SEO Uyumlu Makale ile En Üst Sırada Yerinizi Alın

SEO, makale sayısıyla doğru orantıda artan bir grafik çizmektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcı odaklı sağlamış olduğu yarar SEO için en müessir kriter olarak değerlendiriliyor. Sosyal medyanın gelişmesiyle, SEO’nun papucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yapmış olduğu hamle ile SEO ve toplumsal medya  çekişmesini hala sürdürüyor.

Büyük kurumların stratejileri sonucu geliştirilen paralı reklamlar ya da arama motorlarından bulunma çalışmaları toplumsal medya sayesinde müşteriyi, takipçi haline getiriyor.

Dolayısıyla SEO, oldukça ehemmiyet vermemiz gereken bir konu, bu durum önümüzde ki yıllarda da aynı şekilde devam edecek! Google’ın son güncellemesinden ilkin en kaliteli backlinkleri alan, Google’da zirveye ulaşıyordu. Google Panda güncellemesinden sonrasında içerik hemen hemen backlinkten daha önemli hale geldi!

Bir web sitesine ve makaleye başlamadan önce ne olursa olsun kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üstüne çalışmalar yapılmalıdır.

Google Yazılımlarını Nasıl Geliştiriyor?

Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne vakit bırakırsanız, o vakit başarıya ulaşmış olursunuz. Google, dünya üstündeki hiç bir yazılıma benzemez. Mühendisleri devamlı algoritmaları geliştirir. Google’ın amacı arama meydana getiren kullanıcılara en doğru ve en sıhhatli bilgiyi sağlamaktır. Bu yüzden de aşağıdaki kurallara uymadan önce, makalenizin ulaşacağı kişilere fayda sağlayacağına emin olun!

Google, daha önceki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verilerle karşılaştırıyor. Hatta yenilenen tercüme algoritmaları ile içeriğinizi alternatif dillerle özgünlük karşılaştırmasına tutuyor.

Seo Uyumlu Makale Örneği İçin;

“İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.” Google oldukça kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonrasında faydalı bir yazının minimum 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır veya bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan azca kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. O yüzden ilk dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey okunabilirliği sağlamaktır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz hemen sonrasında Google’ı.

Başlık Kısmı

 • Başlık anahtar kelimeyi içermeli ve anahtar kelime ile başlamalı
 • Başlık en az 3 kelimeden oluşmalı ve en fazla 66 karakter olmalı
 • Bağlantılar ( Url Kısmı ) Url anahtar kelimeyi içermeli
 • Açıklama kısmı anahtar kelimeyi içermeli, bu bölüm en fazla 160 karakter olmalıdır.
 • Anahtar kelime H1 etiketi ile kullanılmalıdır. H1 etiketi kullanıldıktan sonra H2, H3 etiketleri de sırayla kullanılmalıdır.

İçerik Kısmı Düzenlerken Dikkat Edeceğiniz 7 Madde

 1. Yayınlayacağınız içerik en az 300 kelime olmalıdır.
 2. İçerikte yer alan anahtar kelime oranı 2.5-3.0% olmalıdır.
 3. Anahtar Kelime içeriğin ilk 50-100 kelimesi arasında yer alması gerekiyor.
 4. İçerik görsellerinin en az birinin alt etiketinde anahtar kelime olmalıdır.
 5. Anahtar kelime kalın, italik ve altı çizili olarak içerikte yer almalıdır.
 6. İçerikte anahtar kelime ile linklenen bir giriş bir de çıkış linki olmalıdır.
 7. Anahtar kelime içeriğin son 50-100 kelimesi arasında bulunmalıdır.

Bu maddeler hem içeriğin varlıklı olmasını sağlıyor hem de kullanıcının makaleyi okurken sıkılmamasını sağlıyor.

WordPress kullananlar için bir eklenti önermek istersek;

Makalenizi hazırladıktan sonra anahtar kelimenizi eklentiye kayıt ediyorsunuz . Eklenti yukarıda ki SEO kurallarının hepsini test ediyor ve size hangilerinin eksik olduğunu, makalenizin SEO puanının kaç olduğunu gösteriyor. Hatta birtakım maddeleri gözden kaçırmışsanız (kalın, italik ve altı çizili), eklenti sizin yerinize bu kuralları makalenize uygulayıp, eksikleri tamamlıyor.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir?

Google, gün geçtikçe mühendisleri tarafınca geliştiriliyor ve şuan için 200 civarı SEO kriterinin olduğu varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde bir Google personeli şunu söylemişti: Siz bir mühendisin yanına gittiğinizde kurallar gereği mühendis ilkin bilgisayarının ekranını kapatmak zorundadır. Aksi taktir de sizinle konuşamaz, hiç bir biçimde ekranını hiç kimseye gösteremez ancak mühendisler aralarında bu kurala uymayabilir.

Google kurallarını öğrenmek oldukça zordur. Kontrol kanalları ile bu kuralları öğrenebiliriz. Sizden istediğim şu probleminin yanıtını vermeniz : Sizce Google arama sonuçlarına tesir eden faktörler neler olabilir?

Benim aklıma gelen cevaplardan biri: bence Google, sitede ki toplumsal medya hesaplarını örümcekleri sayesinde tespit ediyor; takipçi, takip ettikleri ve gönderi sayılarını inceliyor. Bu da SEO kriterini oluşturuyor. Bu değerler bir birlerine ve genele ne kadar orantılıysa o denli artı puanlama yapılıyor. Makalenizi Google kriterlerine uygun bir şekilde hazırlarsanız, markanız daha üst sıralarda yer alacaktır.

Bizi Instagramda Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir