27Eki

SEO Uyumlu Makale ile En Üst Sırada Yerinizi Alın

seo

SEO Uyumlu Makale ile En Üst Sırada Yerinizi Alın

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Makale sayısıyla doğru orantıda artan bir grafik çizmektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcı odaklı sağlamış olduğu yarar SEO için en müessir kriter olarak değerlendiriliyor. Sosyal medyanın gelişmesiyle, SEO’nun papucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yapmış olduğu hamle ile SEO ve toplumsal medya hala çekişmesini sürdürüyor, en azından bu konu Google için hala bu şekilde. Büyük kurumların stratejileri ziyaretçiyi paralı reklamlar ya da arama motorlarından bulmak hemen sonra toplumsal medya sayesinde müşteriyi takipçi haline getirmektir.

Dolayısıyla SEO, oldukça ehemmiyet vermemiz ihtiyaç duyulan bir konu, önümüzde ki yıllarda da bu bu şekilde olacak. Google’ın son güncellemesinden ilkin en kaliteli backlinkleri alan, Google’da en tepeye oturuyordu. Google Panda güncellemesinden sonrasında içerik hemen hemen backlinkten daha önemli hale geldi

Not: Bir web sitesine ve makaleye başlamadan ilkin ne olursa olsun bir kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üstüne emek harcama yapılmalıdır.

Google Yazılımlarını Nasıl Geliştiriyor?

Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne vakit bırakırsanız, o vakit başarıya ulaşmış olursunuz. Google, dünya üstündeki hiç bir yazılıma benzemez. Mühendisleri devamlı algoritmaları geliştirir. Google’ın amacı arama meydana getiren kullanıcılara en doğru ve en sıhhatli bilgiyi sağlamaktır. Bu yüzden de aşağıdaki kurallara uymadan ilkin, makalenizin harbiden insanlara fayda sağlayacağından güvenli olun.

Çünkü Google ancak aşağıdaki verilerle ilgilenmiyor. Bundan daha önceki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verilerle karşılaştırıyor. Hatta yenilenen tercüme algoritmaları ile içeriğinizi alternatif dillerle özgünlük karşılaştırmasına bile doğal olarak tutuyor.

Seo Uyumlu Makale Örneği; Mesela aşağıdaki maddelerden biri şöyle :” İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.” Google oldukça kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonrasında faydalı bir yazının minimum 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır veya bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan azca kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. O yüzden ilk dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey okunabilirliği sağlamak kısaca yazının harbiden faydalı olmalıdır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz hemen sonra Google’ı.

Başlık Kısmı

  • Başlık Anahtar Kelimeyi İçermeli Başlık Anahtar Kelime ile Başlamalı Başlık En Az 3 Kelimeden Oluşmalı Başlık En Fazla 66 Karakterden Oluşmalı
  • Bağlantılar ( Url Kısmı )
  • Url Anahtar Kelimeyi İçermeli
  • Meta Kısmı
  • Açıklama Kısmı Anahtar Kelimeyi İçermeli Açıklama Kısmı En Fazla 160 Karakter Olmalıdır Açıklama Kısmı Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
  • Makale içi Başlık Kısmı
  • Anahtar Kelime H1 Etiketi ile KullanılmalıdırH1 Etiketi Anahtar Kelime ile Başlamalıdır Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır
  • Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır

İçerik Kısmı

İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır. İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 2.5-3.0% Olmalıdır Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır. İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır. İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır. Anahtar Kelime İçeriğin Son 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.

Umarım tavsiyeme uyup ilkin ziyaretçinin yararlanabileceği bir yazı yazıp hemen sonra bu maddelere uymaya çaba gösterirsiniz. Bu maddeler hem içeriğin varlıklı olmasını sağlıyor hem de kullanıcının makaleyi okurken sıkılmamasını sağlıyor.
Son olarak WordPress kullananlar için bir eklenti öneri etmek istiyorum.

Makalenizi hazırladıktan sonrasında anahtar kelimenizi eklentiye kayıt ediyorsunuz ve eklenti yukarıda ki SEO kurallarının hepsini test ediyor hemen sonra size hangilerinin noksan bulunduğunu ve makalenizin SEO puanının kaç bulunduğunu gösteriyor. Hatta birtakım maddeleri gözden kaçırmışsanız (kalın, italik ve altı çizili), eklenti sizin yerinize bu kuralları makalenize uyguluyor.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir?

Dediğim şeklinde Google gün geçtikçe mühendisleri tarafınca geliştiriliyor ve şuan için 200 civarı SEO kriterinin olduğu varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde bir Google personeli şunu söylemişti: Siz bir mühendisin yanına gittiğinizde kurallar gereği mühendis ilkin bilgisayarının ekranını kapatmak zorundadır. Aksi taktir de sizinle konuşamaz, hiç bir biçimde ekranını hiç kimseye gösteremez ancak mühendisler aralarında bu kurala uymayabilir.

Gördüğünüz şeklinde bu kuralları 0 öğrenmek oldukça zor ama tahmin ve daha hemen sonra kontrol kanalıyla bu kuralları öğrenebiliriz. Sizden istediğim şu probleminin yanıtını vermeniz : “ Sizce Google arama sonuçlarına tesir eden faktörler ne olabilir? “ ne kadar uçuk, ne kadar saçma bir yanıt aklınıza gelmişse bile hissetmek istiyorum.

Benim aklıma gelen cevaplardan biri: Bence Google, sitede ki toplumsal medya hesaplarını örümcekleri sayesinde tespit ediyor; takipçi, takip ettikleri ve gönderi sayılarını inceliyor. Bu da bir SEO kriterini oluşturuyor. Bu değerler bir birlerine ve genele ne kadar orantılıysa o denli artı puan veriliyor. Ne kadar oldukça bireyin fikrini duyarsak o denli oldukça teorimiz ve kontrol etme şansımız olur.

Bizi Instagramda Takip Edin

Tags:

Profesyonel Dijital Ajans Hizmeti ile; Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, Arama motoru optimizasyonu, alanlarında bir adım öne geçerek hedeflerinize ulaşın. Kreatif fikirlerle dijital trendi yakalayın.

Bize Ulaşın

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Msh Creative

Scroll to top