E-Ticaret Siteleri için Marketing ve Satış Yolları

Ziyaretçi ve Satış odaklı emek vererek yapılan E-Ticaret sistemleri ve marketing kategorilerinde müşterilerin dikkati ve satışa çevrilmiş oranları hesaplanmıştır. E-Ticaret siteleri için satış stratejileri içinde müşterilerin ya da ziyaretçilerin neler yaptığını bilmek ve ne aradığını bilmek en büyük bir satış stratejisi olacaktır.

Bir e-ticaret sitesinin trafik kaynakları %40,1 web aramaları, %40,18direkt gelen ziyaretçi, %8,1 referansla gelen, %6,19 ücretli, %2,92 toplumsal kaynaklardır. E-ticaret sitesinde satış yapabilmek için ilk önce siteye ziyaretçi çekmek gerekir. E-ticaret satış stratejisi planlarken e-ticaret sitesinin trafik kaynaklarının neler bulunduğunu bilmek önemlidir. Site trafiğinin %80’i Google aramaları ve direkt siteyi aramalardan oluşuyor. Buradan anladığımız şey marka bilinirliğinin ve Google aramalarının ne kadar kıymetli olduğudur. E-ticaret sitesinde satış yapmak, satışları arttırmak, için bilhassa marka bilinirliği ve SEO çalışmalarına ağırlık vermek gerekiyor. E-ticaret marketing stratejisi belirlerken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Marka bilinirliğini arttırmak için bütün yazışma kanallarından hedef kitlenin karşısına çıkılmalı,
 • SEO çalışmalarına ehemmiyet vermeli hedef kitlenin ilgisini çekecek içerik yayınlanmalı,
 • Youtube kanalı oluşturup, uygun içerikle Youtube videoları yayınlanmalı,
 • Hedef kitlede duygu uyandıracak ifadeler kullanılmalı,
 • Link vererek başka sitelerden yönlendirme alınmalı,
 • Alışveriş yapma potansiyeli yüksek kitle kullanıcı analizleri ile tespit edilmeli,
 • E-ticaret sitesindeki kullanıcı deneyimi geliştirilmeli,
 • Sitedeki kullanıcı yorumlarını arttırmak için emek harcamak gerekmektedir.

E-Ticarette Satışları Arttıran Tüyolar

E-ticarette satışları arttıran denenmiş yöntemler var. Dijital tüketicilerin beklentisi, yönelimleri, satın alma davranışları hangi stratejilerin tercih edileceğini belirler. E-ticaret satış  ve marketing stratejisi oluştururken bunlara yer vermek işinize yarayacaktır;

 • E-ticaret sitesinde canlı yardımcı hizmeti sunulmalıdır.
 • Ücretsiz kargo ve sepette indirim şeklinde olanaklar sunulmalıdır.
 • Sepette alışverişi bırakanlara hatırlatma maili gönderilmelidir.
 • Kişiselleştirmeye ehemmiyet verilmelidir.
 • Sosyal delil öğelerini öne çıkarılmalıdır.
 • E-ticaret sitesi Instagram ile entegre hale getirilmelidir.
 • Sosyal medya paylaşımları hedef kesime ulaşacak zamanda yapılmalıdır.
 • Sürekli ve örneksiz içerik üretilmelidir.

E-Ticaret Siteleri İçin Satış Stratejileri

E-Ticaret siteleri içinde sergilenen ürünlerle alakalı olarak yapılacak emekler, ürün satışı ve marketing hedefine yönelik çizilen yol haritası ve müşteriler ile alakalı bilgilere ulaşılabilecek bütün kalifiye detayları sizler için hazırladık. Müşteri olarak sitenize gelen, sitenizde inceleme meydana getiren ve rakip siteler ile alakalı olarak satın alıma yönlendirebilecek içerikler aşağıda paylaşılmış olduğu gibidir.

Ziyaretçi Kitlesi

%37’lik bir kısma sahip olan ziyaretçi kitlesi ürün ile alakalı malumat ve denk ürünlere yönelik bir site içi navigasyon (yönlendirme) aramaktadır. Burada potansiyel müşteriye dönüşecek satın alan kitlesi ise %37 içinde %9’dur. Ziyaretçi kitlesindeki %28’lik bir miktarda kaybolan kitlenin amacı aramış olduğu ürüne veya hizmete dair bilgilerin arama sonuçlarında ve aramış olduğu içeriğe müsait (blog, forum vs.) halde araştırması halidir.

Tereddütlü Alıcı

%20’lik bir bölümü ise tereddütlü satın alıcı kitle oluşturuyor. Bu kitlede marka bilinirliği ve ürünler ne kadar kaliteli olsa da ürün araştırması, ürün detayları, ürün yorumları ve sitenin güvenilirliği mevzusuna kadar bu oran %20 içerisine  %4 ile %12 içinde değişiyor. Bu oran en fazla %18’e kadar çekilebilir niteliktedir.

Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en büyük nokta ise marka bilinirliğinden ziyade müşteriye sunulabilecek emniyet hizmetleri, satın alım güvenliği, hizmet gizliliği ve satın alırken en oldukça tereddüt içine düştüğü kredi kartı veya hesap kartı (mail order  vs.) gizliliğidir…

İhtiyaç Sahibi Müşteri

Diğer bir kitle ise %16’lık kısma haiz gereksinim sahibi satın alan kitlesi. Evinde ya da etrafında herhangi bir ürüne gereksinim duyan müşteriler tarafınca araştırılan ve bu konuda marka/kalite – bilinirlik/güvenilirlik ve fiyat/ödeme mevzusunda araştırmaya sahip kitle olmaktadır.

Bu tür müşteriler için site içinde hesaplanacak bir kaç mühim nokta vardır. Ürün ile alakalı netleştirilmiş fiyat, ödeme kolaylıkları, değişik ürünlere yönlendirme, alternatif olabilecek veya aynı özelliklere sahip kampanyalı ürünler ve ödeme kolaylıkları içinde yer alan kredi kartı ödemeleridir. Bir siteye giren gereksinim sahibi satın alan kitlesi ise %14’lük bir paya sahiptir.

Marka Araştırmacısı

Marka araştırmacısı olarak niteleyebileceğimiz potansiyel satın alan kitlesinde marka olan ürünlerine ilişik en müsait, en bilindik, en yeni ya da kampanyalı olarak sunulmuş ürünleri hedeflemekte ve %12’lik bir değere haiz olmaktadır. Bu tür müşteriler kategori içlerinde ve kategori bazlı inceleme icra ettikleri için bütün ürünleri, bütün istediği markaları araştıracak zamana ve potansiyele haiz kişilerdir.

Bu araştırmalar içinde ise satışa dönüşebilecek sayı ise maksimum %5’tir ama geri dönüşümlü olarak %9’a kadar yükselebilmektedir. Bunun için marka araştırmacısı olan kişilerin ne aradıklarını bilmek ve o ürün gruplarına ilişik olarak hususi fırsatları müşteriye taktim etmek kısmi olarak ehil olacak ve markanın tamamen orijinal/lisanslı durumunu belirten ibarelerin olması satış puanını daha çok arttıracaktır.

Bu satın alan kitlesinde geri dönüşüm oranının artması o ürünün rakip siteler içindeki fiyat farkı, ödeme yolları ve kargo hizmetine kadar avantaj sunulabilecek içeriklerde bulunmasına bağlıdır.

Fiyat Araştırmacısı

Uygun fiyatlar ve kampanyalı ürünler denilince ilk akla gelen kişiler ise fiyat araştırmacısı olarak nitelendirebileceğimiz %10’luk bir kitle hitap olunmaktadır. Fiyat araştırmacısı ve marka araştırmacısı olarak nitelendirebileceğimiz kitleler AVM’lerde her mağazayı dolaşarak hemen hemen bütün ürünleri didik didik edip onlar için en müsait fiyata ya da en iyi tercihe işaret edecek ürünü ya da hizmeti satın almak istemesidir.

Fiyat araştırmacı kitlesinde vaziyet marka/fiyat içinde değişebildiği için burada nispet %4 ile %7 içinde değişebilmektedir. Fiyat araştırması yapan kişilerde %10’luk bir durum  neredeyse imkansızdır çünkü bazı müşteri kitlesi (dönüşümlü %2) ürünün daha da fazla ucuzlamasını, yeni model gelmesini ya da değişik sitelerden inceleme yapma mevzusunda zamanını harcamayı tercih etmektedir.

Rakip ve Sektörel Firmalar

Bu kitlede sitenizi rakip şirketler araştırmakta, incelemekte ve kendi ürünlerine dair seçenekler, tasarımlar, kampanyalar, model ya da ürün seçimleri mevzusunda net inceleme meydana getiren kitledir.

Site tasarımında değişim meydana getirecek site sahipleri dahil inceleme yaparak rakiplerini derinlemesine incelemektedir. Sektörel bazlı iş meydana getiren firmalarda ise bu nispet birleşik tutulmuştur. Bazı tasavvur işleriyle uğraşan şirketler ürünlere benzer modeller için rakip firmaları dolaşmakta ve üstüne ekstralar katabilecek çeşitlilikler için net inceleme yapmaktadır.

Bu tür kitleler için kıymet ise %5 olarak hesaplanmıştır.

Bu tür potansiyele içeriğe haiz müşteriler için E-Ticaret siteleri için satış stratejileri ve satış odaklı emek verme mevzusu daha oldukça hedef kesime hitap edebilmek ve daha oldukça ürün yada daha müsait fiyat mevzusunda kendilerini geliştirebilirler.

Kategori yöneticilerinde ise bu mevzu doğrudan olarak satış odaklı bir strateji olacaktır. Ürünlerin satışı ve miktarı mevzusunda hizmet veren kategori yöneticisi ve kategori sorumlusu etiketine haiz temsilcilerde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kurallar ve stratejilerde içerik içinde yer almaktadır.

E-ticaret sitelerinin nihai hedefi satış yapmaktır. Bir e-ticaret sitesinin satış ve marketing yapmasını sağlayacak en mühim şey e-ticaret sitesine ziyaretçi trafiği olmasıdır. E-ticarette dijital marketing stratejileri geliştirilirken UX kullanıcı deneyimi analizlerinin oldukça mühim bir görevi vardır. E-ticaret siteleri için satış stratejisi belirlerken dijital tüketicilerin tercihleri, satın alma davranışları, yönelimleri değerlendirilmelidir. E- ticarette satışları arttırmak için kullanılabilecek trend stratejiler;

 • Davranışsal verileri kullanarak ziyaretçilere şahsi edinim sunun
 • Müşterilerin ürünlere yönelmesini sağlayacak yararlı içerikler oluşturun
 • Terk edilen sepetler için hatırlatma mailleri gönderin
 • E-ticaret sitenizi instagramla entegre edin
 • Facebook mağazası ve pinterest mağazası açın
 • E-posta listesine kaydolmak için ziyaretçileri teşvik edin
 • Güncel e-posta kampanyaları yapın
 • Müşterilerin istediklerini basit almasını sağlayacak halde sitenizi yapılandırın
 • Siteye canlı sohbet aracı ekleyin
 • Tüketici taleplerine nazaran trend ürünleri öne çıkarın
 • Ürün açıklaması yazarken hata yapmayın, ürün detaylarını genişletin

E-Ticarette Duygulara Hitap Eden Pazarlamanın Önemi

E- ticarette marketing stratejilerinin etken olması için kullananların duygularına hitap eden sunumlar yapmak gerekir. Satın alma davranışlarını etkileyen duygu yönlendirmeleri dijital marketing faal olarak kullanılır. Örneğin; stokta azca sayıda ürün var demek yahut parasız kargo imkânını vurgulamak şeklinde marketing teknikleri duyguları yönlendiricidir.

E- ticarette en etken dijital marketing teknikleri kullananların duygularına hitap eden tekniklerdir. Dijital içeriklerin kullanıcıya yarar sağlaması da duygusal tatmini etkiler.

E-ticaret siteleri için satış stratejisi belirlerken hedef kitlenin nelerden etkilendiğini verilerle çözümleme etmek önemlidir. Kullanıcı analizleri dijital marketing stratejilerini belirlemede odak olarak alınır. Siteye gelen ziyaretçilerin davranışlarını çözümleme etmek siteyi satış yapma mevzusunda geliştirme olanağı yaratır.

 

Bizi instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir