dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejileri

Geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya hızlı bir geçiş yaptığımız yeni dönemde reklam ajansları, hizmet vermiş oldukları alanı genişletme yoluna gitmiştir.  Dijital pazarlamanın sunduğu yenilikleri takip ederek markanızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Günümüzde büyük bütçeli reklam çalışmalarının yerini, dijital pazarlamanın daha az maliyete sahip etkili kampanyaları aldı.

Teknoloji ve internetinin dünya genelinde getirdiği yenilikler var olan iletişim şeklini, müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine değiştirmiştir. Yeni stratejiler geliştirmeye başlayan işletmeler, reklam ajanslarından destek alarak markalarına uygun ton belirlemeye başlamıştır. Dijital ortamların getirdiği yenilikleri sektör diline göre revize eden her firma müşteri beklentilerine daha kolay cevap vermektedir. Dijital teknolojiler ile gelen yeni süreç, pazarlama trendlerinin değişmesini sağlamıştır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, potansiyel müşteriye ulaşma, var olan müşterileri koruma, ulaşılan müşterinin markaya tutunması sağlayan çalışmaları kapsamaktadır. Dijital mecraların yer aldığı kanalları kullanarak hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden verdiğiniz reklamlar sayesinde kitlenizi, yaş aralıklarını, cinsiyet, eğitim, gelir durumu gibi özellikleri belirleyebilir, çalışma stratejinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin kim olduğunu belirledikten sonra göreceksiniz ki müşteriler kendiliğinden size gelmiş olacak. Doğru iletişim stratejisini belirlemek dijital medyanın en önemli aşamaları arasında yer alıyor.

En çok Tercih Edilen Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlama süreci ile birlikte hayatımıza yeni dahil olan ya da daha çok değerlenen bazı kanallar ortaya çıkmıştır. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştireceğiniz çalışmalara yer veren marketing kavramı, başta yeni nesil reklam ajansları olmak üzere çoğu sektörün etkin bir şekilde değerlendirdiği alanlar arasında yer alıyor. Dijital trendlerin aktif olarak kullanıldığı bazı kanallar bulunmaktadır. Bunlar;

1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında görünürlüğünü artırmak için yapılan arama motoru pazarlaması, dijital pazarlamanın sıklıkla tercih ettiği stratejiler arasında yer almaktadır. SEM, ücretli arama veya tıklama başına ödeme olarak da adlandırılır.

Tüketicilerin ürün araştırmak için çevrim içi alanları daha yoğun olarak tercih etmesi, arama motoru pazarlamasının giderek değerlenmesine sebebiyet vermiştir. SEM, bir firmanın şirket içi erişimini artırmak için kullandığı en önemli pazarlama stratejileri arasına yer almaktadır. Bugün, kullanıcıların çoğu arama motoru üzerinden yaptığı sorgulama sonucunda markalara, hizmetlere yönelmektedir. Bunun bilincinde olan işletmeler arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamasını aktif bir şekilde değerlendirerek Google gibi büyük platformlarda ön plana çıkarlar.

Dijital pazarlama ajanslarından alacağınız hizmet sonucunda marka kimliğinizi ön plana çıkararak, satın alma sürecinizi hızlandıracaksınız. Arama motoru pazarlaması tüketicilere tam olarak doğru zamanda, yani yeni bilgilere açık olduklarında ulaşır. SEM, web sitesine trafik çekmenin tartışmasız en hızlı yollarından biridir.

2. İçerik Pazarlaması, İçerik Yönetimi

İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlama yöntemlerine gösterilen ilgilin azalmasıyla değerlenmeye başlamıştır. Potansiyel tüketici; kendisine fayda sağlayan, daha çabuk geri dönüş alabileceği, değer algısı yaratan, dinleme ve katılımın daha yoğun yaşandığı kanalları tercih etmeye başlamıştır. Bu kanalların aktif bir şekilde müşteri ile bulaşması için içerik pazarlamasının üzerinde durmalısınız.

İçerik pazarlaması, tüketicinin beklentilerine öneme veren, müşteri tatminin en üst düzeye taşımayı amaçlayan pazarlama tekniklerinden biridir. Günümüzde dijital pazarlama ve E-ticaret gibi kavramların ön plana çıkması içerik pazarlamasını daha da etkin bir hale getirmiştir.

Değeri gittikçe artan bir kavram olan içerik pazarlaması, tüketiciyi markaya daha sıkı bağlamak için tercih edilmektedir. Grafik, metin, video gibi pazarlama stratejilerini içine alan bu kavram İhtiyaçlarınıza kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak olan en güçlü iletişim stratejileri arasında yer almaktadır.

3. Sosyal Medya Yönetimi

Dijital pazarlamanın en yoğun kullanıldığı araçlar arasında yer alan sosyal medya, müşteriler ile doğrudan iletişime geçmenin yollarından biridirSosyal medya yönetimi, sosyal medya pazarlaması ile alıcıya ulaşmayı amaçlayan firmalar sosyal ağın gücünden destek alıyor. Video, görsel, fotoğraf, yazı, karikatür, haber vb. içeriklerin paylaşmak için kullanılan sosyal medya, çevrim içi kaynakların başında yer alıyor.

Müşterilerin heyecan duyduğu alanları kolayca tespit edebileceğiniz kaynaklar arasında yer alan sosyal medya, geleneksel medyaya göre daha az masraflı ve geri dönüşü daha kolaydır. Hedef kitlenize ulaşmada, yeni söylemler yaymada etkili olabileceğiniz bu mecra hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

İletişimin güçlü kanalları arasında yer alan sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın etkin kullanıldığı araçlar arasındadır.

Dijital Pazarlama Ajansları

Dijital pazarlama ajansı, dijital mecrada ön plana çıkmak, farklılaşmak için gerçekleştirilmesi gereken çalışmaları kapsar. Dijital ajanslar milyonlarca marka ve mecranın yer aldığı dünyada dikkat çekebilmeniz için profesyonel çalışmalar yapan kreatif adreslerin başında gelir.

Dijital pazarlama ajansları, insanların dikkatini çekmek, arama motorlarında markanızı özelleştirmek için üretiyor. Marka hikayenizi dinleyerek araştırma yapan dijital ajanslar, yeni fikirler üreterek harekete geçer.

Markanız için doğru söylemi oluşturmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin!  

Şunlar da hoşunuza gidebilir