kaliteli backlink nasıl alınır

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak pek çok web sitesinin tercih ettiği site otoritesini arttıran bir yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kaliteli backlink olarak adlandırdığımız etkili stratejiyi yürütmektir. Backlinklerin site otoritesini arttırarak Google algoritmasında web sitesini öne çıkarması için doğal backlink çalışması olarak yapılması gerekmektedir. “Nasıl backlink alırım?” sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen, size anlatmaya başlayalım!

Backlink Nedir?

Backlink almayı anlatmadan önce hiç bilmeyenler için backlink kavramını açıklamak isteriz. Backlink, web sitesine başka web sitelerinden verilen geri bağlantıların ismidir. Arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilmek için önemli kriterlerden biri olan backlink, doğal bağlantılar ile kurgulanması gereken bir stratejidir. Geri bağlantı olarak adlandırılan backlinkler, web sitesinin trafiğini arttırmak için kullanılır.

Backlink Nasıl Alınır? Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir backlink stratejisi geri bağlantı alınacak web sitelerinin iyi analiz edilmesine bağlıdır. Referans bağlantı alınacak web siteleri otoriter, yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip, arama terimlerinde üst sıralarda yer alan ve kalıcı bağlantı veren web siteleri olmalıdır. Burada en önemli nokta kalıcı bağlantı alabilmektir. Bir süre sonra silinen referans linkler ani etkileşim kaybına neden olmaktadır. Backlinkler doğal yollarla güvenilir web sitelerinden alınmalıdır. Backlink konusunda en çok tercih edilen makalelerdir. Anahtar kelimelerden gelen trafiklerle bilgilendirici bir makale de ilgili bir hizmete referans link almak tıklanabilirliği artırmaktadır. Bunun dışında forumlar, videolar, üyelik gerektiren web siteleri ve yorum alanları gibi pek çok alandan backlink alınabilir.

Backlink çalışması yapmak için öncelikle site içi SEO çalışmasının bitmiş olması önerilir. Backlink çalışmaları sonucunda arama motorları dizine eklemeye uygun gördüğü sayfaları hızlı bir şekilde üst sıralarda listelemeye başlayacaktır. Bu yüzden web sitenizin title alanlarında içeriklerine kadar her detayı SEO’ya uygun olmalıdır. Eğer web sitesinde SEO’ya aykırı bir durum varsa bu backlink çalışmasından sonuç almanızı güçleştirir.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Site dışı stratejilerinden biri olan backlink farklı çeşitlerde alınabilir. En sık tercih edilen backlink çeşitlerinden biri metin içindeki anahtar kelimelerin linklendirilmesidir. Sosyal imleme, footer linkleme, videodan referans alma ve görsel referansı gibi pek çok backlink çeşidi vardır.

Doğal Backlink Nedir?

Organik backlink ya da doğal backlink içeriklerin özgün ve kaliteli olduğu web sitelerinden alınan referans linklerdir. Eğer bot backlinkler tercih ederseniz bu web sitenize zarar verebilir. Bu yüzden backlink çalışmasında organik bir yol izlemek gerekir.

PageRank Puanının Backlink’e Etkisi Nedir?

PageRank Google algoritmalarından biridir. Web sitelerini 0 ile 10 arasında puanlandıran bir sistemdir. Yüksek puanlı web sitelerinden alınan backlinkler bu algoritma ile site gücünü artırmaktadır. Backlink alınacak bir web sitesinin arama sıralamasında iyi bir konumda yer alması o web sitesini PageRank gücünün yüksek olduğu anlamına gelir.

DoFollow ve NoFollow Linkler

Backlinkler DoFollow ve NoFollow olarak ayrılmaktadır. Bu backlinkin link yapısı ayrımıdır. Referans bağlantı sunan web sitelerinin HTML kodlamalarında “DoFollow” veya “NoFollow” etiketi görülmektedir. Bu durum bahsettiğimiz PageRank sistemi ile ilgilidir. Fazla backlink veren siteler ise bu algoritmadaki gücünü kaybeder ve kalitesini yitirir. Google web sitesindeki bütün bağlantıları takip eden bir sisteme sahiptir. NoFollow linkler web sitesinde PageRank puanının başka siteye aktarılmasını engelleyen bir etikettir. Google bu bağlantıları izlese de PageRank puanında değişiklik yapmaz. Fazla backlink alan web siteleri NoFollow etiketini tercih ederek otoritelerini korumak isterler. Bu yüzden daha önce de belirttiğimiz gibi çok fazla backlink paylaşan web siteleri seçilmemelidir. DoFollow linkler ise PR değerini siteler arasında aktarır.

Backlink Nasıl Kontrol Edilir?

Backlinklerinizi sağlıklı bir şekilde takip etmek isterseniz Google Search Console kullanabilirsiniz. Menüde yer alan bağlantılar alanını kontrol ederseniz web sitenizin aldığı bağlantıları inceleyebilirsiniz. Açılan panelde en çok backlink aldığınız web sitelerini, en çok bağlantı verilen kelimeleri, iç ve dış bağlantıları inceleyebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir