instagram reklam etkileşimi

Yüksek Geri Dönüşlü Instagram Reklamı Oluşturma

Sosyal medya gelişmeye ve dönüşmeye devam ederken kullanıcı tepkileri de aynı şekilde değişime devam ediyor. Instagram zaman içinde ticari bir dünyanın kapılarını aralamıştır. Bu yüzden sosyal medyadan çok daha fazlası; bir reklam kanalıdır. Herkes reklam verebilir, önemli olan yüksek geri dönüşlü reklam verebilmektir. “Etkili Instagram reklam stratejisi nasıl kurgulanır?” sorunuzu duyuyoruz. Yaratıcılık ve imkanlar bu noktada ilk adım olsa da püf noktaları bilmeden istenilen etkiyi yakalayamayabilirsiniz. “Doğru Instagram reklam kampanyası nasıl hazırlanır?é sorusunun cevabını bulabilmeniz için size bu yazıyı hazırladık.

Instagram Reklam Etkileşim Sorunu

Muhtemelen Instagram reklam etkileşim sorunu yaşadığınız için bu yazıyı okuyorsunuz. Reklamlarınızın görüntülenmemesinin ya da etkileşim almamasının birden farklı sebebi olabilir. Bu noktada öncelikle Facebook reklam açık artırma mantığını anlamak gerekir. Facebook reklamverenleri ve reklamı görecek olan hedef kitleyi doğru zamanda ortak noktada buluşturur. Yanlış algılardan biri daha çok ücret ödeyenin daha çok verim alacağı üzerinedir. Reklam açık arttırmasında ücret dışında etkili olan başka faktörler de söz konusudur. Totalde en yüksek değere sahip olan içerik açık artırmayı kazanır. Son kullanıcının hayatına değer katan içerikten daha fazla verim alırsınız. Yazımızın devamında değer oluşturabileceğiniz ipuçlarını sizinle paylaşıyor olacağız.

Etkileşim Alan Instagram Reklamı için Tüyolar

Instagram’da reklamlarınızın etkileşim almasını istiyorsanız bu adımları takip edebilirsiniz;

1. Instagram’da Reklam Verirken Hedef Kitleye Yönelik Reklamlar Oluşturun

Dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi bu alanda da hedef kitlenizi yakından tanımalısınız. Sizin sunduğunuz ürün ya da hizmetle ilgilenecek kullanıcı kaç yaşında, cinsiyeti ne, nerede bulunuyor, medeni durumu ne ve ilgi alanları neler… Tüm bu detayları belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin Instagram üzerindeki hareketlerini analiz etmeli ve onların neye tepki gösterdiğini bilmelisiniz.

2. Müşteri Odaklı Reklamlar Oluşturun

Elbette markanızı öne çıkarmak istiyorsunuz. Ama bunun yolu doğrudan markanızı öne çıkarmak değil. Biz 20 yıldır hizmet veriyoruz gibi kurumsal detaylardansa kullanıcılara bir mesaj ileten ve o 20 yıllık tecrübenizi gözler önüne süren dikkat çekici reklamlar oluşturmalısınız. Kullanıcıların fazla kurumsal detay içeren reklamlardan hoşlanmadığını unutmamalısınız.

3. Yaratıcı ve Uyumlu Görseller Tasarlayın

Seçilen görseller verilen mesaj, marka, ürün/hizmet ve benzeri detaylar ile uyumlu olmalıdır. İçinde cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi zıtlık oluşturacak detaylar olmamalıdır. Bu tarz zıtlık oluşturan reklamlar kaldırılabilir ya da kullanıcılarda olumsuz etki bıraktığı için onları şikayet et butonuna yönlendirebilir. Bu da reklam gösterim sıklığınızı eksi yönde etkiler.

4. Yüksek Çözünürlüklü ve Net Görüntüler Kullanın

Görsel kullanımı Instagram sponsor reklamlarında çok önemlidir. Kullanıcılar önce görselleri incelerler. Eğer dikkatlerini çekmeyi başarırsanız yazdıklarınızı ve hizmetinizi ya da ürününüzü inceleyeceklerdir. Görseller anlaşılabilir olmalıdır. Kullanıcının odak noktası doğru planlanmalıdır. Görsel üzerinde ilgi çekici küçük mesajlar yer almalıdır.

Reklamlarda görsel kullanımı çok önemlidir. Görseller anlaşılabilir olmalıdır. Böylece kullanıcıları odaklanması gereken noktaya yönlendirmeniz kolaylaşır. Görsel üzerinde ana mesaj, küçük detaylar ve ilgi çekici detaylar yer almalıdır.

5. Metin Sınırlamasını Unutmayın

Instagram reklamlarında uymanız gereken kurallar vardır. Görselinizin %20’sinden fazlasında metin olamaz. Metinlerinizi bu doğrultuda, ilgi çekici oluşturmalı ve anlaşılır tutmalısınız. Metinleriniz markanızı en iyi şekilde temsil etmelidir.

6. Reklamları Doğru Yönlendirin

Instagram paylaşımlarına link eklenmemektedir. Reklamlar ise postları linklendirmeyi sağlar. Bu yüzden reklamlarınızı en etkili ve doğru şekilde linklendirmelisiniz. Ürün odaklı reklamlarınız web sitenize, takipçi elde etmek amaçlı olan reklamlarınız ise profilinize yönlendirilmelidir.

7. Instagram Stories Reklamlarını Atlamayın

Instagram hikayeleri günde pek çok kişi tarafından izleniyor. Yukarı kaydırma özelliğine sahip olduğu için kullanıcı tek bir hareketle istediğiniz alana yönlenebiliyor. Burada bir reklam yaparken en önemli durum ise çoğu kullanıcının hikayeleri stabilize izlemesi. Tek bir tıkla nasıl ki ürüne tıklayabiliyorlarsa tek ve seri hareketlerle de hikayeyi geçebiliyorlar. Reklamınızın bu storyler arasında kaybolmaması için ilgi çekici bir tasarım oluşturmalısınız.

8. Video Reklamlarını Kullanın

Videolar Instagram’da yüksek geri dönüş alan içeriklerdir. Özellikle kullanıcıların izlemeyi bırakmadığı videolar iyi reklamların temelini oluşturur.

Instagram Sponsorlu Reklam Verme Taktikleri

Instagram reklam taktikleri söz konusu olduğunda pek çok tüyodan bahsetmek söz konusudur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

    • Alışveriş reklamlarında katalog reklamlarını kullanarak hızlı bir reklam dönüşü alabilir ve kullanıcıları web sitenize yönlendirebilirsiniz.
    • Küçük işletmeler kullanıcıları DM ya da WhatsApp’a yönlendirmelidir. Böylece bütün talepleri görmüş, cevap vermiş olabilirler.
    • Kayıt, hizmet ve etkinlik gibi talepler için müşteri formları üzerinden reklam strateji oluşturmak gerekir. Böylece potansiyel müşterilerinizin bilgilerini öğrenmiş olursunuz.
    • Trafik oluşturmak için kullanıcıları messenger’a yönlendirebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir