Facebook Reklamları

Facebook reklamları Facebook hedef kitlenizi büyütmenize giden yollardan biridir. MSH olarak bizler Facebook reklamlarınızı etkin şekilde yürütmek için rakip analizi, sektör analizi yapıyor ve gündem gelişmelerine uygun stratejiler kurguluyoruz.

Facebook Reklamlarını Neden Tercih Etmeliyim?

Facebook reklamlarında gereksiz maliyet olmaması bizim için önemlidir. Ulaşılmak istenen kitleye giden yolda mantıklı hamleler yaparak, size uygun reklam modelini belirlemekte ve doğru stratejiyi tasarlamaktayız. Peki, neden Facebook reklamları;

 • Web sitesinin trafiğini artırır.
 • Sayfada gönderilerin öne çıkmasını sağlar.
 • Trafik dönüşümlerini artırır.
 • Avantajlı teklifleri ve fırsatları duyurmaya yardımcı olur.
 • Ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için idealdir.

Facebook Reklamları ve Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada en fazla üyeye sahip olan sosyal medya platformu Facebook, her yaştan kitleye hitap etmektedir. Günümüzde Facebook’un birçok platforma entegre biçimde kullanılması da yine bu alandaki kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Geniş bir kitleye sahip olan Facebook, reklam verme alanı olarak oldukça kullanışlı bir platformdur. Facebook araçlarının günden güne gelişmesiyle birlikte, Facebook reklam hizmetinden faydalanarak çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşılabilir.

Facebook Hedef Kitleye Ulaşma

Facebook Reklamları ile hedef kitlenize ulaşmak oldukça basittir. Facebook Reklam Hizmeti’nin sunduğu olanaklarla kitlenizi; yaşa, cinsiyete, iş ünvanına, ilgili alanlarına ve sosyal aktivitelerine göre kolayca hedefleyebilirsiniz. Bu sayede sunmuş olduğunuz ürününüz için en uygun hedef kitleye ulaşabilir ve potansiyel dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

Facebook Video Reklamları

Facebook’un yaratıcı araçlarını kullanarak, birbirinden özgün video reklam içeriği oluşturabilirsiniz. Günümüzde içeriğin hareketli olması potansiyel olarak daha çok erişim sağlamaktadır.

Facebook Görsel Reklamlar

Görsel kullanarak oluşturulan reklamlarda dikkat çekici içerikler kullanılmalıdır. Facebook, görseller üzerinde yoğun metin kullanımının erişimi düşüreceğini ifade ederek; maksimum %20 oranında metin kullanılmasını önermektedir.

Facebook Katalog Reklamları

E-ticaret faaliyetinde bulunan şirketler için önemli bir reklam türü olan Katalog Reklamları ile ürünlerinizi daha kolay yöntemlerle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca katalog oluşturularak Facebook sayfasına özgü dijital bir mağaza deneyimi yaşayabilirsiniz.

Facebook Döngü Reklamları

En fazla 10 adet  kendine özgü bağlantı ekleyebileceğimiz veriyi tek bir reklam içerisine yerleştirerek web trafiği elde edebileceğimiz yöntemdir.

Slayt Gösterisi ile Reklam Oluşturma

15 saniyelik videolardan oluşturarak paylaşılan hikaye türünü Reklam Yöneticisi’nde oluşturabilir; hareket ses ve metin ilave ederek daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Hızlı Deneyim

Eski ismi Kanvas olan bu yolla reklamlarınız tam ekran ve mobil için optimize edilmiş olarak yayınlanmaktadır.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamları

Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen insanların bilgilerini hızlıca toplayacağınız kanallardan biri de Facebook ve Instagram’daki potansiyel müşteri reklamlarıdır. Bu reklamlar görsel, video veya döngü kullanılarak sunulur ve bireyler etkileşime geçtiğinde bunları potansiyel müşteri formu takip eder.

Teklifler

Facebook üzerinden paylaşılan indirimler teklifler alanında toplanan bu model ile; teklif reklamı oluşturabilirsiniz. Görsel, video veya döngü olarak tasarlanan bu reklam modeli ile kampanya üreterek müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Gönderi Etkileşimi Hedeflenerek Oluşturulan Facebook Reklamları

Bu reklam modeli ile belirlediğiniz hedef kitlenizden; beğenme, yorum ve erişim elde ederek marka bilinirliliğinizi arttırabilir, kendinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

Etkinlik Yanıtları ile Reklam Oluşturma

Oluşturulan etkinlik ya da organizasyonları öne çıkarmak Facebook üzerinden mümkün. Etkinlikleriniz için reklam üreterek; görsel veya videolu paylaşım yapabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize ulaşarak potansiyel davetli sayınızı arttırabilirsiniz.

Sayfa Beğenmeleri

Sayfa tanıtımı için oluşturulan reklam modelinde; potansiyel kullanıcıları bularak, sayfanızı beğenilmesini sağlayabilirsiniz. Görsel ve belirlenen slogan metni kitlenizi harekete geçirmek için önemlidir.

Facebook Reklam Modelleri

Facebook reklam modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Site Haber Kaynağı Reklamları
 • Mobil Haber Kaynağı Reklamları
 • Sağ Sütun Reklamları
 • Audience Network
 • Hızlı Makaleler
 • Messenger Reklamları

Facebook Analytics ile Sayfa Analizi ve Raporlama

Facebook’un Analytics aracı ile reklamlara başlamadan önce markanın analizi gerçekleştirilir. Bu sayede oluşturulacak reklam modellerinde hangi yöntemlerin kullanılacağı belirlenir. Rakip analizi de yine reklamlara başlamadan önce önemli bir etmendir. Elde edilen veriler titizlikle değerlendirilerek, bütçe oluşturulmalı ve kampanya stratejisi belirlenmelidir.

Facebook reklamları ile ilgili merak ettikleriniz:

Facebook reklamları neden önemlidir?

Facebook’un kullanıcı sayısının fazlalığı ve elinde bulundurduğu diğer sosyal medya platformları nedeniyle etkin bir alandır. Marka bilinilirliğini artırmak için mutlaka profesyonel biçimde Facebook Reklam Hizmeti alınmalıdır.

Facebook reklamları nasıl ücretlendirilir?

Facebook reklamlarının ücretlendirilmesi elde edilen dönüşüme oranlıdır. Örneğin sayfa takipçisi arttırmak için oluşturduğunuz reklam kampanyasında takip eden kişi başına ücret ödersiniz ya da etkileşim için oluşturulan reklamlarda alınan etkileşim başına ücretlendirilirsiniz. Dar bir hedef kitleniz varsa ücretlendirme daha yüksek olacaktır.

Facebook reklamları ile satışlarımı arttırabilir miyim?

Facebook reklam alanları oldukça geniş olduğundan potansiyel müşterilerinize ulaşmanız oldukça kolaydır. Facebook reklamları ile, her yaştan ve kitleden insanlara ulaşmak mümkündür.

Bizi instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir