Kreatif Reklam Ajansları Size Nasıl Fayda Sağlar?

Günümüzde marketing iletişimi fazlaca değişik kulvarların bir araya getirilmesiyle tamamlanabilen bir şey. Bunlardan bir tanesi de işin kreatif ajans tarafı.

Kreatif Ajans

Kreatif kelimesi için ‘’creative’’ yani ‘’yaratıcı’’ kelimesinden dünyaya gelen bir ajans kavramı diyebiliriz. Yapılan bir işin(duyuru görseli, toplumsal medya post’u, duyuru metni, reklam filmi senaristliği vb.) içinde değişik birkaç noktayı yakalayıp vermek istediğimiz mesajda buluşturmak bu işin yöntemidir.

Hangi parçaların birleştirileceği normal olarak ki o işin yaratım aşamasında yer edinen creative ajans kadrosunun ellerine kalmıştır.

Z Raporu

Peki bu bileşenler iyi mi oluyor da sizin Z raporunuza yansıyabiliyor? İşte bu aşamada işin içerisine duygular giriyor.

Günümüzde insanların satın alma alışkanlıkları ancak işini göreceği bir ürünü yada hizmeti alıp kenara çekilmesi yönünde gerçekleşmiyor. İşin içerisine nitelik algısı, ilişik olunmak istenen alt kültür ve hatta markanın komiklik anlayışı bile girmektedir.

Örnek

Örnek vermek gerekirse 20-25 yaş aralığındaki bir genç kot pantolon alacağı vakit tercih edeceği muhtemelen birkaç marka mevcuttur. H&M örneğini ele alalım. Bu marka bir kot pantolon size muayyen ayarda bir nitelik normal olarak ki sunar. Fakat üstündeki fiyat etiketi ne olursa olsun ancak sunmuş olduğu kalitenin karşılığı değildir.

Bunun yanında markanın yansıttığı ruhu da satar. Pantolonun maliyeti ve kârının yanında gencimiz, bir çok da o özgür, asi, ve cool tavrı üstünde taşıyacağı için ödeme yapmış olur. Bu fiyatı ödemeyi de inanamayacağınız bir kolaylıkla göze alır. Çünkü dünyaya bir defa gelmiştir ve birileri bu kaliteyi/imajı tüketecektir, ‘’Bunu icra eden niçin o olmasın?’’

Sonuç

Satın alma sonucu aşamasında yaşanmış olan süreçler aşağı yukarı bu yönde gerçekleşir. İşte bu iç görüyü yakalayabilmiş büyük markalar, marketing iletişiminin ruhsal boyutunda gerçekleştirdikleri faaliyetlerle bugünlere gelebilmişlerdir. Bunları yaparken de kullandıkları belli başlı yöntemler mevcuttur.

Bunlarla alakalı ayrıntıya başka bir yazımızda girmemiz daha müsait olacaktır. Bir de markanın bahsetmek istediği bir hikayesinin olması fazlaca önemlidir. Kısaca, bu iş günümüzde markanın (kreatif ajansın) tüketiciyi bir konunun içinde tutmasıyla ilerlemektedir.

Bizi Instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir