Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Çağımızda bir markanın, sunulan hizmetin ve ürünün pazarlanması iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar ise; geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geleneksel pazarlama, hedef kitlemiz olan müşterilere ulaşmanın direkt ya da dolaylı yöntemlerini tercih etmektedir. Bu yöntemler yüzyıllardır benzer şekilde, açık ve basittir. Bu doğrultuda bir pazarlama yöntemi seçildiği taktirde, yapılan yatırımın boyutuna göre ve gerçekleştirilen eyleme göre sonuç alınmaktadır. Geleneksel pazarlama, günümüzdeki yaşanan değişim süreçlerinden de nasibini almıştır. Önceki dönemlerde etkin bir verim sağlayan geleneksel pazarlama yöntemleri, hayatımızın dijitalleşmesi ve internetin popülerleşmesiyle birlikte verimliliğini yitirmiştir.

Geleneksel pazarlamadan alınan verimin düşesi ile birlikte artık markalar rakiplerinin önüne geçmek ve hedef kitlesine ulaşmak için çevrimiçi varlık göstermek zorunda kalmış, rekabetçiliğin yükseldiği bu süreçte yenilikçi olmaya yönelmiştir. Bu bağlamda dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha büyük önem kazanmıştır. Geleneksel pazarlama ise bu süreçte hala varlığını sürdürmesine rağmen yakın bir gelecekte yerini tamamen dijital pazarlamaya bırakacağı öngörülmektedir.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Geleneksel pazarlama yöntemi yerine neden dijital pazarlama yöntemini kullanmalıyım? Bahsedilsen sorunsalın cevabı büyük oranda bulunduğunuz sektör ve hitap ettiğiniz hedef kitlenizle alakalıdır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi (TV. Radyo, Afiş v.b) dijital pazarlama yöntemlerinin de kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar ne kadar profesyonelce kullanılırsa; başarıyı elde etmek ve daha fazla kar etmek aynı oranda yukarı ivme gösterecektir.

MSH Creative Reklam Ajansı olarak markanızı, pazarladığınız hizmetinizi ya da ürünlerinizi etkin bir şekilde hedef kitlenize ulaştırabilmeniz için tüm detayları sizler için bir araya getirdik!

E-posta Pazarlama Nedir? (E-Mail Marketing)

Günümüzde artık tüm markalar veri toplamaktadır. Müşteri verilerine sahip olan markalar, müşterilerine ait  e-postalar üzerinden etkin bir şekilde ulaşabilmektedir. E-posta pazarlama ile yüzde binlere kadar getiri sağlayan etkin bir pazarlama elde edilebilir. 

E-posta pazarlama nasıl yapılır?

E-posta pazarlama, mevcut müşterilerimize ya da potansiyel olabilecek müşterilere ait olan e-postalar üzerinden marka, ürün ve hizmetler ile ilgili gönderilen e-postalar sayesinde gerçekleştirilir.

Tıklama Başı Ödemeli Reklam Modeli (PPC Advertising)

Ağırlıklı olarak arama motorları üzerinden ya da web sitelerin reklam alanlarından elde edilen, tıklama başına ödenen reklam modelleridir. Pay Per Click olarak bilinen ve PPC olarak kısaltılmış bu ifade dilimize, “Tıklama Başı Ödeme” olarak geçmiştir. Anahtar kelime bazlı olan bu modelde çok kısa süre içerisinde hedef kitleye ulaşılabilirken, dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen kanallar arasında yer aldığı da bilinmektedir. 

(PPC) Tıklama başı ödemeli reklam nasıl yapılır?

Tıklama başı ödemeli reklam (PPC) dünya genelinde en çok Google Adwords üzerinden sunulmaktadır. Ayrıca Google Ads olarak değişime uğrayan ve Google Adwords üzerinden web sitelerin belirlemiş olduğu alanlarda “banner reklam” alanı da kiralanabilir.

Tıklama başı ödemeli reklamlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için Google Ads Kampanya Yönetimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

(SEO) Arama Motoru Optimizasyonu

Günümüzde çok gerekliliği olan; maliyeti kısmen daha düşük, getirisi daha yüksek olan dijital pazarlama kanalı olarak kabul edilen arama motoru optimizasyonu (SEO), İngilizce Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Arama motorlarının sonuçlarında ilgili anahtar kelimeye yönelik elde edilen sonuçlarda en üst sıralarda olmayı hedeflemektedir. Bu sayede web sitemizin organik trafiği de artacaktır. Arama motoru optimizasyonu ne kadar kullanıcı dostu olursa o kadar etki sağlayacaktır. 

(SEO) Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?

Arama motorlarında bir kelime aratıldığında, yapılan sorgunun algoritması ölçülerek en uygun sonuçlar kullanıcıya sunulur. Aramayı yapan kullanıcı da kendine uygun ve en üst sırada yer alan sonucu ziyaret eder. Arama motorları sunduğu bu hizmetten hiçbir ücret talep etmezken, potansiyel müşterilerimize organik olarak ulaşmamıza katkı sağlar. Bu sebeple SEO, web sitemizi arama motorları algoritmasına en uygun hale getirerek yapılır.

MSH Creative Reklam Ajansı olarak arama motorlarında ilk sayfada yer almanızı sağlayacak Arama Motoru Optimizasyon Hizmeti sayfamızı inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)

Kullanıcılar kendilerine faydalı olan ve ilgi çekici içerikleri, forumları ve web siteleri ziyaret etmektedir. Dijital pazarlama ajansları ise üçüncü taraf web siteleri için hazırlanmış reklamı yerleştirerek markanızın belirlemiş olduğu hedef kitleye kolayca ulamanıza destek olur. 

Görüntülü reklam nasıl yapılır?

Markanızın potansiyel müşterilerinin ziyaret ettiği tahmin edilen web sitelerinin sayfalarında ya da kısmi olan sayfalarında görüntülü reklam modelleri yayınlanabilir. Görüntülü reklamlar için; etkileşimli reklamlar, bannerlar video içerikleri, geçiş reklamları konum paylaşımları ve landing page gibi alanlara bağlı şekilde görüntülü reklam örnekleri oluşturulabilir. 

Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

Sosyal medya platformları, dijital pazarlama uzmanlarının ürünler, markalar ve sunulan hizmetler için potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlayan ve müşteri bağlılığını yükselten etkili bir kanaldır. Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing) ile direkt olarak ve kişi bazlı hedefleme yöntemleri ile potansiyel müşteri kitlesine ulaşılabilir. 

Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing) nasıl yapılır?

Sosyal medya platformlarının kullanımı ve aktif abone sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Çoğu marka, sosyal medya üzerinden gelen müşterilerinin sürekli artış gösterdiğini ifade ediyor ve dijital pazarlama yatırımlarını da bu doğrultuda arttırdığını belirtiyor. Elbette sosyal medya araçları kullanılırken, hedef kitleye etkili ve pozitif şekilde erişmek için doğru yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Sizler için hazırladığımız kısa bir rehber ile konuyu daha aydınlatıcı hale getirdik:

Facebook – Her çeşit kitleye sahip olan Facebook sayesinde farklı kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu sebeple Facebook’un mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Twitter – Doğru kullanıldığı takdirde markanızın bilinilirliğini hızlıca arttırabilirsiniz. Twitter’da özellikle girişimci markalar için ideal platformdur

Instagram – Hemen hemen herkesin yoğun kullandığı Instagram üzerinden görsel işitsel içeriklerle anlatmak istediğinizi kolayca anlatabilirsiniz.

LinkedIn – İşletme sahiplerinden profesyonellere kadar potansiyel müşterilere uzanmak için LinkedIn oldukça verimli bir ağdır.

İçerik Pazarlama (Content Marketing)

Dijital pazarlama yapabilmek için öncelikli olarak içerik üretiminin yapılması gerekmektedir. Zaman geçtikçe tüm saydığımız modeller ne kadar değişirse değişsin içeriğin gücü ve önemi asla azalmayacaktır. İçeriğin olmadığı bir ortamda dijital pazarlamadan söz edemeyiz.

Örneğin pazarlamak istediğiniz bir ürününüz var ve bunu müşterilerine sunmak istediniz. Bu doğrultuda reklam yatırımlarına harcadığınız paranın çokluğu önemli değildir. Asıl önemli olan reklam aracılığı ile ürününüze ulaşan müşterileri etkileyecek içeriğe sahip olmanızdır. Yapılan reklam harcamalarından dönüş elde edebilmek adına içeriklerinizin bu sebeplerden ötürü profesyonelce oluşturulması gerekmektedir.

İçerik pazarlama nasıl yapılır?

Pazarladığınız bir ürün için en iyi içerik pazarlama yöntemi; ürünün açılış sayfasının iyi, yüksek kalitede olması ve kullanıcıların talebini karşılaması sağlanarak yapılabilir. Ürün satışında ürün açıklamanızın son derece iyi olmasının yanı sıra, ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ve mümkünse video tanıtımının da olması gerekmektedir. İçerik pazarlama yaparken sunduğunuz şey bir hizmetse; hizmetinizi en iyi şekilde aktarmanız, görsellerle ve videolarla desteklemeniz kısacası zengin içerik üretmeniz gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlayan bir içerik üretildiğinde hedef kitlenizi kolayca büyütebilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz. 

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Geniş kitlelere çok zahmet etmeden ulaşmanın yöntemi Affiliate Marketing. Binlerce yayıncıyla teker teker anlaşıp web sitesinden reklam alanı kiralamak yerine, satış ortaklığı sistemine geçip satış başına komisyon ödeyebilirsiniz. Böylece anlaşmış olduğunuz satış ortağınız sizin adınıza reklamlarınızın reklam alanlarında yayınlanmasını sağlar. Bu yöntemle tıklama başına ödeme yapmak yerine satış başına komisyon vereceğiniz için doğrudan satış odaklı bir pazarlama yapmış olacaksınız. 

Affiliate marketing nasıl yapılır?

Eğer Affiliate Marketing yöntemi ile pazarlama yapmak istiyorsanız işlem başına komisyon oranı belirlemeniz gerekmektedir. Sonra ilgili kişilerle anlaşıp reklamlarınızın ağlarında yayınlamalarını bekleyebilirsiniz. Sadece dönüşüm aldığınızda ödeme yapmanız gereken satış ortaklığı dijital pazarlamanın mükemmel bir seçeneğidir. Pazarladığınız sadece bir ürün veya hizmet olmayabilir. Örneğin web sitesine yeni üyeler kazandırmak isteyen bir marka referans kodu ile üye olan kişi başı satış ortağına 1₺ ödeyebilir.

Çevrimiçi Halkla İlişkiler (Online PR)

PR Marketing, çevrimiçi halkla ilişler ya da Online PR olarak isimlendiren bu yöntem aslında geleneksel PR (Halkla İlişkiler) yönteminin online yani çevrimiçi olarak yapılmasıdır. Geleneksel PR hizmetinde doğrudan bir ürünün ya da hizmetin satılması yerine marka bilinci oluşturmak amaçlanır. Örneğin bir Mercedes markasına ait araba modelleri ile alakalı çok sık satış reklamı görmeyiz. Mercedes markası araç satış reklamlarından ziyade marka bilinci oluşturmaya yönelik çalışmalarla daha çok karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir çalışma ve edindiğimiz marka bilinci Halkla ilişkilerin bir örneğidir. Bu sayede marka bilincine sahip olan bireyler etraflarına sürekli markayı öven ve öneren yorumlar sunacaktır.

Online PR nasıl yapılır?

Online PR nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz tüm cevaplar yetersiz kalacaktır. Çünkü; online PR uçsuz-bucaksız bir evrendir. Biraz örneklendirmek istersek; hedef kitlenizin sürekli ziyaret ettiği web sitelerinde basın bildirileri yayınlayabilir ya da çeşitli organizasyon ya da yardım kuruluşlarına sponsor olarak ve bağış yaparak marka imajı oluşturabilirsiniz.

Grawth Hacking

Grawth Hacking, Inbound Marketing ile benzerlik gösterse de farklı temel noktaları bulunmaktadır. Gawth Hacking hedef kitleyle olan ilk temasa yoğunlaşır. Daha fazla açıklamak gerekirse reklamlar; doğru, isabetli ve growth hacking yöntemleriyle kullanışlı araçlar haline getirilmelidir. Tüketicinin ve dönüşümün niteliklerinin değiştiği günümüzde dijital pazarlama yaparken marka ve ürünlere karşı oluşturulacak hedef kitleden beklenen ilginin frekansı da değişkenlikler göstermektedir. Marka imajına yönelik yapılan çalışmalarda farklı mecralarda kullanılan görsel ve işitsel reklamların hedef kitleyle “ilk temasının” ardından başlayan süreç, ürün ve hizmetin sağlanması ve sonrasında yorum/öneri/tekrar ile orta ve uzun vadede sürdürülebilir olması gerekmektedir. Bu doğrultuda kazanılan ilk izlenimle elde edilen hedef kitlenin elde tutulması için çalışmalar yapılmaktadır.

Kullanıcı eylemlerinin doğru şekilde analiz edilmesi için data kaynaklarının da doğru hazırlanması ve gerekli olan her faaliyetin yakından takip etmesi ise bu sürecin olmazsa olmazıdır. Analiz edilen davranışların orta ve uzun vadede ortaya çıkarttıkları örüntü hem reklam bütçesinin efektif kullanımı hem de ürün ve hizmetin iyileştirilmesi için oldukça kıymetli bir kanal haline gelmektedir. Bu nedenle doğru, isabetli, anlamlı veri sürecin her aşamasında değerlendirilmeli ve growth hacking yöntemleriyle kullanışlı araçlar haline getirilmelidir. 

Dijital Pazarlama Ajansı

Sahip olduğunuz bir markanız, sunduğunuz bir ürün ya da marka imajı oluşturmak istediğiniz bir şirketiniz varsa yapmanız gereken tek şey profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmaktır. MSH Creative ailesi olarak 17 farklı sektörde onlarca markaya 2010 yılından beri dijital pazarlama hizmeti sunmaktayız. Ajansımız, sunduğumuz hizmetler ve referanslarımız hakkında merak ettiklerinizi web sitemizi inceleyerek öğrenebilir ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir