dijital reklamda yapay zeka

Yapay Zeka Reklam Ajanslarının Yerini Tutabilir mi?

Teknoloji son yıllarda hayatımızın her alanında etkisini hissettirmeye başladı. Sanal yatırımlara kadar ulaşan bu teknolojik süreç ve değişen anlayış “Yapay zeka insanın yerini tutabilir mi?” sorusunu da gündeme getirdi. Yapay zekanın farklı iş modellerinde ve farklı görevlerde kullanılması sonucunda gelecekte bizleri nasıl bir süreç bekliyor? Hayatlarımızı ya da mesleğimizi ele geçirebilirler mi? Bizim yerimize tasarım yapabilirler mi?

Yapay zeka reklamcılıkta yavaş yavaş yerini almaya başladı. Peki yapay zeka yaratıcı zekanın yerini tutabilir mi? İnsan beyninin sergileyebileceği performansla eş değer bir teknoloji mümkün mü?

Reklamcılık özel içerikler üretilmesi gereken bir meslek koludur. Bütün o kreatif süreci yapay zekanın yapması mümkün olmasa da bazı pazarlama süreçlerinde yapay zekadan faydalanmak mümkündür. En azından şu anki haliyle yapay zeka sadece bir yardımcıdır. Anlık logo tasarım uygulamaları, marka ismi üreten uygulamalar, içerik yazabilen uygulamalar ve müzik üretebilen uygulamalar yapay zekanın koltuğumuzda gözü olduğunu gösteriyor 🙂 Fakat bot bir sistem ile çalışan bu yapay zeka tabanlı uygulamaların kusursuz bir çalışma gerçekleştirmesi henüz mümkün değil. Reklamcılık ve dijital pazarlama süreçlerinde yüksek bir potansiyel taşıyan Chat GBT gibi uygulamalar  öngörülebilir ve ölçeklenebilir bir verimlilik sunuyor.

Dijital Reklam Güvenliğinde Yapay Zeka

Yapay zeka reklam verenler için verimli çözümler sunmayı vaat ediyor. Markalar ile uyumlu güvenli dijital reklamcılık çözümleri üretebilen yapay zeka uygulamaları dikkat çekiyor. Reklam konusunda yapay zeka destekli ve güvenilir dijital reklamlar için bütçe ayırmak pek çok marka için daha cazip geliyor. Yapay zekada durum böyle olsa da dijital reklamlar da ajansla çalışmanın avantajlarını sizin için anlatmak istiyoruz.

Dijital Reklamcılıkta Neden Ajans?

Dijital reklamcılık için neden ajansla birlikte çalışmanız gerektiğini maddeler şeklinde sunarsak;

 • Dijital ajanslar reklamlarınızı sizin için özelleştirir ve otomatik bir süreç meydana gelmez.
 • Sürekli olarak farklı stratejiler oluşturarak ivmenizi arttırır.
 • Bütçenizi optimize eder.
 • Tüketici davranışlarını izleyerek yeni stratejilere odaklanır.
 • Gelişen reklamcılık modellerini dikkate alarak ilerler.

Özetle; yapay zeka uygulamaları yalnızca bir destekçi olarak kullanabileceğiniz uygulamalardır. Dijital pazarlama faaliyetlerinden maksimum verim almak için mutlaka bu işin profesyonelleri ile çalışmalısınız. Dijital pazarlama ajansları bütçenizi daha etkin yönetmenizi sağlar. Dönüşümleri izleyen, optimizasyon çalışmaları yapan ve etkili yönlendirmelerle karmaşık raporlama işlemlerini size aktaran bir dijital reklam ajansı markanızın performansını arttıracaktır.

 • Dental turizm için diş hekimlerinin sosyal medya hesapları yönetilirken yine yurtdışı odaklı olacağı için içerikler İngilizce olarak üretilmelidir.
 • Burada klinikten lifestyle fotoğraflar, hasta fotoğrafları, öncesi sonrası görselleri gibi güven oluşturucu içeriklere yer verilmelidir. Bunun yanı sıra hizmetleri anlatan içerikler oluşturulmalıdır.
 • Hekimlerin röportajlarını içeren ve hastaların olası sorularına cevap verecek içeriklere yer vermek önemlidir.
 • Hastaların dikkat çeken dental fotoğraflarını paylaşarak yeni hastalara ulaşmak mümkündür.
 • Hastaların yorumlarını içeren video içerikleri ile doğrudan güven oluşturulabilir.

Dental Turizm için Sosyal Medya Reklamları

Dental turizm için sosyal medya reklamı oluştururken hizmet odaklı içerikler oluşturarak fiyat belirtmek mümkün olduğu gibi bu reklamlarda Türkiye’de dental turizm için sağlanan avantajlara da yer verilebilir. Bunun yanı sıra hasta yorumları ve klinik videoları ile de bir reklam stratejisi kurgulanabilir.

Dental Turizm için Google ADS

 • Dental turizm için ADS reklamı oluşturmak istenilen anahtar kelimede ilk sırada çıkmayı sağlar. Örneğin; “dental turizm” anahtar kelimesini tercih edilirse, marka bu anahtar kelimede rakiplerinden daha üst sırada konumlanır.
 • Dental turizm için Google Ads stratejisi kurgularken randevu oluşturmaya yönelik bir strateji kurgulayabilirsiniz. İlgili anahtar kelimelere reklam vererek “avantajlı fiyatlar” gibi dikkat çeken reklam metinleri oluşturulmalıdır. Böylece kullanıcı bir landing page’e yönlendirilmelidir. Açılan bu sayfada Türkiye’de dental turizm sürecinde hastaları neler beklediğine yönelik olmalı ve klinik fotoğrafları yer almalıdır. Öncesi sonrası görsellerle kullanıcının güven duygusu pekiştirilmelidir. Oluşturulan bu form müşteri datası elde etmeyi sağlar. Böylece hastalar iletişime geçmese de marka iletişime geçerek, kullanıcıyı sürece ikna edebilir. Daha detaylı bir pazarlama çalışması yürütebilir.

Dental turizm için dijital pazarlama danışmanlığı almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diş hekimleri internetten yurtdışından gelen hasta bulabilir. Bunun için yalnızca profesyonel bir destek gerekmektedir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir