seo hataları

En Sık Yapılan SEO Hataları

Hazırladığımız bu blog yazısında en çok yapılan SEO hatalarını anlatmak istiyoruz. Ayrıca bu hataların çözümünü sunarak SEO performansını nasıl artırabileceğiniz hakkında bilgilerimizi de aktaracağız.

Robots.txt ve Sitemap Dosyalarının Eksik Olması

Robots.txt ve sitemap.xml arama motorlarında web sitenizin anlaşılmasını ve arama motorlarının düzgün şekilde dizine eklemesini sağlayan temel dosyalardır. Bu dosyalar web sitenizin taranacağını anlamına gelir. Genel SEO üzerinde olumlu bir etkiye sahio olan bu süreç SEO’da kazanmanızı sağlar. Eğer bu dosyalar mevcut değilse ya da yanlış içeriğe sahipse web sitenizin indekslenmesi konusunda sorun yaşarsınız.

Kırık Linkler ve 404 Hataları

SEO hatalarından en sık karşılaşılan sorunlardan biri 404 hatalarıdır. Web sitesindeki URL’ler değiştikçe 404 hataları meydana gelir. Arama motorları web sitelerini URL’ler ile indeksler. URL değişikliği söz konusu olduğunda ilgili sayfaya yönlendirme yapmazsanız arama motorlarından web sitenize ulaşan kullanıcılar 404 sayfaları ile karşılaşırlar. Bu yüzden bir sayfa silindiğinde ya da URL değişikliği söz konusu olduğunda mutlaka yönlendirme çalışması yapılmalıdır.

Mobil Uyumluluk Sorunları

Mobil cihaz kullanım alanı devamlı bir artış göstermektedir. Kullanıcılara her zaman en iyi deneyimi sunmalısınız. Web sitenizde karşılaşacağı sorunlar onu web sitesinden çıkmaya itecektir. Bu yüzden web sitenizin responsive uyumluluğunu yapmalı ve her aygıtta aynı deneyimi sunmalısınız.

Site İçi Linkleme Yapılmaması

Site içi bağlantılar pek çok marka tarafından unutulan detaylardır. Doğru bir linkleme stratejisi geliştirirseniz web sitenizdeki pek çok sayfada iyi bir trafik akışı sağlayabilir ve kullanıcıların hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz. Örneğin bir kozmetik firması olduğunuzu düşünelim ve “Yaz Aylarında Cilt Bakımı” şeklinde bir blog yazısı yayınladığınızı varsayalım. Bu yazıda cilt bakımı ürünleriniz için bir linklendirme yaparsanız kullanıcıyı hem satın almaya teşvik etmiş olursunuz hem de bahsettiğimiz trafik akışını sağlarsınız. Ya da ilgili başka bir blog yazısına yönlendirerek yine doğru bir strateji oluşturabilirsiniz. Fakat rastgele linklendirme yapmak yine kullanıcının hemen çıkma oranını arttıracağı için bu strateji de mantıklı hamleler yapılmalıdır.

Site Hızının Yavaşlığı

Site hızının yavaş olması yine hemen çıkma oranını arttıracağı için optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Bu çalışma web sitenizin arama motorları tarafından daha hızlı indekslenmesinde ve üst sıralarda yer almasına da yardımcı olur. Bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmek için “Web Site Açılış Hızı Optimizasyonu” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Meta Etiketlerinin Yanlış Kullanılması

Arama motorlarına sinyal göndermenizi sağlayan ve web siteniz hakkında ziyaretçilerinize bilgi veren görünmez SEO etiketlerine meta etiketler denir. Arama motorlarında sıralama konusunda etkili olan bu görünmez SEO etiketleri web sitenizin trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz bir SEO hamlesidir.

Sayfanızda <head> bölümünde olması gereken meta etiketlerini sizin için şöyle anlatalım;

<meta name=”description” content=”Anahtar kelimenizi içeren ve yazınızı anlatan kısa bir metin”>

<meta name=”Title” content=”Anahtar kelimenizi içeren konu başlığı”>

Böylece arama motorlarında görünen bu kısa ama etkili metinlerle SEO’da başarıyı yakalayabilirsiniz. Eğer meta etiketi kullanmazsanız arama motorları bunu otomatik olarak seçer. Fakat manuel bir kurgu oluşturmak daha etkilidir.

Bu hamleyi bir eklenti ile kolayca yapabilirsiniz.

Etiketi Olmaması

İçerik sadece yazı değildir. Görseller de içeriktir. Arama motorlarında görseller üzerinden de trafik almak mümkündür. Web sitenize görseller için alt etiket eklemelisiniz. Böylece görseli tanımlayarak arama motorlarının ilgili arama sonuçlarının görseller kısmında bu görselleri göstermesini sağlarsınız. Alt etiketi olmayan görseller arama motorları tarafından algılanmaz.

Kopya İçerik Kullanımı

Kopya içerikler arama motorlarının kırmızı çizgisidir ve asla böyle içeriklere karşı tahammülleri olmaz. Kopya içerik kullandığınızda arama motorları bunu eksi hanenize yazacak ve trafiğinizde gözle görülür düşüş olacaktır.

İyi bir SEO hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir