SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması, siteniniz arama motorlarında en üst sırada yer alabilmesi içen yapılan site içi ve site dışı çalışmaların tümünü ifade eder. GoogleYandex gibi arama motorlarında yer almak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu, SEO çalışması yapmanız gerekiyor. Sitenizi ve sitenizin mobil sürümünü optimize ederek SEO çalışmasına başlayabilirsiniz.

Arama motorları için önemli olan ilk başlık site adının ve açıklama kısmının belirlenmesidir. Google ve diğer arama motorları sitenizi indekslerken site adına ve açıklama kısmına dikkat eder. Arama motorları için önemli olan bu bölümde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor.

Başlık ve Açıklama İçin;

  • Web sitenizin ya da yazacağınız yazının başlığının 60 karakterden uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. SEO açısından yazılan her başlık çok uzun olmadığı gibi çok kısa da olmamalıdır.
  • Site başlığında (title) mutlaka anahtar kelimenizi geçirmeniz gerekiyor.
  • Başlık ve açıklama kısmında sitenizin ana başlığı mutlaka yer almalıdır. Her iki bölüm arama motorları içinde önemlidir.
  • Sitenizin ana başlığının yanında çalışma yaptığınız anahtar kelimeye de yer vermelisiniz. Burada amaç istediğiniz anahtar kelimede üst sıralarda yer alabilmektir.
  • SEO’ya uygun başlık ve açıklama hazırlarken arama motorlarında indekslenen kelimeleri araştırmanız gerekiyor. En çok arama hacmi olan kelimeyi seçerken doğru bir arama yapmalısınız.
  • Arama işlemini yaparken Google Ads’den faydalanabilirsiniz. Aradığınız kelimenin hangi şehirde ne kadar etkiye sahip olduğuna dair bilgiye bu uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Başlık ve açıklamalarınız Google arama sonucunda görüneceği için bu iki bölüme öncelik vermeniz gerekiyor.
  • Doğru anahtar kelime ile sitenize gelecek olan ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz.
  • Başlığınızın ilgi çekici ve özgün olması sizi yine üst sıralara taşıyacak özellikler arasında yer alıyor.
  • Profesyonel SEO hizmeti almak markanızı üst sıraya taşımanın bir diğer yöntemidir.

Anahtar Kelime Kullanımı

Web sitenizde yer alan içeriklerinizin görünür olabilmesi için anahtar kelime kullanımına özen göstermelisiniz. Anahtar kelimenin çok ya da az kullanılması SEO çalışmanızı önemli bir şekilde etkileyebilir.

Anahtar kelimenizi içeriğin ilk cümlesinde veya ilk 100 kelime içinde mutlaka kullanmanız gerekiyor. Anahtar kelime listenizi ilk 100 kelimede olduğu gibi son 100 kelimede de kullanmanız site içi SEO çalışmanızı destekleyecektir.

İçeriğinizde belirlediğiniz ana anahtar kelime yanında alternatif olarak da kelimeler belirlemelisiniz. Ekstra kullandığınız anahtar kelimeler ile siteniz daha üst sıralara taşınacaktır. Kullanacağınız anahtar kelimelerin arama hacmini araştırmadan yola koyulmayın. Anahtar kelime araştırması işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

İçerik Kalitesi, Metin Uzunluğu

Arama motorları içerik kalitenizi belirlerken metin uzunluğuna, özgün içeriğe önem verir. Google gibi büyük arama motorlarında belirlediğiniz konu başlığı ile ilgili pek çok arama sonucu bulunabilir. Diğer sitelerden ayrışıp, ön plana çıkmanız hazırladığınız içeriğin kalitesi ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı çok kısa, özensiz çalışmalar arama motorları tarafından çoğu zaman indekslenmemektedir. Yazılarınız indekslense bile üst sıralarda yer alamadığını gözlemleyeceksiniz.

İçeriğin bilgi açısından kullanıcıyı doyurması gerekiyor. Belirlediğiniz kelimenin arama hacmine göre yazı uzunluğu değişiyor olsa da minimum 300 kelimenin altına düşmemeniz gerekmektedir.

Görsel Etiketler

Sitenizde yer alan tüm içeriklere fotoğraf eklemeniz ve bu fotoğrafları iç etiket girmeniz gerekiyor. Kullandığınız görselleri SEO’ya uygun hale getirerek ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

İçeriklerinize görsel eklerken, fotoğraf adlarını ve alt etiketlerini; anahtar kelimeyi dahil ederek oluşturmanız gerekmektedir. Yazınızda yer alan görsellerden en az biri anahtar kelimeyi içermelidir.

Sitede İçinde Geçirilen Süre

Kullanıcının bir web sitesinde geçirdiği süre, sitenin ne kadar kaliteli olduğu ile ilgili önemli veriler vermektedir. Okur, dinleyici ya da izleyicileriniz sitenizde ne kadar fazla zaman geçiriyorsa, arama motorları içeriklerinizi o kadar değerleniyor. Bu nedenle site içi SEO çalışması yaparken sitenizi ziyaret eden kişilerin kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkarmalısınız. Ancak böylelikle insanların sitenizde geçirdiği süreyi artırabilirsiniz. Sitede geçirilen süreyi uzatabilirseniz kısa sürede olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Organik trafikte yakaladığınız hız sizi rakiplerinizin önüne geçirmekte yardımcı olabilir.

Google Analytics servisi ile sitenizde ne kadar zaman geçirildiği, ziyaretçi deneyimlerini ve daha birçok şeyi öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sistem sayesinde analiz yapabilirsiniz. Üst sıralarda yer almak sitenizin puanını artıracaktır. Kullanıcıların sitenizde geçirdiği zamanı artırarak, sitenin değerini artırabilirsiniz.

İç ve Dış Linkler

SEO çalışması yaparken sitenizi iç ve dış linkler ile beslemeniz gerekiyor. İçeriklerinize site içinden ve site dışından link vermek sitenizi iyi bir konuma taşıyacaktır. Hedef kitle araştırması yaptıktan sonra ziyaretçilerin daha çok ilgileneceğini düşündüğünüz sayfalara link vererek SEO puanınızı yükseltebilirsiniz.

Site içinde verdiğiniz link ile diğer yazıların okunurluğunu artırabilirsiniz. Bu noktada doğru link vermeniz önemlidir! Konu ile alakasız bağlantılar kullanıcıları sitede tutmayacağı gibi siteden hızla uzaklaşmasına sebep olacaktır. Okunurluğu artırmak, ziyaretçiyi sayfada tutmak için doğru link kullandığınıza emin olmalısınız.

Basit olarak görünen site içi ve site dışı bağlantılar kullanıcıların yönlendirilmesinde büyük etki oluşturmaktadır. Dış sayfalara verdiğiniz link ile rakip markalara yönlendirmemeye dikkat etmelisiniz!

Site Açılış Süresi ve Hızı

Kullanıcı sitenizi ne kadar kısa sürede açıyor, kolay erişim sağlanabiliyor mu? Bu sorular SEO çalışmanızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Çok yavaş bir şekilde açılan siten kaliteli olmasının hiçbir önemi yoktur. Sitede vakit geçiremeyen, bekleme süresinde sıkılarak siteden uzaklaşan her kullanıcı çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Site hızını artırmak için öncelikle iyi bir hosting servisi ile çalışmalısınız. İkinci aşama olarak site hızını test edeceğiniz, eksikleri görebileceğiniz Google hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Web sitenizin hızını ölçecek olan uygulamalar sayesinde site açılış süresini ve hızını değiştirebilirsiniz.

Kullanıcıların sitenizde geçirdiği zaman SEO çalışmanıza yön vermektedir. Doğru bir çalışmaya bağlı olarak iyi sonuçlar yakalamanız, site kalitenizi artmasına sebep olacaktır. Hızlı açılan sayfalar sitenizin daha çok ziyaret edilmesini sağlayacaktır.

Site Açılışının SEO’ya Etkisi Nedir?

Günümüzde aynı alanda hizmet veren pek çok web sitesi, marka bulunmaktadır. Rekabet ortamında görünür olmak, tercih edilen taraf olmak istiyorsanız öncelikle site açılışına önem vermeniz gerekiyor. Kullanıcıyı sitede tutmadığınız takdirde kişi aynı alanda çalışma yaptığınız başka bir platformu tercih edecektir. Tüm bu etmenler göz önüne alındığında site açılış hızının SEO çalışmasına etki ettiği gözlemlenmektedir.

Doğru bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, öncelik olarak web sitenizin açılış hızına önem vermelisiniz!

Site Haritası Oluşturma

Site Haritası, arama motorları ve kullanıcılar için erişime olanak sağlayan web sitelerinin listelendiği bir alanı ifade etmektedir. Site Haritası ile web sitenizin taranmasını, taranacak sayfaların URL’si hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Haritanın içeriği URL’leri içeren XML dosyalarından oluşmaktadır.

Site haritası oluşturduğunuzda, sitenizde sunduğunuz tüm sayfaların adresini arama motorlarının hepsine sunmuş olursunuz. Site haritası, bir web sitesinde yer alan tüm sayfaların listelendiği XML veya HTML formatında bir listedir.

Site haritanızı oluşturduktan sonra, bu durumu Google’a bildirmeniz gerekiyor. Google Search Console’da sitenizin mülkünü üzerinize aldıktan sonra, bu mecrada yer alan “Site Haritaları” bölümünden site haritanızı doğrudan ekleyip, kontrol edebilirsiniz.

Site haritası sayesinde web sitenizde yer alan bağlantılar arama motorları tarafından daha hızlı taranır!

SEO çalışmanıza yön vereceğiniz pek çok unsur, detay bulunuyor. En büyük arama motorlarında görünür olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonunuzu tamamlamanız gerekiyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir