MARKA YÖNETİMİ

Marka yönetimi nedir sorusu, geçmişten günümüze dijitalleşmeyle birlikte değişmeye ve dönüşmeye devam ediyor. Markanın bir varlık olarak kabul edilmesi sonucunda; markanın, müşteriye sunduğu değerlerin yönetiminin de ayrı bir uzmanlık alanı gerektirdiğinin anlaşılması sonucu ortaya çıkmıştır.

Günümüzde rekabetin yoğun olduğu piyasa, tüketicilerin birbirine benzeyen binlerce ürün arasından tercih yapmasını kolaylaştıran yegâne unsurlardan bir tanesi konumundadır. Markalar, isimleri ,sembolleri, tasarımları ve ürün özellikleri gibi ufak detaylar sayesinde kendilerini, benzer diger ürünlerden ayırt etmektedirler. Markalar, bütün bu özelliklerin bir araya gelmesinin bir sonucudur. Aynı şekilde, markalar, tüketiciler için aynı zamanda bir güven ve kalite algısını da temsil etmektedir, çünkü markalar, ürünlerin nerede üretildiği, hangi şartlarda üretildiği konusunda tüketicilere bilgi sunmaktadır.

Bunun neticesinde de markalı olan ürünlerin fiyatları daha pahalı olsa dahi bu ürünler, rakiplerine göre tercih edilmektedir. Ayrıca, markalı ürün kullanmak toplum içerisinde bir statü sahibi olmanızı sağlamaktadır. Prada t-shirt veya Hublot saat kullanmak çoğu zaman statü simgesi olarak algılanmaktadır. Markaların, hedeflerine ulaşabilmeleri ve rekabette ön plana çıkabilmeleri için farklılaşmaları ve tüketicilerin zihninde doğru bir şekilde yer edinmeleri gerekmektedir.

Markalar, tüketici temelli bir marka değerinin yanında finansal dayanağı olan bir marka değerine de sahiptirler. Bunun için markanın ilk oluşturulma sürecinde rakip analizinden, marka denetimine, konumlandırmaya, segmentasyona kadar birçok etkenin göz önünde bulundurulması gerekir.

Bizi instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir