instagram seo nasıl yapılır

Instagram SEO Nedir? Instagram SEO ile Görünürlüğü Arttırma

Instagram SEO son dönemin en çok konuşulan konuları arasında geliyor. Geçtiğimiz yıllarda popülerliği artmaya devam eden Instagram’da rekabet de aynı şekilde artıyor. Markaların potansiyel müşterilerine ulaşmak için mücadele verdiği bu platformda görünürlüğü arttırmak da bir o kadar zorlaştı. Bu noktada gelen güncelleme ile birlikte SEO optimizasyonları instagram için de uygulanmaya başladı. Blog yazımızda bu yöntemin detaylarını sizlere aktaracağız.

Instagram SEO Nedir?

Instagram SEO hesapların kitlelerin ilgi alanına girebilmesi ve onlara kolay ulaşabilmesi için hesabın optimize edilmesidir. Kullanıcıların kolayca sizi bulması, hedef kitlenin karşısına daha sık çıkmak ve sayfa dönüşüm oranlarını arttırmak amacıyla yapılır.

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Instagram’da SEO çalışması yürütülürken tıpkı web sitesinde olduğu gibi profile uygun çalışmalar gerçekleştirilir. Instagram algoritması Google algoritması ile benzerlikler gösterdiği için SEO çalışması da benzerdir.

Hesap türü belirlendikten sonra optimizasyon çalışmalarına başlanır. Bir e-ticaret Instagram hesabının optimizasyon çalışmaları kendine hastır. Bu yüzden önce bu husus belirlenmelidir.

1. Kullanıcı Adı Seçimi

Instagram SEO optimizasyonu için atılacak ilk adım bir kullanıcı adıdır. Arama sonuçlarında kullanıcıların sizi kolay bulması için bu adın markanızı temsil etmesi gerekir. Ayrıca anlaşılır ve kolay yazılır olmalıdır.

Web siteniz varsa domain uzantısını isim olarak belirleyebilirsiniz ya da sektörel anahtar kelimelerden bir isim seçimi yapabilirsiniz.

2.Biyografi Yazımı

Biyografi markanızı tanıtabileceğiniz profesyonel bir alandır. SEO düzenlemesi için de oldukça faydalıdır. İşletmeniz hakkında bilgileri kısa ve öz şekilde yazmalı ve karşı tarafa güven vermelisiniz. İkincil sektörel anahtar kelimeleri biyografi de kullanarak görünürlüğünüzü artırmalısınız. İkincil anahtar kelimelerde rekabet daha az olduğu için rakiplerle mücadelenizde size yardımcı olacaktır.

3.Hashtag Optimizasyonu

Etiket adı verdiğimiz hashtagleri seçerken sektörünüzle alakalı olmasına özen gösterin. Kullanım oranlarını analiz yapın ve bu şekilde hashtag planlaması yapın. İyi bir hashtag çalışması sonrasında daha fazla kullanıcıya ulaşmanız mümkündür. Daha önemlisi bu kullanıcılar hedef kitleniz olacaktır. Instagram etiketi kullanımında önerilen sayı 5-6’dır.

4. Gönderi Açıklaması

Paylaşılan postlar hakkında detaylı bilgi veren açıklamalar yazmalısınız. Hizmete ya da ürüne dair detaylı açıklamalar kullanıcıların içeriğinizle ilgilenmesini sağlar. Ayrıca beğenme, paylaşma ve kaydetme gibi etkileşimler için kullanıcıyı tetikler. İçerik metinlerinin başlığında ikincil anahtar kelimeler yer almalıdır. Böylece arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmış olursunuz.

5.Link Kullanımı

Profilinize ve paylaştığınız hikayelere link ekleyin. Instagram hikayelerinde artık linkler kullanılabiliyor. Bu yüzden özellikle ürün bazlı paylaşımlarda ürün linklemeleri yaparak web sitenizin de otoritesini arttırabilir ve trafiğinizi çoğaltabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem marka bilinirliğinizi de arttıracaktır.

Instagram SEO Optimizasyonunun Faydaları

Instagram SEO optimizasyonunun öne çıkan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hedef kitlenize ulaşmada rol oynar.
  • Etkileşiminizi arttırır.
  • Takipçi sayınızı arttırın.
  • Web sitenizin trafiğini artırır.
  • Marka bilinirliğinde rol oynar.

Instagram SEO Çalışmasında Yapılmaması Gerekenler

Instagram SEO için yapmanız gerekenleri söyledik. Sıra yapmamanız gerekenlerde! Bu noktaları ise maddeler halinde sıralayabiliriz;

  • İçeriklerinizi başkalarından almayın, özgün içerikler kullanın.
  • Bot kullanmayın.
  • Birden fazla hesabı çok hızlı bir şekilde takip etmeyin.

Instagram aramalarında üst sıralamaya çıkmak için blog yazımızda anlattığımız detayları uygulayabilirsiniz. Instagram SEO profesyonel bir çalışma gerektirir ve ancak bu şekilde Instagram aramalarında üst sıraya yerleşmek için tam anlamıyla etkili bir optimizasyon gerçekleştirilebilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir