İnşaat Sektöründe Dijital Pazarlama Modelleri Nelerdir?

Eskiden, herhangi bir emlak satışı için gazetelere duyuru verilirdi. Günümüzde bu ilanların tesiri oldukca düşük.

Çünkü, gazeteye bir portföyünüzün satışı için duyuru verdiğiniz zaman, o ilanı kimlerin okuduğu, kaç ferdin reklamınızı görmüş olduğu veya doğru hedef kesime ulaşıp ulaşmadığınız benzer biçimde soruların cevaplarını almanız olası görülmemektedir.

Bu da, dijital pazarlamanın niçin bu kadar mühim bulunduğunu gösteriyor.

Emlak Siteleri mi Sosyal Medya Platformlarında Reklam Vermek mi?

Gazetelerde duyuru vermenin tesirinin azaldığı dönemlerde; Sahibinden, Sabah emlak benzer biçimde emlak siteleri yaşamımıza girdi. Gazetelere oranla tesiri normal olarak oldukça daha büyük oldu.

Ancak, ancak bu sitelerde duyuru vererek başarı göstermiş bir marketing yapmış olur musunuz? Milyonlarca ilanlar arasında, vermiş olduğunuz ilanınız kaybolup gidiyor.

Bu yüzden, emlak siteleri tek başına bir marketing yöntemi değildir. Sosyal medya platformlarını etken bir biçimde kullanmanız, şahsi marka olmanız, tanınırlığınızın artması ve doğru hedef kitleyi tanımlayıp reklamlar vererek geniş kitlelere ulaşabilir ve bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Sektörü İçin Dijital Pazarlamada Yapmanız Gerekenler

Web Siteniz Olmalı

Web sitenizi kurarken, iş hedeflerini ve hedef kitlenizin gereksinimlerini göz önünde bulundurun. Bu iki faktöre dikkat etmeniz niteliğinde başarı göstermiş olursunuz.

Web sitenizin adını belirlerken; kendi adınız ve soyadınız veya yapmış olduğunuz iş ve sektörünüz ile alakalı bir isim olmalı. Kendinizi tanıtan bir makale olmalı.

Web sitenizde haftalık olarak paylaşacağınız blog makaleleri olmalı. Blog yazılarınız; sektörel bilgiler veya dekorasyon önerileri, Türkiye’nin şehirlerinin tanıtımı benzer biçimde yazılar olabilir. Portföylerinizin fotoğraflarının yer almış olduğu galeri ve portföyleriniz hakkındaki bilgilerin yer almış olduğu bölüm olmalı.

Sosyal Medya Platformlarında Yer Alın

Facebook, LinkedIn, Instagram, Twiter benzer biçimde toplumsal medya platformlarında etken olarak kullandığınız hesaplarınız olmalı. Bu platformların hepsinde yer almak zorunda değilsiniz normal olarak. Hangisinde veya hangilerinde daha etken ve etken olacağınız önemlidir.

Hepsinde yer alıp azca etken olmak yerine, birkaç platformda bütün gücünüzü kullanarak oldukça etken olmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Hangi platformları seçeceğinize; hedef kitlenizin ve networkünüz daha oldukça hangi platformlarda yer aldığını belirleyerek karar verebilirsiniz.

Haftalık İçerik Planı Oluşturun

Haftalık olarak hazırlayacağınız içerik planlarınız, sizin hem daha planlı olmanızı bununla birlikte üstünde düşünerek daha örneksiz içerikler çıkarmanızı sağlayacaktır.

İçerik planlarınızı hazırlarken; banner tasarımı, içerik metni, paylaşımın tarih ve saat benzer biçimde detaylara yer verebilirsiniz. Banner tasarımlarınız toplumsal medya ebat ölçülerine müsait olarak, logonuz varsa alt bant, sağ alt köşe veya sol alt köşede olacak biçimde konumlandırılmalıdır.

Paylaşacağınız görsellerin çözünürlüğü en oldukça dikkat çeken detaylardandır. Yüksek çözünürlüğü olan fotoğrafları tercih etmelisiniz.

insaat sektorunde reklam

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Müşterilerinizin sizi bulabilmesi için arama motorları tarafınca bulunuyor olmanız gerekiyor. Emlak arayışındaki kişilerin ilk bitirdikleri adım, Google arama motorunda arama yapmış olup çıkan sonuçlarda ilerlemek.

Google’da arama icra eden kullananların çoğu; sponsorlu, ücretli, reklam benzer biçimde ilk bölümde bulunan siteleri atlayarak sonraki sitelere bakmaktadır ve tekrar aynı kullanıcılar arama sonuçlarında ilk sayfadan sonraki sayfalara bakmayı tercih etmemektedirler.

Bu durumda, yapmanız ihtiyaç duyulan SEO kanalıyla ilk sayfada çıkmak. Peki, bu iyi mi olacak? Öncelikle, “satılık daire, kiralık ev” benzer biçimde anahtar kelimeler ile üst sıralarda çıkmanız zordur. Çünkü, bu kelimeler ile üst sırada çıkmak için en popüler emlak siteleri yarış halindedir. Sizin yapmanız ihtiyaç duyulan, bölgeniz ile anahtar kelimeler oluşturmaktır.

Kendinizi müşterileriniz yerine koyun ve düşünün. Bulunduğunuz il yada ilçede ev satın alacaksınız, hangi kelimeler ile arama yapardınız. Web sitenizde ve toplumsal medya hesaplarınızda bu anahtar kelimeleri kullanmanız, potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Web sitenize verilen linkler ile Google size güvenli ve sizin üst sıralarda çıkmanızı sağlar. Bu yüzden, yazdıklarınız ile başka sitelerin ilgisini çekiyor olmak, size güveniyor olmaları ve ziyaretçilerini sizin sitenize gönderiyor olmaları oldukça önemlidir. Bu da örneksiz, faydalı, ilginç içerikler üretmek ile mümkündür.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamlarının önemi oldukca büyük. Bu reklamlar ile doğru hedef kitlesine ulaşmanız olası. Yaş, cinsiyet, lokasyon, öğrenim ve gelir seviyesi benzer biçimde daha birçok segment’ler ile hedef kitlenize ulaşmanız oldukça rahat hale geldi.

Ufak bütçeler ile tertipli olarak sayfanızı ve paylaşımlarınızı öne çıkararak, bölgenizde tanınmamanız benzer biçimde bir vaziyet laf mevzusu olmayacaktır. Sosyal medya reklamlarının en büyük avantajlarından biri ise, bütçenizi test altında tutabilmeniz ve gerektiğinde küçük iyileştirmeler ile reklam başarınızı yükseltebilmeniz.

Gayrimenkulde Başarılı Dijital Pazarlama İçin Neler Yapılmalı?

Gayrimenkulde, dijital pazarlama için en önemli etkenlerden biri de rakiplerinizi takip etmek. Olumlu veya negatif olarak yaptıklarından dersler çıkararak ilerleyin. Sadece Türkiye ile sınırı olan kalmayıp hayattaki gayrimenkul danışmanları ve şirketlerinin neler yaptıklarını takip edin. Müşterilerinizi iyi tanıyın. Demografik yapıları, istekleri ve ihtiyaçlarının neler bulunduğunu belirleyin.

Sosyal medyada samimi olun. Resmi bir dil ile devamlı malumat aktarımı icra eden bir hesabın ne kadar bunaltıcı bulunduğunu algılamak zor değil. Unutmayın, siz adınız ve soyadınız ile bir markasınız ve takipçilerinize güçlü, eğlenceli, bilinçli ve güvenli yapınızı yansıtmanız gerekmektedir.

Hedefinizi iyi belirleyin. Bir ayda şu kadar doğal takipçiye ulaşacağım, toplumsal medyadan şu kadar alacağım ve satacağım benzer biçimde gerçekleşmesi olası hedefler ile azar azar ve tertipli olarak ilerlemek sizi başarıya ulaştıracaktır.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir