trendyol reklamı

Trendyol Reklamı Nasıl Yapılır?

E-ticarete adım atmak ya da işini dijitalde büyütmek isteyenlerin tercihi genelde pazar yerlerinden yana oluyor. Trendyol ise en çok tercih edilen pazaryerlerinin başında yer alıyor. Binlerce farklı mağazada, binlerce farklı kategoride, binlerce farklı ürünün listelendiği bu geniş mecrada rakip oldukça fazla. Rakiplerden sıyrılmak ve başarılı bir satıcı olmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Fakat reklam bu etkenlerin olmazsa olmazı. “Trendyol’da öne çıkmak için reklam nasıl verilir?” sorunuzun cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Trendyol’da Ürününüzün Reklamını Nasıl Verebilirsiniz?

Trendyol reklam paneline giriş sağlayarak reklamınızı oluşturabilirsiniz. Bu panelde gördüğünüz reklam modellerinden birini seçtikten sonra günlük ya da toplam bütçe belirleyebilir, reklamınızın yayında kalmasını istediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Tüm bilgileri girdikten sonra ürünlerinizi seçerek reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Trendyol Reklam Modelleri Nelerdir?

Trendyol reklam modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mağaza reklamı
  • Ürün reklamı
  • Influencer reklamı
  • Facebook / Instagram reklamı

Trendyol Mağaza Reklamı Nedir?

Mağazanızın ve seçtiğiniz ürünlerin Trendyol arama sayfalarında en üst sırada gözükmesini sağlayan reklam modelidir.  Seçtiğiniz anahtar kelimeleri arayan kullanıcılara arama sayfasında mağaza bilgilerinizi ve ürünlerinizi “Sponsorlu” olarak sunar.

Trendyol Ürün Reklamı Nedir?

Trendyol ürün reklamı seçtiğiniz anahtar kelimelerde seçtiğiniz ürünlerin “Sponsorlu” ibaresi ile, tıklama başı maliyetinize bağlı olarak listelenmesidir.

Trendyol Facebook/Instagram Reklamı Nedir?

Trendyol bağlantısı üzerinden seçtiğiniz ürünlerin sosyal medya mecralarında yayınlandığı reklam modelidir.

Trendyol Influencer Reklamı Nedir?

Influencerlarla ortaklı ürün paylaşımı yaparak hazırladıkları linklerde yer alabileceğiniz ürün reklamlarıdır. Reklamlarınız #işbirliği etiketi ile yayınlanır.

Trendyol Reklamı Oluşturma

Reklam yönetimi sayfasına giderek “Yeni Reklam Oluştur” butonuna tıklayın. “Kopyala” butonu ile daha önce oluşturduğunuz reklamlarda değişiklik de yapabilirsiniz. Açılan yeni reklam sayfasında ürün reklam tipini seçerek ilerleyebilirsiniz.

Reklam oluşturacağınız sayfada sizden istenen bilgileri girmelisiniz. Reklam Adı, Tarih Aralığı, Bütçe Tipi ve Günlük Bütçe miktarını kendinize göre girebilirsiniz.  Dilerseniz aynı gün içerisinde reklam oluşturabilir ya da planlayabilirsiniz. Reklamınızın tarih aralığı en az 1 gün olmalıdır. Daha iyi bir reklam performansı almak için 3 gün ve üzeri reklam süresi önerilmektedir.

(Görsel Trendyol’dan alınmıştır.)

Her ürün için en az 10 TL olacak şekilde günlük bütçe girmelisiniz. Bütçeniz arttıkça reklam verdiğiniz ürünlerin görünürlüğünü artmaktadır. Böylece daha verimli reklamlar oluşturabilirsiniz. Aktif olan bir reklam durdurulduğunda ya da sonlandırıldığında kalan bakiye, toplam reklam bütçenize aktarılacaktır.

Bütçe ayarlamasını yaptıktan sonra reklam vereceğiniz ürünleri seçebilirsiniz.

(Görsel Trendyol’dan alınmıştır.)

Reklam uygunluk sıralamasını seçerek reklam vermek için en uygun ürünleri trendyol sizin için listeler. Reklamda ürün seçimi yapmak özellikle fazla ürün seçmek reklam performansını artırır. Fazla ürün reklam optimizasyonuna da imkan sağlar ve olumlu bir reklam performansı alabilirsiniz.

Buybox kazanan ürünlere reklam vermek daha avantajlı olacaktır. Buybox sütunundan takibini sağlayarak bu doğrultuda reklam oluşturabilirsiniz.

(Görsel sopyo.com’dan alınmıştır)

Tıklama Başına Maliyet bölümünden reklam başına tıklama maliyetinizi seçebilirsiniz. Reklam sonucunda Tıklama Başına Maliyet (TBM), verdiğiniz tekliften daha düşük gözükebilir. (Örnek: verilen teklif 0,30 TL iken gerçekleşen TBM 0,19 TL).

(Görsel sopyo.com’dan alınmıştır)

Reklam verilen ürünün tıklama ve dönüşüm oranı arttıkça TBM daha da düşebilir.

Trendyol reklam yönetimi profesyonel bir süreçtir. MSH Creative olarak Trendyol reklam süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yönetebiliriz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir