Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

DÖNÜŞÜM ORANI NEDİR?

Dönüşüm, arayüze bağlı olarak oluşturulan, web sitesi, sayfası ya da mobil yazılım içerisine yerleştirilen ve istenilen eylemlerin oranını yüzdesel boyutta gösteren bir sistemdir. Şirketlerin belirlediği hedefe göre bunlar;

  • Web siteye üye olunması
  • Form Doldurulması
  • Mail Trafiği
  • Ürünlerin sepete eklenmesi ya da satın alınması olarak sıralanabilir.
  • İstenilen dönüşümün yukarıda sıralananlar haricince farklı varyasyonları da bulunmaktadır.

DÖNÜŞÜM ORANI OPTİMİZASYONU NEDİR?

Dijital alanlarda markaların hedefleri doğrultusunda atılan adımların gerekliliğini belirleyen yöntem olarak Dönüşüm Oranı Optimizasyonu hedef gösterilebilir. Conversion Rate Optimizastion olarak bilinen ve CRO olarak kısaltılan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, Web sitenizde ya da Mobil uygulamanızda geliştirilecek alanları ortaya çıkartır, yatırım yapacağınız alanı ya da ürünü ayırt etmenizi sağlar. Bu doğrultuda üretilen kampanyanın şekli daha kolay belirlenebilir.

DÖNÜŞÜM ORANI OPTİMİZASYONU NEDEN GEREKLİDİR?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu sayesinde elde ettiğiniz veriler işletmeniz için oldukça önemlidir. Elde edilen veriler kullanılarak belirlenen stratejiyle potansiyel müşterilerinizi ciddi oranda arttırabilirsiniz. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ile müşterilerinizin kullanıcı deneyimini arttırmak için gereklidir. Bu sayede yapacağınız güncelleştirmeler ve geliştirmelerle daima bir adım önde olabilirsiniz.

DÖNÜŞÜM ORANI OPTİMİZASYONU İÇİN ATILACAK ADIMLAR

Araştırma: Elde edilen veriler değerlendirilerek yeni hedefler üretilir. Bu hedefler test edilerek dönüşüm oranı arttırılabilir.

Önceliklendirme: Dönüşüm oranı optimizasyonu stratejisi belirlendikten sonra asıl hedefiniz bu dönüşümden maksimum oranı elde etmek olmalıdır.

A/B test: Çeşitli platformların da sunduğu bu yöntemle; farklı fikirleri birbiriyle karşılaştırarak yeni yöntemler elde edebilirsiniz.

Analiz & Değerlendirme: Yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra elde edilen veriler incelenerek yeni bir yöntem oluşturulur.

DÖNÜŞÜM ORANI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Örneğin elinizde 100 adet kırmızı montunuz var. Bu kırmızı mont için reklam kampanyası düzenlediniz. Düzenleyen reklamı tıklayan kişi sayısı 100 olarak hesaplanırsa, alan kışı sayısı da 2 kişi olursa dönüşüm oranımız %2 olarak hesaplanır.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir