E-Ticaret Pazarlama Stratejileri ile Satış Arttırma Yöntemleri

E-Ticaret sektörüne atılan girişimcilerin ve şirketini büyütmek isteyenlerin kullanımı ihtiyaç duyulan bir ekip satış artırma teknikleri bulunuyor. Bu satış artırma teknikleri, tüketicilerin dikkatini çekmek, onları internet sitesinde tutmak ve onlardan bir geri dönüşüm alabilmek için çok mühim. Özellikle yeni yılda firmasını büyüterek satış hacmini çoğaltmak isteyen girişimcilerin bu tür satış teknikleri kullanmaları gerekir.

Girişimciler için satış artırma teknikleri

E-Ticaret sitenizde kişiselleştirmeden yararlanın

Günümüzde tüketicilere E-Ticaret firmalarından, kendilerine daha hususi teklifler sunmalarını ve onların ilgisini çekebilecek ürünleri göstermelerini bekliyor. Bu sebeple de e-ticarette kişiselleştirme satışları artırmada mühim bir rol oynuyor. E-posta pazarlamada, internet site üstünde veya retargeting reklamlarda daha kişiselleştirilmiş mesajlar ve mamüller taktim etmek 2020’de satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır. e-ticarette kişiselleştirme

Satış öncesi ve sonrası alan kişi hizmetleri kalitenizi artırın

E-ticarette öne çıkmak ve rakiplerden farklılaşmak için yapabileceğiniz çalışmalardan biri de alan kişi hizmetlerinizin standardını artırmaktır. Destek hizmetlerinizi iyileştirmeniz ve hem satış öncesi aynı zamanda ondan sonra müşterilerinize kusursuz bir destek sağlayarak, onları memnun etmeniz alan kişi memnuniyetini artırarak sadık müşteriler edinmenizi sağlar. E-ticarette uzun solukta başarı göstermiş olmak ve satışlarınızı çoğaltmak için sadık alan kişi kitlelerine gereksinim duyarsınız.

Ürün ve reklam başlıklarınızı özenle hazırlayın

Ürünlerinizin alaka cazibeli olmasını sağlamanız kullananların dikkatini çekmeniz de mühim bir rol oynar. Bununla birlikte ürün sayfa başlıklarınızı arama motorlarına ahenkli biçimde hazırlamanız da doğal olarak internet sitenize trafik çekmenize destek olur. Bu sebeple de ürün sayfalarınızdaki ana başlıklarınızı özenle hazırlamanız ve SEO emekleri ile desteklemeniz gerekir.
Bunun yanı sıra reklam kampanyalarınızın da daha çok dikkat çekmesi için anket kullanımlarınız çok önemlidir. Verdiğiniz mesaj, eyleme davet mesajlarınız, kampanya izahat metinleriniz, bu reklamların geri dönüşümlerini etkileyen faktörler arasındadır. Bu sebeple de anket kullanımlarınıza ehemmiyet vermeniz çok mühim.

Sosyal kanıttan yararlanın

Sosyal Kanıt da satış artırma teknikleri içinde yer almakta. Tüketiciler web üstünde ürün araştırması yaparken, başka tüketicilerin mamüller ve firmalarla alakalı bitirdikleri yorumları incelerler. Tüketici yorumları geri dönüşümlere mühim biçimde tesir etmiş olduğu için e-tecim sitenizde ve marketing kanallarınızda toplumsal delil ögeleri taşıyan içerik paylaşımları yapmanız, satışlarınızı artırmanıza destek olacaktır.

Web sitenizin navigasyonunu kolaylaştırın

Kullanıcı deneyimini çoğaltmak ve tüketicileri internet sitenizde daha çok tutmanız da geri dönüşüm oranlarınızı artırma mevzusunda size destek olacaktır. Site navigasyonunuz, ziyaretçilerin sitenizi daha huzurlu gezmelerini ve aradıkları ürünleri daha rahat bulmalarını sağlar. Bu sebeple de mütevazi ve anlaşılır; rahat bir navigasyon ve kategorizasyon sistemi kurmanız, tüketicilerin sitenizdeki ürünlere daha rahat ulaşmalarını sağlar.

Ana sayfanızı sadeleştirin ve sitenizde mütevazi bir tasavvur kullanın

Satış artırma teknikleri ancak marketing ve fiyat stratejileri odağında değildir. Kullanıcı deneyimini geliştirmek de satışları artırmada mühim bir rol oynar. Web site tasarımınız da bu aşamada ilk sırayı alan unsurlardan biri. Sade ve rahat anlaşılır bir internet sitesi tasarımı yapmanız, kullanıcı deneyimini geliştirmenizi sağlayacaktır. Ana sayfa üstünde lüzumsuz ögelere yer vermemek, rahat anlaşılır metinler ve kategori sistemi kullanarak, görsel ögelerle kullanıcılara mesajlarınızı iletmeniz, ziyaretçileri sitede daha çok tutmanızı sağlar.

Retargeting reklamları kullanın

Retargeting reklamlar, satış artırma teknikleri içinde kesinlikle kullanmanız gerekenler içinde yer almakta. Sitenizi ziyaret eden, ürünleri inceleyen, bir reklam ile sitenize gelen sadece herhangi bir sebepten ötürü sitenizi terk eden kullanıcılara yönelik, hedeflemeleri retargeting reklamları göstermeniz, bu kullanıcıları sitenize yeniden çekmenizi sağlayacaktır.
Sosyal ağlar da veya öteki dijital platformlar üstünde bu retargeting reklamları kullanabilirsiniz. Bu reklam faaliyetlerinden daha çok geri dönüşüm alabilmek için, retargeting çalışmalarında şahsi mesajlara yer vermek, doğru ürünleri önermek ya da kupon kodu veya indirimler sunmanız, alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza destek olacaktır.

Upsell, çapraz satış teknikleri ve bundle (paket) stratejilerini kullanın

Web sitenizdeki ürün sayfalarında, çapraz satış yapmak için ürünle alakalı olabilecek öteki ürünleri de göstermeniz, kullananların bu ürünleri de sepetlerine eklemelerini sağlayabilir. Örneğin, resim makinesi ürün sayfasında, alakalı ürünlerde bellek kartları gösterebilir; parlak zeka telefon sayfasında ürünle ahenkli telefon kılıflarını göstererek, çapraz satış tekniklerini uygulayabilirsiniz.
Bunun yanı sıra satış öncesi alan kişi desteği sürecinde kullanıcılar sordukları mamüllerin bir üst modelini önererek, Upsell yapabilir veya tekrar ürün sayfalarında alakalı mamüllerin üst modellerini göstererek de bu emekleri yapabilirsiniz.
Bundle (paket)ürünlerde de birbiriyle alakalı olan ürünleri bir paket haline getirerek, bu ürün paketini daha müsait bir fiyata satmayı deneyebilirsiniz. Örneğin parlak zeka telefon, kılıf ve şarj cihazı üçlüsüyüle bir paket hazırlayabilir ve toplam fiyatı indirimli olarak sunarak, kullanıcıları bu paketi almaya yönlendirebilirsiniz. Bu tür paket emekleri sepet ortalamasını artırmanıza da destek olur.

Ücretsiz olarak yapılabilecek satış artırma teknikleri nelerdir?

Satışlarınızı çoğaltmak için marketing ve öteki emek harcamalar için belli bir bütçe ayırmanız daha verimli bir biçimde işinizi büyütmenizi sağlar; sadece ücretsiz bir şekilde de yapabileceğiniz emek harcamalar bulunur. İnternet üstündeki görünürlüğünüzü çoğaltmak için blog makaleleri hazırlayabilir, toplumsal ağlar üstünde doğalolarak etkileşimlerinizi artıracak emek harcamalar yapabilir, video içerikler hazırlayarak geri dönüşümlerinizi artırmaya çalışabilir, SEO emekleri ile internet sitenizin sayfa kıymetini artırarak doğal olarak sitenize trafik çekebilirsiniz.

Düşük bütçeli dijital marketing emekleri nelerdir?

Dijital marketing emekleri ile satışlarınızı çoğaltmak istediğinizde, kullanabileceğiniz düşük bütçeli yöntemler de bulunuyor. Sosyal ağlarda bir komünite oluşturmak, bu mecralarda etken bir biçimde paylaşımlar yaparak etkileşimlerinizi çoğaltmak, alaka ve dikkat cazibeli içerik üretimleri yapmak, çekiliş ve yarışmalarla marka bilinirliği çoğaltmak ve toplumsal ağlar üstünde düşük bütçeli reklamlarla trafik ve istek yaratmak bu çalışmalara misal olarak gösterilebilir.

Instagram’da satış yapmak için neler yapmak gerekir?

Instagram üstünde de satış artırma teknikleri kullanarak tüketicilere ulaşabilir ve satış yapabilirsiniz. Merak uyandıran fotoğraflar kullanmak, ürünleri belli konseptler içinde göstermek, Instagram vakit tüneli ve öykü reklamlarını kullanmak, İnfluencer marketing emekleri yapmak ve yarışmalar yapmak, Instagram üstünde satışlarınızı artırmanızı sağlar.

Bizi Instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir