10 Adımda Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal medya hesap yönetimi,  dijitalleşen süreç ile birlikte markaların en çok önemsediği başlıklarından biri haline geldi. Sosyal platformlarda kendi göstermek isteyen herkes, profesyonel yardım ile bu süreci en başaralı şekilde yönetme yoluna girmiştir.

Markaların içerik oluşturduktan sonra paylaşım yaptığı her türlü çevrimiçi platforma sosyal medya denir. Kullanıcı ve marka arasındaki etkileşimi sağlayan sosyal medyanın doğru ve etkili bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sosyal medya tonu belirlemek her marka için çok önemlidir. Fazla ya da eksik olan her şey çalışmalarınızı sekteye uğratabilir.

Geleneksel medyaya göre daha güçlü olan sosyal medya, kısa sürede etkili sonuçlara ulaşmaktadır. Tüketicinin ihtiyacını en kısa sürede karşılamaya yönelik çalışmalara yer veren sosyal medya kanallarından daha çabuk geri bildirim alabilirsiniz. Sosyal medya reklam ajansları, işlerinizin görünür olabilmesi için başvuracağınız yollardan biridir. İletişim tonunuzu bulmanıza yardımcı olacak olan ajanslar, doğru içerik planlaması ile hedefinize ulaşmanızdaki yol haritasını belirleyecek! Sosyal medya hesap kullanımı ile tüketicinin zihninde yer edinebilirsiniz.

Sosyal medya ajansı, vermiş olduğu hizmetler ile markanızın gelişmesine destek olur. Medya hizmetler ile marka bilinirliği kazanmanıza sağlar.

1. Dikkat Çekici İçerik Paylaşımı

İçerik, içerik, içerik. Her platformun içerik dili farklıdır. Sosyal medya çalışmalarına yer veriyor ve markanız için yapılan çalışmaları önemsiyorsanız, içerik paylaşımına gerekli özeni göstermelisiniz.

Potansiyel müşterilerinizi markaya çekebilmek ve var olan müşteri profilinizi korumak istiyorsanız içerik çalışması için sıkı bir plan belirlemelisiniz. Markalaşma adına yapacağınız çalışmalar, ara motorlarında görünür olmanızı kolaylaştıracaktır. Şirket bünyesinde profesyonel bir şekilde yönetilen sosyal medya hesapları, ajans desteği ile güçlenmektedir. Sosyal medya ajanslarından faydalanarak, markanız, hizmet verdiğiniz sektör için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler üzerinden yaptığınız çalışmaları özgün içerikler ile destekleyerek etkili bir içerik paylaşımı yapmalısınız.

2.  Özgün Bir Dil

Etkili bir içerik paylaşımın ilk aşaması özgün bir dile sahip olmaktır. Hazırladığınız içerikler hizmet verdiğiniz diğer sektörler ile aynı tondaysa bu durum markanızı kötü etkileyecektir. Belirlediğiniz dilin; farklı, yaratıcı olması ve sektör beklentisini karşılaması gerekiyor.

Özgün bir dil belirlemek için sosyal medya ajanslarının tecrübesine başvurabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren reklam ajansları markanız için en doğru çalışmaları belirleyecek uzman bakış açısına sahiptir. Sosyal medya içerikleriniz ile her zaman orijinalliği yakalamalısınız.

3. Düzenli Reklam Yönetimi

Sosyal medyada yaptığınız çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlayacak olan bir diğer yol reklam yönetimidir. Geleneksel reklamların aksine daha az bütçe ile kısa sürede daha çok kişiye seslenebilirsiniz. İnternet üzerinden vereceğiniz reklamlar sayesinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmanız mümkün. Görsel ve video ile desteklenen reklam çalışmaları ile markanız tüketiciyle kısa sürede buluşacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey reklam çıkma oranıdır. Ara vermeden devamlı reklam çıkmanız, sosyal medyada vakit geçiren kişileri rahatsız edebilir. Bu durumu göz önüne alarak reklamlarınızı belirli bir düzene sokmalısınız.

4. Doğru Analiz ile Strateji Belirleme

Sosyal medya hesap yönetimi öncesinde ne durumda olduğunuzu iyice gözden geçirin. Var olan durumunuzu inceleyerek, hizmet verdiğiniz sektöre göre strateji belirlemelisiniz.

5. Doğru Zaman, Doğru Paylaşım

Sosyal medya için yapılan çalışmalar bir bütün içerisindedir. Atladığınız ya da önemsemediğiniz her başlık çalışmalarınızı olumsuz etkileyecektir. Bu noktada sosyal ağlarda paylaşmak üzere hazırladığınız her gönderinin doğru zamanda kullanıcı ile buluşması gerekmektedir. Doğru zaman dilimi her sektör için farklılık göstermektedir. Hedef kitleniz; öğrenci, beyaz yakalı, normal çalışan veya özel sektör emekçisi olabilir. Bundan dolayı paylaşım yapmadan önce hedef kitle analizi yaparak, doğru zamanı belirlemelisiniz. Tüm bu başlıklara dikkat ettiğiniz takdirde etkileşim oranınızın daha hızlı ve daha kalıcı olduğunu gözlemleyeceksiniz.

6. Farklı, Yaratıcı Görsel Kullanımı

Günümüzde kullanıcıların çoğu görsel paylaşımlarına daha çok dikkat etmektedir. Görsel, video gibi paylaşımlar yalnızca içeriğin yer aldığı paylaşımlara göre daha çok geri dönüş almaktadır. Paylaşımı yapılacak görselin rakip firmalarınıza göre daha özenli olması, tüketici ile kuracağınız iletişimi hızlandıracaktır.

7.  Video Kullanımı

Çok uzuna kaçmadan kullanacağınız video paylaşımları hesaplarınızın etkileşim oranını arttıracaktır. Marka çalışmalarına uygun olarak geliştirdiğiniz video paylaşımlarını düzenli aralıklar ile paylaşmalısınız.

8. Her Hesap İçin Farklı Bir Tema Belirleme

Sosyal medya paylaşımlarında yapılan en büyük hata her platform için aynı gönderinin kullanılmasıdır. Instagram için düzenlenen bir gönderinin; FacebookTwitter veya diğer ağlarda paylaşılması doğru değildir. Her mecranın hedef kitlesi farklı olduğu için farklı strateji çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Tüketicinin hangi alanı hangi amaçla kullandığını inceleyerek gerekli çalışmaları yapmalısınız.

9. Kullanıcılar ile Samimi Bir Dil Geliştirme

Sosyal ağlar, tüketici ile direkt iletişim kurabilmenin en pratik yolları arasında yer almaktadır. Müşteriler ile doğrudan iletişim kurabileceğiniz bu yol sayesinde geri dönüşleri daha kolay alacaksınız. Arada herhangi bir aracı olmadan tüketici ile doğrudan kuracağınız bağ doğru stratejiyi belirlemenize olanak tanıyacaktır.

10. Doğru Hashtag Kullanımı

Sosyal medya üzerinden paylaşacağınız gönderileri doğru hashtag kullanımı ile desteklemelisiniz. İçeriğinize uygun hashtag, keşfedilme oranınızı artıracaktır. Paylaşımlarında yer alan fazla hashtag kullanımları keşfedilme oranınızı artırmayacaktır. Bundan dolayı paylaşım yaparken hedef kitleyi direkt harekete geçirecek başlıları ele almalısınız.

Rekabetin her geçen gün yoğunlaştığı dijital süreçte, markanızı ön plana çıkarmak istiyorsanız sosyal medya reklam ajansı size yardımcı olacaktır. Sosyal medya hesap yönetimi, dijital pazarlama gibi alanlarda alacağınız destek işlerinizi bir adım yukarıya taşımanızı olanak sağlayacaktır.  

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir