Kurumsal Kimlik Klavuzu Nedir? Ne için kullanılır?

Milyonlarca insanı düşünün. Her birinin tipi, konferans şekli, el hareketleri, mimikleri, kıyafet seçimi, kullandığı parfüm, saç şekli birbirinden farklıdır. Herkes kendi tarzını yansıtır. Kişinin seçimi ne kadar değişik ve dikkat çekiciyse, o miktarda karşısındakinin ilgisi çekmeyi başarır. Bunun cevabında da çevresindekiler de o kişiyle iletişime geçme isteği uyanır. Öyle değil mi?

Kurumsal hüviyet de bundan pek değişik değildir. Kurumsal hüviyet; pazarlamada bir kurumun, duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Kurumun kendini anlatım etme şeklidir. Tıpkı bireylerde olduğu benzer biçimde, bir kurumun hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi, onların dikkatini çekebilmesi için ebedi büyük ehemmiyet taşır.

Kurumsal kimliği meydana getiren ana öğeler nelerdir?

Logo & Slogan

Logo tasarımı ve çarpıcı söz bir kurumsal kimliğin oluşumundaki en mühim iki öğedir. Tüketicinin bir markayla alakalı ilk dikkatini çeken unsur o markanın logosudur. Ardından okumuş olduğu çarpıcı söz. Sadece birkaç kelimeden oluşan bir çarpıcı söz, markanın yapmış olduğu iş ve sundukları hakkındaki pek fazlaca ipucu verebilir. Bu nedenle fazlaca önemlidir.

Kurumsal Renk ve Font

Kurumsal kimlik için renkler ve fontlar bir markanın gölgesi gibidir, markayı olduğu her yerde takip eder. Kurumsal web-siteleri, resmi evraklar, zarflar, kartvizitler, dosyalar vb. her yerde onların izi ve yansımaları kesinlikle vardır, bundan dolayı seçerken fazlaca dikkat edilmesi gerekir. Her kurumsal renk kesinlikle belli bir fikri temsil ediyor olmalıdır. Kurumsal renkler bir nevi müşterilerinize vermek arzu ettiğiniz mesajların, duyguların sembolü olmalıdır. Pozitif duygular uyandırmalı, ürünlerinizi satın almaya yönlendirmelidir.

Kurumsal Kimlik Kitabı

Bir kurumsal hüviyet kitabı, markanın kurumsal kimliğinin klavuzudur. Bu nedenle son aşama önemlidir. Kitaba bakan yabancı biri, markanızın kurumsal kimliğinin iyi mi kullanılması icap ettiğini kolayca anlamalıdır. Kurumsal kimliğin net olması kadar, korunması da önemlidir. Sürekliliğin sağlanması için de bütün altın kurallar bu kitabın arasında yer alır. Kullanılması ihtiyaç duyulan renkler, hiç kullanılmaması ihtiyaç duyulan renkler fontlar vb.

Kartvizit

Kurumsal Kimlik için bir kartvizit, kurumsal bir mini sunum özelliği taşır. Bir kartvizit bir şahıs yada firmayla alakalı karşı tarafın gereksinim işitebileceği bütün detayları taşır. Geçmiş yıllarda kartvizitler ancak dikdörtgen ve belli standartlarda üretilirken, günümüzde mühim bir reklam aracıdır. Şekli, rengi, kağıdın kalınlığı, tasarımın orijinalliği hemen hemen markanızla yeni tanışmış birine pek fazlaca düşünce verip, pek fazlaca ileti geçirebilir.

Antetli Kağıtlar, Zarflar, Dosyalar, CD’ler…

Antetli kağıtlar, kurumsal kimliğinizi destekleyen belgelerden biridir. Firmanızın bütün kurumsal bilgilerinin de üstünde matbu olarak yer almış olduğu kağıtlardır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız her türlü yazılı belgede antetli kağıt, antetli zarflar, dosyalar kullanılması; kurumsal kimliğinizin, tarzınızın karşı tarafa yansımasında mühim rol oynar.

Diğer

  • Muhasebe dökümanları(Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz)
  • Şirket kıyafet kuralları
  • E-mail tasarımı
  • Araç tasarımları
  • Bina cephesi giydirme
  • Gazete, dergi, benzer biçimde tanıtım materyalleri tasavvur kuralları
  • Ambalaj kağıdı
  • Promosyon malzemeleri
  • Takvim

Kurumsal hüviyet öğeleri 4-5 madde ile sınırı olan değildir. Her markanın kendi ihtiyacına nazaran çoğaltılabilir. Önemli olan markaların, gereksinimlerini doğru belirlemesi ve marka yaşamının her alanında kurumsal hüviyet kitabının klavuzluğunda ilerlemesidir. Aksi biçimde tüketicinin zihninde markanızla alakalı net bir düşünce değil, kafası komplike bir hüviyet yer alır.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir