sosyal medya ajansı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı, günümüzde küreselleşmenin beraberinde getirdiği teknolojik gelişmeler ile birlikte farklı istek ve ihtiyaçlar doğurmuştur. Bu doğrultuda gelişen istek ve ihtiyaçları karşılamak için ise çeşitli meslek kolları türemiştir. Son yıllarda hayatlarımıza dahil olan sosyal medya kavramı, beraberinde danışmanlık veren birçok dijital ajansın da sektöre dahil olmasına olanak sağlamıştır.

Dijital ajansların yanı sıra, sosyal medya reklam ajansı sayısı da oldukça artmış durumdadır. Bu ajansların markalara, şirketlere ve kurumlara verdikleri hizmet dijital dünya adına birçok konuyu kapsamaktadır. Örneğin markaların hesap yönetimleri, reklam planlamaları ya da ürün veya kampanyanın tanıtımı gibi konular bu ajansların hizmetlerinden birkaçıdır. Özellikle sektörde bu gibi konularda öne çıkmak isteyen veya adından bahsettirmek isteyen firmaların danışmanlık firmalar için büyük önem taşımaktadır. Yazımızın devamında bu hizmetlerin içeriklerinden ve neden gerekli olduklarından bahsedeceğiz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, bir kuruma, markaya veya şirkete kendilerini tanıtmalarını sağlayacak ve sosyal medya platformları açısında gelişmelerini sağlayacak hizmetleri kapsar. Bu hizmetler doğrultusunda ajans müşterileri kendilerini stratejik ve planlı bir şekilde hedef kitleye tanıtmış olur. Bu sayede ise var oldukları sektörde daha büyük bir pazar payına sahip olmaları için uzun vadede çalışmalar gerçekleştirmiş olurlar.

Verilen bu hizmet aynı zamanda sosyal medya hesabınız için analizlerin yapılması, tanıtım için gereken reklamların paylaşılması ve bu hesaplarla etkileşime giren kullanıcılara gerekli geri dönüşlerin sağlanması gibi görevleri de içerir. Yeni kullanıcılara hitap etmek veya var olan kullanıcının marka ile etkileşimini sağlamak için paylaşılan reklamlar sayesinde genellikle hedef kitlenin cinsiyeti, yaş aralığı gelir ve eğitim durumu gibi özellikler de kolaylıkla belirlenmektedir. Bu yöntemler ile hedef kitle belirlendikten sonra ise marka ya da kurum müşteri artışı ve tanınırlık konusunda elde etmek istediği ivmeye ulaşmaya başlayacaktır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Alanında uzman sosyal medya danışmanları çalışılan markanın istek ve beklentilerini dikkate alarak çalışmalar gerçekleştirir Bu çalışmalar doğrultusunda;

 1. Sosyal medya hesaplarını markaya en uyumlu olacak hale getirir,
 2. Markanın beklentileri doğrultusunda gelişmesini sağlayacak içerikler ve gönderiler tasarlar,
 3. Hazırlanan bu gönderilerin ve içeriklerin paylaşılacağı platformları ve zamanları planlar,
 4. Sosyal medya mecralarında olduğu gibi, belirlenen hedeflerin gerçekleşmesini destekleyecek optimize web sitelerinden de aktif bir şekilde faydalanır,
 5. Organik takip ve etkileşim oranı sağlar,
 6. Markayla ilgili güncel paylaşımlar yaparak sosyal mecralarda aktif rol almasını sağlar,
 7. Yapılan paylaşımlar üzerinden hedef kitle ya da tüketici üzerinde marka bilinci oluşturur,
 8. Yapılan tüm bu stratejik çalışmalar sonrasında elde edile sonuçları analiz ederek marka ya da kurumla paylaşır.

Yukarıda sıralanan bu maddeler sosyal medya danışmanının başlıca görevleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Almanın Önemi

Bugün, pek çok marka ürününü veya hizmetini insanlara tanıtmak ve bunun karşılığını almak için geleneksel medyada yapılan çalışmaların yanı sıra yeni medyada da aktif şekilde rol almayı tercih etmektedir. Çünkü içerisinde bulunduğumuz çağda bir markayı ayakta tutabilmek o markanın pazarlamasını yapabilmek demek, internet üzerinde de var olma zorunluluğu taşımak demektir. Bu ihtiyaçlar göz önüne alındığında sosyal medya marketing konusunda da markaların beklentilerini oldukça karşılamaktadır.

Sosyal medya hesap yönetimi konusunda ajanslarla çalışmanın markaya diğer faydaları ise şunlardır;

 1. Sosyal medya mecraları sayesinde hedef kitle belirlenir,
 2. Sosyal medyada varlık gösteren rakiplerin analizi yapılır,
 3. Sosyal medyada yapılan stratejik paylaşımlar üzerinden içerik yönetimi gerçekleştirilir,
 4. SEO ve SEM gibi çeşitli çalışmalar ile marka ya da kurum arama motorlarında rakiplerinden daha üst sıralarda yer alır.

En İyi Sosyal Medya Ajansları

En iyi sosyal medya ajansları markanıza bilinirlik açısından sayısız fayda sağlayacaktır. Markanın imajını yükseltecek hizmeti iyi bir sosyal medya yönetim ajansı tarafından almanız ürün ve hizmetlerinizin daha kaliteli şekilde kullanıcılara aktarılması anlamına gelir. Ayrıca en iyi sosyal medya ajansı markanız için daha yaratıcı ve özgün içerikleri sizlere sunma konusunda daha deneyimli konumdadırlar.

Marka değerini artırmayı misyon edinmiş kurum ve şirketlerin iyi ajanslarla çalışmaları aynı zamanda yeni müşteriler kazanmalarına ve bu hedeflerine daha kısa sürede ulaşmalarını katkı sağlamaktadır. Ayrıca markalar sosyal medya da varlık gösterirken, ürünlerinin kaliteli bir şekilde kullanıcılara sunulması dışında o markanın pazarlama ihtiyaçları da dijital dünya üzerinden karşılamaktadır.

Ajansların sosyal medya içeriklerine yönelik verdikleri hizmetlere bakacak olursak;

 FacebookInstagramYouTube ve Linkedin reklamlarını tasarlamak, bu reklamların paylaşım planlamalarını yapmak ve hedef kitlelerini belirlemek.

– Influencerlar ile çeşitli iş birlikleri gerçekleştirerek ürün tanıtımları yapmak ve halkla ilişkiler çalışmalarını desteklemek.

Online itibarınızı kullanıcılar gözünden daha güçlü bir konuma getirmeyi hedefleyen ve sosyal medya yönetimine ağırlık veren bu yeni nesil ajanslar müşterilerin kurumsal kimliğini oldukça ön planda tutmaktadırlar. Aynı zamanda geleneksel medyadan ayrılarak dijital dünyanın getirileri üzerine çalışan bu ajanslar, SEO gibi çeşitli yöntemlerle markayı arama motorlarının üst sıralarına taşımayı ve potansiyel rakipleri geri de bırakmayı da vaat etmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı İçin Bizden Destek Alın!

Sosyal medya danışmanlığı yaparak online dünyaya yatırım yapmak isteyen markalara verdiğimiz sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarımı, dijital pazarlama, SEO ve SEM yönetimi gibi sosyal medya hizmetleri ile etkili bir strateji oluşturarak markanızı rakiplerinizden ayrıştırıyoruz. Sizler de yenilikçi misyonları olan kurumlardan biri olarak sosyal medyada adınızdan söz ettirmek ve yeni kullanıcılara ulaşım sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçin!

İş birliği için teklif al!

Şunlar da hoşunuza gidebilir