iyi bir web sitesi tasarımı

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde neredeyse herkes internet kullanıyor. Bu kullanıcılar bir şeye ihtiyaçları olduğunda ilk olarak Google gibi arama motorlarına bakıyorlar. Potansiyel müşterileriniz olan bu kullanıcıların sizi fark etmesinin yolu ise bir web sitesinden geçiyor. Bu nedenle web sitesi bütün markalar için oldukça önemli bir araç.

İyi bir web sitesi tasarımı kullanıcıların web sitesinde kalma süresini uzatır ve etkileşimin artmasında etkilidir. Web sitesi dijital dünyadaki markanızın temsilcilerinden biri olduğu için markanızı tam anlamıyla yansıtmalıdır. Potansiyel müşterilerinizde bırakacağınız ilk izlenimin köprüsü olan web sitesi, kullanışlı ve estetik gözüken bir arayüze sahip olmalıdır. Kullanıcılar web sitesinde aradıklarını bulabilmeliler ve onlara sunduğunuz hizmeti/ürünü yakından tanıyabilmelidirler. Peki, bunun sırrı ne? İyi bir web sitesinde neler olmalı? Blog yazımızda anlattık.

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

1.Estetik Görüntüye Sahip Olmalı

Ürünlerin sunumundan web sitesi arayüzüne kadar her detay estetik olmalı ve göze hoş gelmelidir. Temel tasarım prensiplerini uygulayarak ilerlenmeli fakat bu çerçeve içinde yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarılmalıdır. Görseller kullanıcıların web sitesinde kalma süresini arttırır ve okumadan hizmeti algılayabilmesinde etkilidir. Ziyaretçileri hedefleyecek bir sunum yapılmalıdır.

2.Kullanıcı Odaklı Olmalıdır

İyi bir web sitesi kullanıcı tarafından kolay kullanılabilir olmalıdır. Kullanıcılar ulaşmak istedikleri sayfalara kolayca ulaşabilmelidir. Açılış hızı beklemekten sıkılmayacağı kadar hızlı olmalıdır. Bunun yanı sıra kullanıcıyı aradığına ulaştıracak yönlendirmelere ihtiyaç vardır.

3.Anlaşılabilir Olmalıdır

Web sitesi anlaşılabilir olmalıdır. Bakan kişinin hizmet ve ürün hakkında doğrudan bilgi sahibi olması önemlidir. Karmaşık olmamalıdır ve ürünü ya da hizmeti tam olarak anlatmalıdır. Kullanıcı hizmeti ya da ürünü satın alarak ne kazanacağını bilmelidir. Bunun yanı sıra tasarımda hap bilgiler olmalıdır. Böylece kullanıcı uzun yazıları okumasa da hizmet ve marka hakkında bilgi sahibi olur.

4.Kurumsal Kimlikle Uyumlu Olmalıdır

Web sitesi markayı temsil eder. Bu yüzden marka misyonunu ve vizyonunu yansıtmalıdır. Marka renklerinden oluşmalıdır ve markanın imajını tazeleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Web Sitesi Ana Sayfasında Bulunması Gereken 5 Öge

Web sitesinde olması gereken 5 ögeyi sizin için açıkladık;

1.Logo

Logo sayfa yüklendiğinde ziyaretçilerin dikkatini çekmek ve marka bilinirliği oluşturmak için web sitesi sembolü olarak kullanılmalıdır. Logo sayfanın sol üstüne veya üst orta tarafa yerleştirilmesi gereken bir unsurdur.

2.Gezinme Menüsü

Navigasyon dediğimiz gezinme menüsü web sitesinde ziyaretçilerin nerede olduklarını ve nereye gideceklerini göstermek için kullanılan bir unsurdur. Logo ve başlığın hemen altında olmalıdır.

3. Başlık ve Açıklamalar

Markanızı tanımlayan slogan bir başlık mutlaka web sitenizin slider kısmında yer almalıdır. Bu başlığı destekleyecek ve markanızı tanıtacak bir de alt açıklamaya ihtiyaç vardır. Böylece web sitesini ziyaret eden kullanıcılar için kanca içerik yaratılmış olur.

4.Eylem Butonu

Web sitesi ana sayfasında mutlaka kullanıcıyı harekete geçirecek bir eylem butonu konumlandırılmalıdır. Bu buton aracılığıyla kullanıcı iletişim sayfasına ya da yönlendirilmek istenilen başka bir sayfaya yönlendirilebilir.

5. Görseller

Görsel ögeler markanın profesyonelliğini yükseltir. Hizmetleri anlatan görsellerin haricinde, ekibi anlatan ve sektörü anlatan görseller yer almalıdır. Bu görseller yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmalıdır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir