21AğuMarka İsim Çalışması

Marka İsim Çalışması

Marka İsim Çalışması

Marka İsim Çalışması

Markalar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. İyi bir marka ismi için nelere dikkat edilmeli?

Marka isim çalışması ile insanların gördükleri, kullandıkları her şeye bir isim vermesiyle başlayan bu isim bulma süreci, bu serüven bugün tartışmasız çok farklı bir boyutta. Çünkü var olan akılda kalıcı kelimeleri artık tükettik. Hal böyle olunca marka ismi bulmak, güçlü bir strateji ve ciddi bir yaratıcılık ihtiyacı gerektiriyor.

Bunun için işletme adınızı bulmaya karar verdiğinizde kulağa hoş gelen, akılda kalan, kreatif isimler bulmak gerekiyor. Deyim yerindeyse ‘kutunun dışına çıkarak düşünmek’ gerekiyor.

Bizden marka ismi bulma hizmeti alan müşterilerimize belirtiyoruz, öncelikle müşterilerimizin verdiği briflerden yararlanarak marka adımızı, hem strateji hem de yaratıcı bir şekilde olması için; hizmet verilecek sektör, hedef kitlenin bakış açısı, algısı anlamında araştırmalar yaparak ekibimiz ile sizin markanıza en uygun seçimi yapıyoruz. Onun dışında harf seçimlerinden, morfolojisine, ürünün çıkacağı coğrafyaya kadar değerlendirdiğimiz bir metodolojiyi takip ediyoruz, bunların hepsinin doğru markayı bulmak için önemli kriterler olduğuna inanıyoruz.

İyi bir marka olmak ihtiyaçlara cevap vermeyi gerektirir. Hedef kitlenizin markayla ilk temas kurduğu anlardan biri marka ismidir. Marka ismi tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte olması tüketicinin markaya yaklaşmasını sağlayan ilk adımdır. Anlamlı olabilir veya siz anlam yükleyebilirsiniz. Rakip firmalar ile benzerlik olmaması önemli bir etken.

Msh Creative Reklam ajansı olarak bulduğumuz bazı isimleri şöyle sıralayabiliriz. Hygienerolle, Navi Group, Yaşam Marina, Qual Design, Estebest, Bagina, Felix Academy, Teo Balık, Koza Elektro market, Fabioricci.. daha fazlası için, işlerimiz kısmındaki sayfaya göz atabilirsiniz.

Marka İsim Çalışması

Soyut marka isimleri, en çok tercih edilenlerden

Direkt olarak kategoriye yönelik somut ve tanımlayıcı isimlendirme yapmak tüketici tarafında algılamayı kolaylaştırsa da taklit edilme olasılığı yüksektir. Marka İsim Çalışmasında soyut isimler ise aslında var olan tüm kelimelerin de tüketilmesiyle bugün en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Bu isimler çeşitli kelimelerin bozulup markanın imajına uygun olarak türetilmesiyle veya yine marka imajına uygun harflerin seçilerek bir kelime yaratılmasıyla oluşturulur. İsimlendirmenin belki de en zor yöntemlerinden biridir.

Marka İsim Çalışması

Marka İsim Çalışması Yaparken Harf seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Şirket ismi bulma da harflerin kullanımı oldukça önemlidir. Sert ve maskülen isimler istendiğinde K,T,Z vb. sert sessiz harflerinin geçtiği isimler tercih edilirken feminen veya daha yumuşak tonda olması istenen isimlerde O,S,V gibi harfler tercih edilebilir. Yine sesli harflerin seçiminde okunuşları göz önünde bulundurulmalıdır.

  En İyi Reklam Ajansları Markanıza Ne Katar?

Marka ismi okunuşu büyük önem taşıyor

Yaratılan isimlerin kullanılacağı coğrafyada kötü bir anlama gelmemesi veya okunuşunun mümkün olup olmaması oldukça önemlidir. Doğru bir marka ismi yaratmak uzmanlık gerektirecek bir iştir. Ancak markanın da temelini oluşturur. Bu nedenle doğru ismin iyi planlanması gerekir.

Tags:

Profesyonel Dijital Ajans Hizmeti ile; Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, Arama motoru optimizasyonu, alanlarında bir adım öne geçerek hedeflerinize ulaşın. Kreatif fikirlerle dijital trendi yakalayın.

Bize Ulaşın

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Msh Creative

Scroll to top