E-Ticaret Siteleri İçin Instagram Yönetiminin Önemi

2010 senesinde kurulan Instagram, akıllı telefonların yaygınlaşması ile yaşamımıza süratli bir giriş yaptı. Öyle ki 2016 yılı itibariyle tam 400 milyon aylık etken instagram kullanıcı sayısına sahip. Instagram kullanıcılarıyla kıyaslandığında, 2006 senesinde kurulan ve dünyanın en büyük toplumsal medya platformlarından kabul edilen Twitter ‘ın etken kullanıcı sayısı 350 milyon.

Yani 6 yılda, 10 yıllık Twitter ‘ı geride bırakmış durumda. Üstelik ancak mobil cihazlardan kullanıma izin veriyor olmasını da unutmamak gerek.

Sosyal medyanın gözdesi olan Instagram’ın elbette bu başarısında dünyanın en büyük toplumsal medya sitesi olan Facebook ‘unda oranı büyük. Zira 2012 senesinde Facebook, Instagram ‘ı 1 milyar dolara satın aldığında, Intagram’ın kullanıcı sayısı 60 milyondu. Aradan geçen 4 yılda Facebook bu sayıyı 7‘ye katladı.

Peki günümüzde en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından kabul edilen Instagram ‘da E-Ticaret sisteminden nasıl bir yönetim yapmalı, E ticaret sektörü nedir?

Dijital pazarlama nasıl yapılır? Ödeme sistemleri nasıldır? E ticaret sistemi üzerinden satış nasıl gerçekleştirilir? buna bir bakalım…

Intagram ‘ın E-Ticaret sitesi ve internet sitesi sahipleri için şüphesiz en büyük problemi, paylaşımlara eklenen bağlantılara tıklanma imkanı vermemesidir. Fakat bu eksiği azda olsa profil sayfasına internet sitesinin linkini ekleme imkanı sunarak telafi ediyor diyebiliriz. Dolayısıyla profil sayfanızda internet sitenizin bağlantısını ekleme imkanını kesinlikle kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra, kısa, öz ve açıklayıcı bir metin yazma imkanı da sunuyor. Burada da kısa sloganınıza ve iletişim bilgilerinize yer vermeniz, hem itimat hem de kişilerin sizlerle iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Hashtag Kullanımı

Paylaşımlarınızın başka kullanıcılar tarafınca görünmesini sağlamanın en müessir yolu hashtag kullanımıdır. Çünkü Instagram ‘da kişiler hashtagler üstünden başkalarının paylaşımına ulaşırlar.

Hashtag kullanması mevzusunda da dikkat edilmesi en temel kural, kullanacağınız hashtaglerin paylaşımınızla ilgili olmasıdır. Aynı zamanda hashtag yazma esnasında, o hashtag’e dair kaç defa paylaşım yapıldığını görme olanağına sahipsiniz. Bu sayede en popüler hashtagleri paylaşımınıza ekleme imkanınız bulunmaktadır.

Bir öteki dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan faktör ise Instagram ‘ın bir paylaşımda 30’dan fazla hashtag kullanımına izin vermemesi. Yani siz paylaşımınızın olabildiğince çok kişiye erişmesi için paylaşımınızı hashtag ile doldurmanız niteliğinde, hiç hashtag eklememişsiniz gibi paylaşılacak ve tüm emekleriniz boşa gidecektir.

Hashtag kullanması mevzusunda hepimiz Türk kullanıcılar arasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir dezavantaj var. Söz mevzusu dezavantaj Türkçe karakterler ile ilgili.

Instagram birtakım Türkçe karakterli hashtagleri maalesef listelemiyor. Örneğin #alışveriş gibi bir hashtag kullanmanız niteliğinde bu hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle #alisveris gibi bir hashtag kullanılması daha ideal olacaktır.

Popüler hashtagler hem avantaj hem de dezavantaj sunuyor. Avantajı, elbet o hashtag ile ilgilenen oldukça fazla bireyin olması. Dezavantajı ise, yapmış olduğunuz paylaşımın dakikalar arasında kaybolması. Bu nedenle popüler hashtaglerin yanı sıra ender kullanılan hashtaglere de yer vermeniz yararlı olacaktır.

Sadece Paylaşmayın

Instagram ‘da kişiler tarafınca ayrım edilmek için sadece paylaşım yapmanız kişilerin sizi ayrım etmesini zorlaştırır. Bu nedenle sizin kendinizi ayrım ettirmeniz gereklidir. Kendinizi ayrım ettirmek için başkalarının resimlerine yorumlar yapabilir ve beğeniler bırakabilirsiniz.

Elbette bıraktığınız yorumlar, E-Ticaret sitenizin tanıtımına dair olduğunda bu büyük olasılıkla sempatiden çok antipatiye neden olacaktır. Bu nedenle sadece paylaşıma yönelik, paylaşım sahibinin beğenisini kazanacak bir yorum yapmanız, paylaşım sahibinin sizin profilinizi ziyaret etmesini ve takip etmesini sağlayabilir. Aynı biçimde paylaşımlara beğeni bırakmanızda ayrım edilmeniz açısından etkili olacaktır.

Paylaşımlarınızda Filtre Kullanın

Instagram ‘da paylaşımların ilgi çekmesi tamamen görselin kalitesine bağlıdır. Eğer Instagram ‘da paylaşacağınız fotoğraf ustalaşmış bir fotoğraf düzen aracıyla paylaşıma hazırlanmadıysa bu problemi Instagram ‘ın filtre seçenekleri ile minimuma indirebilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınızın görsel kusurları çok daha az göze batacak ve daha çok beğeniye neden olacaktır.

Günde 1-2 Paylaşım Yapın

Instagram ‘da bir çok kullanıcı vakit tünelinde takip ettikleri kişilerin paylaşımlarına bakmak ister. Zaman tünelinde devamlı sizin yapmış olduğunuz paylaşımları görürse, bundan büyük ihtimalle sıkılacak, başka paylaşımları görmesine mani olduğunuz için büyük ihtimalle sizi takip etmeyi bırakacaktır. Bu nedenle internet üzerinden günde 1-2 paylaşım yapılması idealdir.

İletişime Teşvik Edin

Instagram ‘ın E-Ticaret siteleri açısından bir öteki güzel özelliği kişilerle hususi bildiri aracılığıyla rahatça iletişim kurulmasına olanak tanımasıdır. Satmakta olduğunuz ürünlerin görsellerini paylaşırken, hem de paylaşım mesajınızda kişileri sizinle iletişime geçmeye teşvik edebilirsiniz. Bu sayede kişilerin ürünü satın almak için ikna etmeniz daha rahat hale gelecektir.

Bizi instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir