E-Ticaret Siteleri İçin Alan Adının Değeri

Alan isimleri sitenizin, projenizin yahut girişiminizin bir nevi marka adı olma özelliği taşıyor. Bir internet sitesi için alan ismi fazlasıyla öneme haiz iken, laf konusu E-Ticaret sitesi olunca önemi daha çok artıyor.

E-Ticaret İçin Alan İsmi Belirlerken

Uzantı Çok Önemli

Dünya genelinde en oldukça kullanılan ve tercih edilen alan ismi uzantısı asla şüphesiz ki .com ‘dur. Bir internet sitesinin ismi söylendiğinde ilk akla gelen o sitenin .com ‘lu bir uzantıya sahip olduğudur. Örneğin E-Ticaret sitenizin ismi “Alışveriş Sepeti” olsun. Eğer alısverissepeti.net benzer biçimde bir alan ismi alırsanız, bu potansiyel müşterileri kaybedeceğiniz anlamına gelir. Çünkü bir E-Ticaret sitesinin müşterilerinin ciddi bir bölümü referanslardan gelmektedir. Yani sitenizden alışveriş meydana getiren biri, bir başkasına “bu ürünü alışveriş sepetinden aldım” demesi durumunda, bunu duyan şahıs oldukça büyük ihtimalle alısverissepeti.com ‘u ziyaret edecektir. Eğer orada başka bir E-Ticaret sitesi var ise, endirekt yoldan rakibinize satın alan kazandırırsınız. Bu nedenle kişilerin aklına gelecek ilk uzantı olan .com ‘un tercih edilmesi avantaj sağlamış olduğu kadar, dezavantajlar yaşamanıza mani olur.

Türev Domainlerden Uzak Durun

Bir çok E-Ticaret sitesi girişimcisi, büyük E-Ticaret sitelerinin popülerliğinden yararlanmaya çalışır. Bu nedenle popüler E-Ticaret sitelerinin isimlerine benzer adlar bulmaya çalışarak, yanlış yahut hatalı yazma ihtimali olan kişilerin sitelerine geleceğini, bu sayede yüksek satışlar yapabileceklerini düşünür. Fakat taklitler asıllarını yaşatır sözü, E-Ticaret sektöründe de geçerlidir. Dolayısıyla bu biçim siteler büyük sitelerin kırıntılarından yararlanmayı amaçlayan siteler olduğu için her daim küçük kalmaya mahkum olur.

Aynı zamanda büyük E-Ticaret siteleri, bu biçim karışıklıklara niçin olan siteler için muhtelif yasal yollara başvurabilir.

Alan Adı Fikir Vermeli

Özellikle dikey şu demek oluyor ki belli bir ürün grubunda satış meydana getiren E-Ticaret siteleri sattıkları ürün grubuna yönelik adlar tercih etmelidir. Bu sayede sitenin adını duyan yahut bulan şahıs, o sitede neler satıldığına dair düşünce sahibi olabilir ve bu yüzden siteyi ziyaret etmek isteyebilir.

Fikir vermeyen, anlam ifade etmeyen alan adlarının başarıya yetişmesi daha zor olduğu benzer biçimde tanıtım için daha çok masraf yapmaları gerekebilir.

Arama Motoru Faktörü

Alan adınızın site içinde devamlı geçecek olması, anahtar kelime yoğunluğu açısından da ciddi öneme sahiptir. Özellikle dikey E-Ticaret sitelerinin sattığı ürün grubuna ilişkin bir kelimenin geçmiş olduğu alan ismi, o sitenin SEO’su açısından ciddi öneme sahiptir. Bu sayede dikey E-Ticaret sitelerinin başarıya yetişmesi daha rahat hale gelir.

Türkçe Karakter Sorunu

Maalesef web alan isimleri için Türkçe karakter bir sıkıntı. Her ne kadar Türkçe karakter destekli alan adlarının satışı yapılsa da maalesef tercih edilmiyor. Zaten kişiler Türkçe karakterli bir site adı duyduklarında onu Türkçe karaktersiz olarak yazıp, o siteyi ziyaret etmeye alıştılar. Diğer taraftan Google ‘da Türkçe karakterli aramaların, Türkçe karaktersiz versiyonlarını da listeliyor.

Her ne kadar bu açıdan Türkçe karakter problemi oldukça büyük boyutlarda görünmese de, söyleniş ve yazma açısından problemler barındırıyor. Günümüzde büyük E-Ticaret sitelerinin hemen hemen asla birinin Türkçe karakter barındırmaması rastlantı değil. Bu nedenle olası olmasıyla birlikte Türkçe karakterli alan adlarından uzak durmakta yarar var.

Uzun Alan Adlarından Kaçın

Alan adlarının uzun olması birden fazla soruna sebep olmaktadır. Bunun başlangıcında arama motorlarının kısa alan adlarını ve linkleri daha oldukça sevmesi, uzun alan adlarını yazarken olası hataların yapılması benzer biçimde sayılması olası birçok sıkıntı gelmektedir. 3-4 karakterli alınmamış bir alan adının bulunması oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle minimum karakterli alan isimleri en oldukça alaka bulan alan adlarıdır.

Az karakterli alan ismi bulmak zor olsa da, alan ismi tercihi yaparken 15 karakteri geçmemeye özen gösterilmelidir.

Aranma Hacmini Dikkate Alın

Alan ismini belirlerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlar içinde en önemlisi normal olarak alan isminde yer alacak olan kelimenin aranma kütlesi. Bazen bir kelimenin alan isminde yer alması size oldukça cazip gelebilir. Fakat o kelimenin eş anlamlısı olan bir kelimenin aranma kütlesi daha çok ise, alan isminde o kelimenin yer alması size daha çok yarar sağlayacaktır. Bu nedenle alan adınızda bulunan kelimenin Google Ads kelime araçlarından aranma hacmini test ederek tercihinizi yapın.

Bizi Instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir