sosyal medya ve seo

SEO Ajansı Nedir?

SEO ajansı bir firmanın, markanın veya bireysel bir müşterinin web sayfasının belirlenen kelimeler ile arama motorunda üst sıralara çıkması için çeşitli çalışmalar yürüten bir ajans türüdür. Search engine optimization kısaltması olan ve arama seo optimizasyonu anlamına gelen SEO, mevcut web siteyi arama motorlarının kriterlerine uygun bir hale getirmek için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilen web siteleri, SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarında organik bir şekilde yüksek sıralara yerleşir. Bunun sonucunda ise web sitesi organik trafikten kullanıcı elde etmiş olur. Bu çalışmadaki asıl ve en önemli amaç sitenin değerini artırarak ziyaretçi sayısının yükseltmektir. Amaçlanan bu yükselmenin planlaması ise sitenin içeriği ve genel görünümüne dikkate edilerek yapılır. Gerçekleştirilen tüm bu işlemler arama motorunda üst sırada çıkmak istediğiniz kelimeler veya kelime grupları baz alınarak yapılır.

SEO Ajansı Ne İş Yapar?

SEO hizmeti veren ajanslar, SEO çalışmalarını genel olarak site içi SEO ve site dışı SEO olarak yürütürler. Site içi SEO’da web sitesinin yazılımı, tasarımı ve o zamana kadar sahip olduğu içeriğe kadar pek çok noktada farklılaştırma çalışmaları yapılır. Site dışı SEO çalışmaları ise, sosyal medya platformlarını, blog yazılarını, forumları, site dışından gelen linkleri ve eklenen görsel materyalleri kapsar. Bu yönde yapılan çalışmalar siteye daha fazla ziyaretçi çekmeye ve marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur.

Bu çalışmaların yapılması için öncelikle SEO optimizasyonu yaptırmak istenen web sitesinin profesyonel araçlarla incelenmesi ve detaylı bir raporunun çıkarılması gerekir. Daha sonra elde edilen bu raporlar üzerinden web sitesinin artıları ve eksileri ortaya koyularak eksik, geliştirilmesi ya da değiştirilmesi gereken yönlerin düzenlenmesi üzerine çalışmalar başlatılır.

SEO çalışması yapan ajansların diğer görevleri ise şu şekildedir;

Hedef kitle analizinin belirlenmesi: Anahtar kelime analizleri, rakip analizleri ve sektörel analizler gibi ölçümleri içerir.

Kullanıcı kazanımı: İçerik optimizasyonu, mobil uyumluluk ve kullanıcı deneyimi üzerine çalışmalar yapılır.

Davranış ölçümleme: Bu aşamada düzenli kontroller, veri kontrolleri ve kullanıcı analizleri gerçekleştirilir.

SEO Çalışmalarının Adımları

SEO optimizasyonu yapılırken izlenilmesi gereken bazı adımlar vardır ve bu adımlar çalışmaların başarıya ulaşması için oldukça önemlidir. Bu adımlar sistematik bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde web sitelerinin arama sonuçlarındaki yükselişi daha hızlı bir şekilde olacaktır. SEO danışmanlığı aldığınız ajansın izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

Yazılım Optimizasyonu: Hali hazırda var olan web sitenizin altyapısı ve yazılımının tüm sayfaları detaylı bir şekilde incelenir. Arama motoru optimizasyonuna ve kullanıcı davranışlarına uygunluğu analiz edilir. Eğer web sitesinde hazır bir içerik yönetim sistemi kullanılıyorsa, yazılımdaki gerekli güncellemeler ve iyileştirmeler yapılır. Gerek duyulan zamanlarda ise site hızını artırmak gibi, yazılımsal açıdan yeni çözümler üretilir.

İçerik Optimizasyonu: Web sitesinde yer alan tanıtım amaçlı içeriklerin ve blog yazılarının tümü arama motoru sayfalarından siteye kullanıcı çekecek şekilde düzenlenir.

Site Dışı SEO Çalışmaları: Arama motorlarında çıkan sonuçları ve sayfalardaki sıralamaları etkileyen bir çalışma olan site dışı SEO çalışması, web sitelerinin dışına etki eden optimizasyon çalışmalarını kapsamaktadır. YouTube, InstagramFacebook ve Twitter gibi sitelere yapılan backlink çalışmaları, diğer sitelerden yapılan çeşitli bağlantılar ve sosyal mecralarda marka ya da kişi hakkındaki bahsedilenler yönetilerek o sitenin arama motorları karşısında değeri yükseltilir.

Ölçümleme Kontrol ve Raporlama: Web sitelerindeki ziyaretçi trafiği ve görünürlük grafikleri yapılan tüm bu SEO çalışmaları neticesinde ne oranda değişimin olduğu takip edilir, günlük olarak analizi yapılır. Değişiklikler göz önüne alınarak gerekli iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilir ve yeni stratejiler belirlenir. Çalışmaların sonuçları tekrar müşteriye sunulacak şekilde rapor halinde hazırlanır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Arama motorlarında üst sıralara çıkarılmak istenen web sitelerinin çıkan sonuçlardaki yükselişine etkisi oldukça büyük olan sosyal medya paylaşımları, Google tarafından doğrulanmış durumdadır. Markanın ya da kurumun sosyal mecralarda aktif bir şekilde rol alması demek Google tarafından ve kullanıcılar tarafından da daha fazla görünür olmak anlamına gelmektedir. Özellikle ziyaretçi trafiği düşük ya da yeni açılmış sitelerin backlink alımı yapması optimizasyon konusunda artı sağlayacaktır. Çünkü zaten hem kullanıcılar tarafından hem de arama motorları tarafından kabul gören bu siteler, sizlerin web sitesinin de görünürlüğünü artıracaktır.

SEO çalışması yapılan markaların ya da kurumların sosyal medya hesaplarının birbirleri ile entegre olması da önemlidir. Bu hesaplardan her gün düzenli paylaşımlar yapılması ve etkileşim yapılacak içerikler girilmesi kullanıcılar tarafından dikkat çekmesini kolaylaştıracaktır. Özellikle paylaşımların tutumlu olması ve sadece marka hakkında değil gündemle ya da sektörle ilgili paylaşımların da yapılması ayrıca sosyal medya profilleri için faydalı olacaktır.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO’nun Önemi

Günümüzde oldukça önemli bir konumda olan e-ticaret siteleri her geçen gün hızla büyümekteler. Artık insanlar çoğu ihtiyaçlarını fiziksel alışveriş yaparak karşılamak yerine internet üzerinden e-ticaret siteleri aracılığı ile gideriyorlar. Bu durumda markalar için e-ticaret platformu sahibi olmayı zorunluluk haline getirmiş durumdadır. Sektörün büyümesi ve e-ticaret sitelerinin artması, rekabeti de beraberinde getirmiştir. Bu rekabet ortamında fark yaratmak isteyen markalar ise SEO konusunda destek alarak dijital pazarlama alanında ön plana çıkmaktadırlar.

Bir e-ticaret sitesine sahip olup bu siteyi SEO aracılığı ile büyütmek isteyen çoğu firma öncelikle site hızını artırmalıdır. Site hızının SEO konusundaki önemi son algoritma değişikliklerinden sonra daha önemli hale gelmiştir. Google kullanıcı deneyimlerini göz önüne aldığında site hızının düşük olduğu zamanlarda kullanıcıların vakit kaybetmek istemedikleri için sayfayı terk ettiklerini gözlemlemiştir. Bu da özellikle yüklü miktarda ürün satışı yapan markaların web sitelerinin hızı düşük olduğu takdirde o markanın büyük bir zarara uğrayacağı anlamına gelmektedir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanlığı, web sitelerinin üst sıralarda yer alması konusunda oldukça kritik bir görev konumundadır. Çünkü yapılan tüm bu optimizasyon çalışmaları, SEO uzmanının sahip olduğu deneyimler ve analitik bakış açısı ile olumlu ya da olumsuz yönde şekillenmektedir. Bu sebeple bir SEO uzmanıyla çalışmaya başlamadan önce yapacağınız seçim büyük önem taşımaktadır. Ayrıca SEO uzmanları bir ajansa bağlı şekilde çalışmanın yanı sıra freelance çalışma imkanına da sahiptirler. SEO danışmanlarının web siteniz için yaptığı çalışmalar ise şu şekildedir;

 • Web sitesinde yer alacak içeriklerin kaliteli ve özgün içerikler olmasına özen göstermek,
 • Farklı ve dikkat çekici içerikler geliştirmek,
 • Web sitesinin değiştirilmesi ve geliştirilmesi gereken yönlerini tespit etmek,
 • Web sitesi için gerekli iyileştirmeleri belirlemek,
 • Gerekli anahtar kelimeleri bulmak,
 • Web sitesi tıklanmalarını artırmak için reklam oluşturmak ve düzenlemek,
 • Rakiplerin SEO çalışmaları hakkında fikir sahibi olmak,
 • Google AnalyticsGoogle Ads ve The Topic Explorer gibi programlar kullanarak istatistikleri kontrol etmek ve yönetmek.

SEO ajansı ile çalışmak ve SEO danışmanı olmak isteyen kişiler bu meslek ile ilgili pek çok yerden eğitim alabilirler. Çeşitli uzaktan eğitimlere katılabilir ya da kurslara gidebilirler. Alınan bu eğitimler sırasında Google arama algoritması konusunda yetkinlik seviyesine ulaşabilirler ve bu alanda iş bulma ihtimallerini artırabilirler.

Ajanslardan SEO Danışmanlığı Almanın Faydaları

SEO danışmanlığını tek bir uzmandan almak yerine, bir ajansla çalışmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kurumsal ve uzman ekibe sahip bir ajansla çalışmak tek bir danışmanla çalışmaktan daha avantajlıdır.
 • Ajanslar tarafından hazırlanan pek çok SEO paketi bulunmaktadır. Sizler de bu paketler içerisinden markanıza ve beklentilerinize en uygun olan paketi seçerek çalışma başlatabilirsiniz.
 • Ajansta uzman bir ekip olacağı için SEO ile ilgilenen birden fazla kişi olacaktır. Bu da markanız için daha fazla bakış açısı ve vizyon anlamına gelmektedir.
 • Ajanslardaki insan çeşitliliğinden dolayı uzmanlık alanları da geniştir ve bu da marka için daha avantajlıdır.

Bu avantajlar göz önüne alındığında bir marka ya da kurum olarak SEO ajansı ile çalışmak hedeflenen büyümeyi elde etmek için daha avantajlıdır. Özellikle gelişme aşamasına yeni gelmiş bir marka iseniz ya da oldukça büyük bir müşteri kitlesine sahipseniz, SEO danışmanlık hizmetini profesyonel bir ajanstan almak sizler için daha kritik bir noktadadır. Çünkü gelişmekte olan bir marka düzenli ve titiz bir şekilde yapılan SEO çalışmaları sayesinde hedeflediği büyümeyi planlanandan daha kısa bir sürede elde etmiş olur.

Kullanıcı trafiği yoğun olan ve tüketici kitlesi geniş olan markalar ise yine profesyonel bir ekip tarafından yapılan düzenli SEO çalışmaları sayesinde sahip olduğu ivmeyi düşürmeden büyümeye devam eder. Bu sebeple ajans seçimi yaparken iyi bir araştırma yapmak ve daha önce hizmet verdiği markalar için yaptıkları çalışmaları incelemek karar vermek açısından fazlasıyla gereklidir.

En İyi SEO Ajansları

SEO hizmeti veren reklam ajansları günümüzde sayısı oldukça fazla olan ajanslar arasındadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO kapsamlı ve uzun vadede fayda sağlayan çalışmaların bütünüdür. Bu sebeple tüm bu süre boyunca sizlere SEO içerikli her konuda destek olacak ve markanızı iyi bir şekilde tanıyarak bu doğrultuda yol izleyecek bir ajansla çalışmanız markanız ya da kurumunuz için oldukça faydalı olacaktır.

Kurumsal ve markalaşmış bir ajansla çalışmanız, sizlere aynı şekilde uzman bir ekiple çalışma fırsatı da sağlayacaktır. Ayrıca markanız için bir ajansla anlaşma imzalamadan önce ajansın geçmişte yaptığı çalışmaları, müşteri portföyünü ve hizmetlerini detaylı bir şekilde incelemeniz de karar vermeniz açısından faydalı olacaktır.

İstanbul konumundaki SEO ajansı MSH Creative, sizlere ve markanıza uzman ekibi ile SEO konusunda yardımcı olmaya hazır! Eğer sizler de hizmetlerimiz ve markanıza katacağımız değerler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve gerekli tüm bilgileri kolayca edinebilirsiniz.

Daha fazlası için teklif al!

Şunlar da hoşunuza gidebilir