Banner Reklam Tasarımı

Banner’ı kısaca bir web sayfasında bulunan çubuk, kutu veya sütun şeklinde görünen bir başlık veya reklam olarak tanımlayabiliriz. İnternet pazarlamacılığı dünyasında, Banner reklamları çevrimiçi pazarlamanın en zengin modlarından biri haline geldi. Neredeyse büyük veya küçük tüm iş grupları, bunu çevrimiçi iş tanıtımları için kullanır.

Banner Tasarımı Neden Önemlidir?

Web sitelerinde ve uygulamalarda banner reklamları kullanımı büyümeye devam ediyor. 2016 yılında banner reklamları hali hazırda 19.554 milyon dolar kazandırmıştır. 24.472 Milyon dolara kadar çıkması bekleniyor. Bu istatistikler banner tasarımının hedef kitleye ulaşmaktaki önemini gösteriyor.

Banner Tasarımı Nasıl Yapılır?

Farklı boyut ve şekillerde çeşitli banner tasarımı vardır. Bannerların her biri belirli bir amaç için tasarlanmıştır ve belirli mesajları yansıtır. Web sitelerinde banner yerleştirmeleri, insanları çekmede ve tıklama oluşturmada hayati bir rol oynar. Örneğin web sitenizin üst kısmına veya başlığına banner yerleştirirseniz çoğunlukla şirketinizin görüntüsünü gösterirken, banner’ı içerik alanına yapıştırmak çok sayıda tıklama sağlar. Özellikle alt bilgi bannerları gerekli boyut ölçülerindeyse iyi geri dönüşler alınabilir. Banner tasarımları oluşturulurken farklı yöntemler ve teknolojiler kullanılabilir. Örneğin GIF formatında banner oluşturulurken, başka bir müşteri için daha fazla müşteri ve dikkat çekmesi amacı ile hareketli bannerlar oluşturulabilir.

Etkili Bir Banner Tasarımı Nasıl Yapılır?

Banner ve Banner’ın öneminden bahsettik. Peki web sitenize tıklamaları getirecek bu bannerları daha etkili nasıl tasarlayabilir ve yaratabilirsiniz? Örneğin Google’a göre en başarılı banner boyutları: 336×28 px, 300×250 px, ve 728x90px olarak belirtilmiştir. Diğer önemli detayları aşağıda bulabilirsiniz:

En Etkili Standart Banner Boyutlarını Kullanın

Google’a göre en etkili banner boyutları:

728x9px Leaderboard
300x600px Half Page
300x250px Medium Rectangle
336x280px Large Rectangle

Banner’ınızı en doğru şekilde konumlandırın
Tasarımınızı ekranın üst kısmında ve bir sayfanın ana içeriğine yakın bir yerde gösterileceği bir alanda gösterin.

Hiyerarşiye Özen Gösterin

Banner reklam tasarımı, her bir reklamdaki doğru dengeye dayanır. Bu nedenle tasarım da hiyerarşiye çok dikkat edilmelidir. Etkili banner reklamları, marka bilinirliğini arttırmak ve web sitenize trafik çekmek için tasarlanmış olmalıdır.

Harekete Geçiren Butonlar Kullanın

Banner tasarımınızda harekete geçiren ve mesaj veren buton yerleşimleri oldukça önemlidir. Karşıdaki kişiye aksiyon almasını söyleyen bir buton web trafiğinizi önemli yönde etkiler. Arka planlarda kullanılanlardan farklı, canlı ve çeşitli renklerde butonlar olması iyidir. Bu renk şeması karşıdakinin gözleri için kontrast sağlayacaktır.

Büyük Boyutlardan Kaçının

Hedef kitlenizin banner reklamınızla iletişime girmesini istiyorsanız, reklamı hızlı bir şekilde görebilmelerin sağlamalısınız. Ancak reklam boyutu fazlaysa yüklenmesi çok zaman alacaktır. Böyle bir reklam izleyicilere kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatacaktır.

Bizi instagramda Takip Et!

Şunlar da hoşunuza gidebilir