dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlama ve Dijital Ajanslar

Dijital pazarlama trendleri, gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel medyanın etkisini azaltarak, yeni medya düzenini kurmuştur. Dijital çağın dinamik yapısını koruyan dijital ajanslar, hizmet verdiğiniz sektörde güçlü kalabilmeniz için pek çok çalışmaya yer veriyor.

Dijital pazarlama; potansiyel müşteriye ulaşma, var olan müşterileri koruma, ulaşılan müşterinin markaya tutunmasını sağlamaktadır. Dijital mecraların yer aldığı kanalları kullanarak hedef kitlenize daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama unsurlarına hakim bir dijital ajans sayesinde müşteri profilinizi daha rahat bir şekilde geliştirebilirsiniz. Dijital reklam ajansları markanızın eksik yönlerini belirleyerek, hangi alanda aktif olmanız gerektiğini saptayacaktır.

Yeni nesil reklam ajanslarının hizmet alanları arasında yer alan dijital pazarlama kavramı, hızla gelişmeye devam ediyor. Markasını sosyal mecralarda doğru bir şekilde temsil etmek isteyen her firma dijital dönüşümün bir süreci oluyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir sorusu bugün dijital alanda gelişmek isteyen herkesin merak ettiği konu başlıkları arasında yer almaktadır. Dijital pazarlama nedir? Nasıl faydalanırsınız ya da faydalanmalı mısınız? gibi başlıklara değinmeden önce kısaca bu alandan bahsedelim.

Hizmet verdiğiniz sektörün tanıtılması ile ilgili süreci kapsayan dijital pazarlama, ürün ve hizmetin sunulmasıyla ilgilenmektedir. İnternetin gelişmesi, teknolojik devrimler bugün mobil devrimin doğmasına sebep olmuştur. Pazarlama anlayışının giderek dijitale kayması bu kavramı daha değerli bir konuma getirmiştir. İnternet yardımı ile oluşturulan her alanın reklam ile desteklenmesi dijital pazarlamanın çalışma alanına dahil olmaktadır.

Dijital pazarlamanın ne olduğunu bilmek, bulunduğunuz markaya uygun bir şekilde kullanmak bu sürecin en önemli aşamaları arasında yer almaktadır. E-ticaret sektörünün giderek gelişmesi potansiyel müşteriye ve var olan müşteriye daha hızlı bir şekilde ulaşılmayı zorunlu kılmaktadır. Tüm bu stratejilere, dijital pazarlama kanallarını doğru bir şekilde kullanarak ulaşabilirsiniz. Reklam sonuçlarını net bir şekilde gözlemlemek, hitap edeceğiniz kitleye kolay bir şekilde seslenmenizi sağlayacaktır.

Dijital Ajans Markanıza Ne Katar?

Arama motorlarında, sosyal medyada görünür olmak isteyen her firma dijital ajansların desteğini alarak yol planını çiziyor. Sosyal medyanın, dijital sürecinin giderek değerini artırması dijital ajanlara olan ilginin çoğalmasına sebep vermiştir. Dijital ajanslar günümüzde kreatif pek çok alanda hizmet vererek markaların çalışmalarını desteklemektedir.

Yapacağınız çalışmaların hangi hedef kitleye hitap edeceğini bilmiyorsanız, dijital ajanslar ile bu süreci destekleyebilirsiniz. Markanız adına analiz yapacak olan ajanslar, eksik yönlerinizi belirleyerek hangi alanda daha sağlıklı bir hizmet vereceğinizi belirleyecektir.

Dijital Pazarlama Ajanslardan Alacağınız Hizmetler;

1. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, yoğun teknoloji kullanımın bir sonucu olarak giderek değerlenen kavramlar arasında yer almaktadır. Geleneksel pazarlamanın değeri, uzun zamana daha masraflı bir fatura çıkarması ve teknolojik gelişmeler ile azalmıştır. Tüketici ile olan dinamik ilişkinin değer kazanması, çabuk geri dönüşler, yorumlar ve beğeniler içerik pazarlamasının yeniden gündeme gelmesini sağlamıştır.

Pazarlama tekniklerinin olmazsa olmazları arasında yer alan içerik pazarlaması, müşterilerin isteklerine önem veren çalışmaları kapsamaktadır. Pandemi süreciyle birlikte online alışveriş sürecinde artışın sağlaması, E- ticaret ile birlikte içerik pazarlama kavramını da dönüştürmüştür.

Değeri her geçen gün artan içerik pazarlama kavramı, tüketiciyi markaya daha sıkı bağlamak için yapılan; grafik, metin, video gibi çalışmaları kapsar. Bu kavram, ihtiyaçlarınıza kısa sürede daha az maliyet ile ulaşmanızı sağlayacak olan en güçlü iletişim stratejileri arasında yer almaktadır.

İçerik Pazarlaması Size Ne Katar?

Markalar, müşterileri ile olan aktivite alanlarını geliştirmek, yeni müşteriler kazanmak ve var olan müşterilerini korumak için pazarlama stratejilerinden faydalanırlar. Aktif bir içerik yönetimi sayesinde müşterilerinizle istediğiniz enerjiyi yakalayabilirsiniz.

İçerik pazarlamasından faydalanarak; yeni müşteriye ulaşabilir, var olan müşterinizi koruyabilir, sosyal ağları etkin bir şekilde kullanabilir, tüketici ile marka arasında samimi bir bağ kurabilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Basit olarak görünen içerik yönetimi uzun vadede markanızın gelişmesine olumlu katkıda bulunacaktır.

İçerik Pazarlamasında Etkili Olabileceğiniz 2 Kanal;

İçerik, dijital pazarlamanın birçok alanında etkili olsa da en etkili olduğu kanallar arasında blog ile sosyal medya bulunmaktadır.

Blog

Web sitenizde yer alan blog bölümü etkin kullanarak tüketiciye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İçerik pazarlamasının aktif kolları arasında yer alan bloglar, milyonlarca müşteriye ulaşmanın yöntemleri arasında yer almaktadır. Marka imajını güçlendirmek, web sitenizin ön plana çıkmasına yardımcı olmak için blog kısmın etkili bir şekilde kullanmalısınız.

Günlük, haftalık yayımladığınız yazılar potansiyel müşterilerin ilgisini çekecektir. Burada dikkat edeceğiniz şey hedef kitlenin ilgilendiği başlıkları belirleyerek, doğru içeriklere yer vermek olacaktır.

Sosyal Medya

Dijital İletişimin güçlü kanalları arasında yer alan sosyal medya ve sosyal medya yönetimi içerik pazarlaması ile güçlenmektedir. Doğru iletişim stratejisi oluşturulduğu takdirde emeğinizin karşılığını görünür bir şekilde aldığınızı göreceksiniz.

İletişim aracı olan sosyal medya, işletmelere marka ve ürünlere değer katmaktadır.

2. Web Sitesi | Web Tasarımı

Bugün, kullanıcıların markaları ziyaret etme yolları ya sosyal medya hesaplarından ya da web site ziyaretlerinden geçmektedir. Marka kimliğine uygun bir şekilde tasarlanan web sitesi müşterilerin ilgisini çekerek sayfada kalıcı olmalarını sağlayacaktır.

Web sitenize çektiğiniz müşteriler sayesinde markanızın daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayacaksınız. Web tasarımı doğru olan bir web sitesi sayesinde işleriniz oldukça kolaylaşacaktır. Her sektör için tercih edilen web tasarımı markalara göre farklılık göstermektedir. Gayrimenkul alanında kullanacağınız tasarım dili ile moda sektöründe hizmet veren bir firma için kullanacağınız tasarım dili farklı olacaktır.

Dijital reklam ajanslarından alacağınız kreatif işler arasında yer alan web tasarımı ve web sitesi ile markanızı sosyal platformlarda daha rahat bir şekilde temsil edebilirsiniz.

3. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi aktif bir hale getirerek arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan çalışmaların tümümü kapsar. Ara motorlarında üst sıralarda çıkmanız için Google tarafından belirlenmiş olan bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri doğru bir şekilde uygulayarak, web sitenizin genelinde çalışmalar yaparak, SEO çalmalarınızı destekleyebilirsiniz.

İyi bir SEO çalışması yapmak için sitenizin genel görünümüne, içeriğine ve diğer tüm detaylarına dikkat ederek genel bir çalışmaya yer vermelisiniz. Arama motoru optimizasyonu yani SEO tam anlamıyla gerçekleştirildiği takdirde başarıya ulaşmaktadır.

Biliyoruz ki bugün müşteriler ilgilendikleri konular hakkında arama yaparken ilk olarak arama motorlarının sunduğu ilk sayfaları ziyaret etmektedir. Markanız; GoogleYandex gibi ilk sayfada yer alan sıralamalar arasında bulunuyorsa müşteri çekme olasılığınız daha çok yükseliyor.

4. Sosyal Medya Yönetimi

Dijital reklam ajanslarının verdiği hizmetler arasında yer alan profesyonel sosyal medya yönetimi, markaların gelişmesini sağlayan etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Sosyal medya kanalları üzerinden yapacağınız içerik yönetimi; marka bilinirliğini artırarak, müşterilerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya yönetimi alanında hizmet alıyorsanız;

  • Dikkat çekici içerik paylaşımı,
  • Özgün bir dil,
  • Kaliteli, yaratıcı görsel kullanımı,
  • Doğru zaman diliminde doğru paylaşım,
  • Reklam yönetimi,
  • Hashtag kullanımı gibi başlıklara önem vermelisiniz.

Neden Dijital Pazarlama?

Yenidünya düzenin getirdiği yenikler arasında yer alan dijital pazarlama, pandemi süreci ile birlikte daha çok değer kazanmıştır. Çevrimiçi platformların giderek daha yoğun kullanılması reklam ajanslarının iş yükünü artırmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yeni iletişim mecraları, bilgi akışının daha hızlı yayılmasına etkileşimin artmasına sebep olmuştur. Geleneksel pazarlamanın bazı noktalarda yetersiz kalması pazarlama çalışmalarını hızlandırmıştır. Firmalar, müşteriyi satın alma davranışına yönlendirebilmek için dijital dünyanın getirdiği yenilikleri takip etmek ve uygulamak zorunda bırakmıştır.

Dijital Pazarlamanın Diğer Pazarlama Yöntemlerinden Farkı Nedir?

Az Maliyet, Hızlı Çözüm

Dijital pazarlamanın diğer mecralara göre daha az maliyete sahip olduğu bilinmektedir. Daha az maliyetin yanı sıra yaptığınız işte daha etkili ve daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız dijital pazarlamanın imkanlarından faydalanmalısınız.

Geleneksel pazarlamanın kullanıldığı alanlar televizyon ve gazetelerdir. Bu alanların çoğu büyük ekip karşılığında büyük bütçeler ile hizmet vermektedir. Oysaki dijital pazarlamada bazı zamanlar ücret ödemez, ücret ödemesi yapacağınız zaman ise daha az maliyet ile işinizi halledebilirsiniz. Hizmet almak istediğiniz alana göre ödemeler yaparak bütçenizi koruyabilir, hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle

Hedef kitle analizi bir markanın kendi başarısı için yapacağı ilk çalışmalar arasında yer almaktadır. Müşteri profilinizin kim olduğunu belirledikten sonra reklamlarınızı hedef kitlenize göre ayarlamanız daha doğru olacaktır. Vereceğiniz ürün ve hizmet ile kimin ilgileneceğini belirleyerek doğru kişilere doğru zamanda ulaşmalısınız.

Dijital pazarlamanın dinamikleri sürekli gelişmektedir. Gelişen bu süreçte yeni uygulamalara sahip olabilir, yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Performans Analizi

Dijital reklamlar diğer reklam çeşitlerine göre daha hızlı bir şekilde ölçülebilmektedir. Geleneksel reklamları incelediğimizde nasıl bir sonuç aldığımız net olarak belli olmazken dijital reklam sürecinde bu durum tam tersidir. Bu platformda görüntülenme, tıklama rakamlarına net bir şekilde ulaşabilirsiniz. Satışı gerçekleşecek ürünün kaç kişi tarafından reklama tıklanarak ürüne yönlendiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Performans analizine daha rahat bir şekilde ulaşacağınızı sağlayacak olan dijital pazarlama, reklam ajanslarının etkin bir şekilde hizmet verdiği alanlar arasında yer almaktadır. Müşteri ile marka arasındaki etkileşimi takip etmek, reklam sonuçları hakkında detaylı bilgi almak için dijital ajanslar ile iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Reklamcılığı

Dijital pazarlama reklamcılığı, geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya geçişin yaşandığı yeni dönemde giderek etkinliğini artırmaktadır. Dijital pazarlamanın nimetlerinden reklam ajanslarından destek alarak faydalanabilirsiniz.

Dijital pazarlama her gün yeni başlıklara yer vermektedir. Bu yenilikleri takip ederek hizmet verdiğiniz sektörün yararına çalışmalar yapabilirsiniz. Değişen dönem ile birlikte büyük bütçeli reklam filmlerinin yerini dijital pazarlamanın daha az bütçeye sahip daha geniş kitleye hitap eden etkili kampanyaları almıştır.

Teknoloji ve internetinin küresel çapta getirdiği yenilikler var olan iletişim şeklini, müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine değiştirmiştir. Yeni stratejiler geliştirerek çalışmalarına devam eden işletmeler, dijital pazarlama reklamcılığından destek alarak markalarına uygun ton belirlemeye başlamıştır. Dijital çağın getirdiği yenilikleri sektör diline göre revize eden her firma, müşteri beklentilerine daha rahat cevap vermektedir. Dijital teknolojiler ile gelen yeni süreç pazarlama trendlerinin dönüşmesine, markaların yeni stratejiler belirlemesine olanak tanımıştır.

Dijital Reklam Ajansı | MSH Creative

MSH Creative, İstanbul merkezli reklam ajansları arasında yer alıyor. Çeşitliğin yer aldığı yeni bir dönemde dijital pazarlama giderek değerini artırmaktadır. Markanızın dijital pazarlama danışmanlığı alanında hizmet veren deneyli bir ajans ile buluşturmalısınız. Dijital reklam ajansı marka kimliğinizi çözümleyerek, müşterilerinize daha kolay ulaşmanızı sağlıyor.

Dijital reklam ajanları, marka dilinizi en iyi çözümleyerek, profesyonel destek almanızı sağlayacak sektörlerin başında yer alıyor. Referanslarımızı, yaptığımız çalışmaları inceleyerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazlası için teklif al!

Şunlar da hoşunuza gidebilir