SLOGAN ÜRETİMİ

Slogan bir kişi veya kuruluşun marka değeri oluşturmaya yönelik mesajıdır. Bir diğer deyişle ‘’Bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek amacıyla ortaya atılan kısa ve çarpıcı söz’’ diyebiliriz.

Slogan Tasarımı Nedir?

Bir Slogan Tasarımında sadece basit bir mesajdan mı oluşmaktadır? Kesinlikle hayır. Sloganlar markanızı siyah ve beyaz olarak tanımlamazlar. Ancak müşterilerinizin ve hedef kitlenizin markanızın neyle ilgili olduğunu anlaması ve bu duyguyu vermesi için yapılan uygulamalara ‘’Slogan Üretimi’’ denir.

Etkili slogan nasıl oluşturulur? Nike’ı hiç duymadığınızı hayal edin. Onların sadece ‘’Just Do It’’ sloganları bir spor markası olduğunu açıkça ortaya koymuyor, ancak bu sözler ilham, motivasyon ve büyük hedefler  ifade eden duygu uyandırıyor. Bu sebeple Slogan Tasarımı için firma ve hedef kitlesi arasında ki bir iletişim ağı da diyebiliriz.

Slogan bulmanıza yardımcı olacak bir diğer önemli konu ise kurumun amaç ve araçlarına uygunluğudur. Marka sloganlarının  size yardımcı olabilmesi aynı zamanda doğru yolda ilerlemeniz açısından bu konu da son derece önemlidir.

Slogan Üretimi Neden Önemlidir?

Logonuzu bir slogan ile tasarlamak markanızın farkındalığını arttırabilir ve slogan markanın insanların zihninde sonsuza kadar kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca size, markanızın ürün ve ya hizmetinizi neyle ilgili olduğunu belirtmek/hissettirmek için bir fırsat sunar.

Bununda ötesinde, her markanın kişilikleri vardır ve tıpkı insanlarda olduğu gibi tutarsız mesajlar veren bir marka güvenilmez olarak görülecektir. En akılda kalıcı slogan bile reklamınızın geri kalanı tarafından çelişiyorsa ters etki yaratacaktır. Tüketiciler bir sloganı duyduklarında direkt olarak o markayla bağdaştıracaklardır.

Ayrıca slogan sadece bir firma veya işletme için değil, sanatçılar, siyasetçiler, üniversiteler vb. alanlarlarda kullanılabilir.

Slogan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Slogan Üretimi için ortaya direk fikirlerle çıkmalı mıyız? Hayır. Her zaman olduğu gibi Slogan Tasarımı içinde öncellikle bir hedef kitle araştırması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Hedef kitlesini, olası müşterilerini iyi tanımayan veya tanımlayamayan işletmeler onlara nasıl hitap edeceklerini de belirlemekte zorlanırlar.

Hedef kitlesini ve taleplerini belirledikten sonra Slogan Tasarımını ve Konsept Fikir Tasarımını yaparken, sloganın akılda kalması amacı ile de basit cümleyle oluşturulmuş kısa ve anlaşılır olmasına dikkat etmeliyiz.

İyi slogan olarak bahsedebileceğimiz, kısa sloganlar daha başarılı olma eğilimindedir, çünkü hatırlamaları daha kolaydır. Buna ek olarak, başarılı bir slogan, nüfusun çoğunluğu tarafından anlaşılan kısa ve basit kelimeler kullanarak alışılmadık terimlerden kaçınır. Akılda kalıcı bir slogan bile, tüketicinin zihninde olumlu çağrışımlar getirmiyorsa pek yardımcı olmayacaktır.

Sloganların şirketiniz veya ürünleri hakkında olumlu şeyler söylediğinden emin olun. Müşterinize şirketinizin farklı olduğunu söylemeyin; onlara bir sloganla farklı olduğunuzu gösterin. Slogan Tasarımı’nda 4 önemli noktayı kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  1. Orjinallik
  2. Slogan oluşturma da en önemli özellik olan ‘’Orjinallik’’ sizi diğer kurumlardan ayrıştırıcaktır. Bu yüzden özgün bir slogan geliştirmek her açıdan önemlidir.
  3.  Kalıcılık ve Basitlik
  4. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir slogan basit öğeler içermelidir ve süreklilik arz etmelidir. Basit ve açıklayıcı olmalıdır. Uzun ve karmaşık cümleler müşterinin aklında kalmaz.
  5. İddialı ama Gerçekçi
  6. İddialı bir slogan bulmak firma hedef kitlesine özgüvenli bir duruş sunar ki; bu çok önemlidir. Zira henüz firma kendisi adına bir şey iddia edemiyorken müşterisinin, hedef kitlesinin onlara güvenmesi pek mümkün değildir. Fakat aynı zamanda iddialı bir slogan gerçekten uzaklaşmamalıdır. Olması imkansız vaatlerde bulunan bir slogan olası müşterilerinin markaya olan güvenini yitirmesine sebep olabilir.
  7. Marka Adına Pozitif Duygular Yaratmalı:
  8. Tüketici sloganı duyduğunda onda oluşan hisler pozitif değilse bu marka adına olumsuz etkiler bırakır. Marka ile aralarında olumlu bir bağ kuramazlar ise bu her açıdan iletişimi ve etkiyi sınırlandırır.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir