KATALOG TASARIMI

Katalog, kurumsal bir firmanın ya da markanın reklam ve pazarlama amaçlı olarak hazırlattığı, ürün ya da hizmetleri hakkında bilgileri içeren ve belli bir sıra ile bu bilgilere yer veren kitapçıklardır. Bu kitapçıkların tasarımları, hedef kitlelerin markayı algılama süreçlerine büyük ölçüde etki etmektedir.

Katalog Tasarımı, markalar ve firmalar için oldukça önemlidir. Katalog Tasarımı çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için öncelikle hedef kitlelerin aklında yer etmesi, onların dikkatini çekmesi gerekmektedir. Bu nedenle, katalog tasarımlarının özenle yapılması, marka ya da firma kimliğine uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Çünkü kataloglar da diğer reklam, tanıtım ve pazarlama ürünleri gibi markanın bir yansımasıdır.

Katalog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katalog Tasarımları, profesyonel bir iştir. Dolayısı ile hedef kitlesine ulaşan başarılı bir Katalog Tasarımı çalışması için konu hakkında bilgi birikimi olan, grafik tasarım programı kullanmayı bilen tasarımcılar hazırlamalıdır. Aksi halde, katalog çalışmalarının başarıya ulaşması ve hedef kitlelerin ilgisini çekmesi pekte mümkün olmayacaktır. Çünkü Katalog Tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok madde bulunmaktadır.

 • Katalog düzeni ve dizgisi doğru şekilde yapılmalıdır
 • Katalog Tasarımında içeriğin fazla teknik veri ya da özellikleri var ise tablolar kullanılmalıdır
 • Katalogdaki görsellerin bütünlük içinde olmalıdır
 • Katalogda yer alacak görsellerin perspektifleri aynı ya da birbiri ile uyumlu olmalıdır
 • Katalogda yer alacak olan tüm görsellerin diyagram ayarlarının aynı olması gerekmektedir.
 • Katalogda yer alan 1 sayfada maksimum 300 kelime bulunmalıdır
 • Bir katalog en az sekiz sayfa olmalıdır ve 4’ün katları şeklinde sayfa sayısı yapılabilir. Sekiz sayfanın altındaki tasarımlar katalog değil; broşür kategorisine girmektedir
 • Bir Katalog Tasarımında içindekiler kısmı yer almalıdır ve sayfalar numaralandırılmalıdır
 • Katalogda gerekli ise uyarı işaretlerine ve ikonlara yer verilmelidir
 • Katalog çalışmasında kullanılan tüm renklerin kodları belirtilmelidir
 • Katalog çalışmasında kullanılan tüm yazı stilleri belirtilmelidir
 • Katalog Tasarımlarının yenilikçi olması için QR kodlara, iletişim bilgilerine, sosyal medya hesaplarına, adres, telefon ve e-posta adreslerine yer verilmelidir.

Kataloglar Tasarımları ile olduğu kadar kullanılan malzemelerin kalitesi ile de hedef kitlelerin marka ya da firma hakkında bir fikir sahibi olmasını sağlar. Bu nedenle, Katalog Tasarımı için tercih edilen kağıdın cinsi, kağıdın gramajı, dikiş şekli ve kaplaması da oldukça önemlidir ve bunlar da tasarımın bir parçasıdır.

Katalog Tasarımında Kullanılan Programlar

Katalog tasarımı yapılırken hangi grafik tasarım programları kullanılır.

Bu programlar; Adobe Photoshop, Adobe Illustrator Katolog Tasarımında kullanabilmektedir.

Profesyonel bir Katalog Tasarımı için vektörel tabanlı bir grafik tasarım programı tercih edilmelidir.

Broşür Tasarımı

Broşür baskıları hedef kitlelerini bilgilendirmek, yaptığı işleri, ürün veya hizmetlerini anlatmak broşür baskı fiyatlarının uygunluğu ile kullanılabilen ekonomik matbaa ürünleri arasında katalog baskıları kadar çok sayfalı olmayan materyallerdir. Genelde broşür baskıları 2 sayfa katlamalı, el ilanları ise tek sayfa tek taraf basılırlar.

Etkili bir broşür tasarlamak için hangi alanda broşür hazırlanacak olursa olsun mutlaka iyi bir araştırma evresi geçirmesi gerekmektedir. Broşürü isteyen müşterinin istekleri dinlenmeli, neyi vurgulamak istediği iyi bir şekilde anlaşılarak Konsept & Fikir Tasarımı ile başlanmalıdır.

Broşürde Kağıt Seçiminin Önemi

Kaliteli bir broşür için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan bir tanesi de kağıt seçimidir. Broşürde uygun kağıt seçimi yapılamaması halinde tasarlanan broşür hedeflenen tanıtımı gerçekleştiremez. Kağıtların gramı gibi cinsi, dokusu, mürekkep duyarlılıkları da farklılık göstermektedir. Tüm bu özellikler broşürün amacına doğru bir şekilde ulaşabilmesi için seçimlerinin doğru yapılması gerekir. Yapılacak olan broşürün eğer katlama sayısı çok olacak ise gramajı düşük olmasına ve çok kalın olmayan bir kağıt seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde katlama yerlerinde kabarmalar olacağından dolayı özellikle broşürün iç kısmına zarar verecektir.

Bu da kaliteli bir broşür elde etmenize engel olur. Tasarlanan broşür ne kadar iyi olursa o kadar çok etkili olur. İyi bir şekilde tasarlanan bir broşür amacına hizmet ederek firmalara ticari kazanç olarak geri dönüş yapar. Kağıdın gramajı ve kalınlığı kadar önemli bir diğer hususta kağıdın dokusudur. Yüzeyi pütürlü bir dokuya sahip olan bir kağıt seçimi baskı esnasında problem yaşanmasına sebep olabileceğinden dolayı tercih edilmemelidir. Daha çok düz bir yüzeye sahip kağıtların tercih edilmesi ile boyanın iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olunmuş olur.

Kağıt seçimi yapmadan önce araştırma yapılmasında fayda vardır. Kağıtlar ile ilgili katalogları inceleyebilir, daha önceden basılan broşürleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede doğru bir kağıt seçimi yapabilirsiniz.

Broşür Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Broşürlerin güncel bilgileri içeriyor olmaları da önemlidir . Güncel bilgiler içeren bir broşüre sahip olmak için de broşürleri dönem dönem yenileri ile değiştirmekte fayda var. Yapılacak olan çalışmalarda sorun yaşamamak adına kağıt seçiminin doğru olması da çok önemlidir. Çok kalın, ağır, yüzeyi pütürlü kağıtlar yerine daha ince, hafif, yüzeyi pürüzsüz kağıtlar kullanmak hem maliyet açısından hem de baskıda olası yaşanacak olan problemleri önlemek adına size avantaj sağlayacaktır. Broşür boyutları da genellikle A4 boyutunda iki ya da üç yüzü olacak şekilde tasarlanır. Bu seçimler yapılacak olan çalışmaların özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. Kullanılacak olan görsel öğelerin yüksek çözünürlüklü olması gerekli. Bu etkin broşür sayesinde de amacınıza kolaylıkla ulaşacaksınız.

Bizi Instagram’dan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir