Marka İsim Çalışması

Markalar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. İyi bir marka ismi için nelere dikkat etmeli, ne gibi çalışmalar yapılmalı?

Marka isim çalışması; insanların gördükleri, kullandıkları her şeye bir isim verme süreciyle başlamıştır. İsim bulma serüveni bugün tartışmasız çok farklı bir boyutta yer almaktadır. Çünkü var olan akılda kalıcı kelimeleri artık tükettik. Hal böyle olunca marka ismi bulmak, güçlü bir strateji ve ciddi bir yaratıcılık ihtiyacı gerektiriyor.

Marka isim çalışması yaparken yani  işletme adınızı bulmaya karar verdiğinizde kulağa hoş gelen, akılda kalan, kreatif isimler, reklam isimleri bulmak gerekiyor. Deyim yerindeyse ‘kutunun dışına çıkarak düşünmek’ gerekiyor.

Bizden marka ismi bulma hizmeti alan müşterilerimize belirtiyoruz, öncelikle müşterilerimizin verdiği briflerden yararlanarak marka adımızı, hem strateji hem de yaratıcı bir şekilde olması için; hizmet verilecek sektör, hedef kitlenin bakış açısı, algısı anlamında araştırmalar yaparak ekibimiz ile sizin markanıza en uygun seçimi yapıyoruz. Onun dışında harf seçimlerinden, morfolojisine, ürünün çıkacağı coğrafyaya kadar değerlendirdiğimiz bir metodolojiyi takip ediyoruz, bunların hepsinin doğru markayı bulmak için önemli kriterler olduğuna inanıyoruz. Anahtar kelimeyi doğru seçmek marka adı bulma konusunda bize yarar sağlayacaktır.

İyi bir marka olmak ihtiyaçlara cevap vermeyi gerektirir. Hedef kitlenizin markayla ilk temas kurduğu anlardan biri marka ismidir. Bir reklam ajansı olarak kendimizi ismi bulma aracı olarak nitelendirdiğimiz bu dönemde logo tasarımı, sosyal medya, web sitesi gibi her mecraya giriş yaptığınızda fark yaratacak isimler bulmaya özen gösteriyor olacağız.

Marka ismi tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte olması, tüketicinin markaya yaklaşmasını sağlayan ilk adımdır. Anlamlı olabilir veya siz anlam yükleyebilirsiniz. Rakip firmalar ile benzerlik olmaması, marka adının özgün olması önemli bir etkendir.

Msh Creative Reklam ajansı olarak bulduğumuz marka isminden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. Hygienerolle, Navi Group, Yaşam Marina, Qual Design, Estebest, Bagina, Felix Academy, Teo Balık, Koza Elektro market, Fabioricci.. daha fazlası için, işlerimiz kısmındaki sayfaya göz atabilirsiniz.

Soyut Marka İsimleri, En Çok Tercih Edilenlerden

Direkt olarak kategoriye yönelik somut ve tanımlayıcı isimlendirme yapmak tüketici tarafında algılamayı kolaylaştırsa da taklit edilme olasılığı yükseltir. Marka isim çalışmasındaki soyut isimler aslında var olan tüm kelimelerin tüketilmesiyle bugün en çok başvurulan yöntemler arasında yer almıştır.

Bu isimler çeşitli kelimelerin bozulup markanın imajına uygun olarak türetilmesiyle veya yine marka imajına uygun harflerin seçilerek bir kelime yaratılmasıyla oluşturulur. Bu yöntem isimlendirmenin en zor yöntemlerinden biridir.

Marka İsim Çalışması Yaparken Harf Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Şirket ismi bulma da harflerin kullanımı oldukça önemlidir. Sert ve maskülen isimler istendiğinde K,T,Z vb. sert sessiz harflerinin geçtiği isimler tercih edilirken feminen veya daha yumuşak tonda olması istenen isimlerde O,S,V gibi harfler tercih edilebilir. Yine sesli harflerin seçiminde okunuşları göz önünde bulundurulmalıdır.

Marka İsmi Okunuşu Büyük Önem Taşıyor

Yaratılan isimlerin kullanılacağı coğrafyada kötü bir anlama gelmemesi veya okunuşunun mümkün olup olmaması oldukça önemlidir. Doğru bir marka ismi yaratmak uzmanlık gerektirecek bir iştir. Bu süreç markanın da temelini oluşturur. Bu nedenle doğru ismin iyi planlanması gerekir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir