1. Instagram Nedir?  

Instagram reels nedir, nasıl kullanılır? sorusunu cevaplamadan önce instagramı keşfedelim. Instagram, 2010 yılında ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan, ilk başlarda sadece fotoğraf ve video paylaşabildiğimiz sosyal bir uygulamaydı diyebiliriz. Ancak üzerinden geçen yıllarda yeni özellikleri ile takipçilerinin gündeminde kalmaya devam ediyor.

Sosyal medyanın gözdesi olan Instagram kullanıcı sayısı, ilk senede 10 milyon kullanıcıyı buldu ve bugüne kadar sürekli kendisini yenileyerek içerik formatlarını değiştirerek günden güne her bir kullanıcısını kendisinin sıkı takipçisi haline getirdi. Ve araştırmalara göre bugün günlük instagram takipçilerinin sayısı 500 milyon, aktif kullanıcı sayısı ise 1 milyarın üzerindedir.

2. Instagram’a Yeni Özellik

Instagram, kullanıcılarının diğer sosyal mecralara ihtiyaç duymamaları için her geçen gün kendisini güncellemeye devam ediyor, sürekli yeni özellikler ekleniyor diyebiliriz. İlk zamanlar sadece fotoğraf ve video paylaşabildiğimiz bu alanda şimdi çeşitli efektler ile videolar ve fotoğraflar paylaşabiliyoruz.

Aynı zamanda anlık hikaye (instagram stories) paylaşım yapmamıza izin veren bir mecra haline de geldi. Yani böylece, Snapchat kullanıcılarının da dikkatini çekerek kullanıcılarının en azından yarısını elinden aldığını söyleyebiliriz.

Instagram Reels özelliğine geçmeden önce başka özelliklerine de değinmek gerekirse, önceden koyduğumuz fotoğrafları silip silmemek arasında kaldığımız zamanlarda silmeyi tercih ettiğimiz durumda o fotoğrafı tamamen kaybediyorduk.

Ancak instagram, yine yeni bir özellik getirerek artık fotoğrafların tamamen ortadan kalkmasını engelleyecek bir girişimde bulundu ve yerine arşivleme özelliğini getirdi. Telefonumuzdaki fotoğraf albümü gibi instagram arşivimizde instagramın arşiv kısmında depolanıyor. Bu sayede instagram’ın hikaye (story) kısmında paylaştığımız hiçbir görsel ve ya video kaybolmuyor.

Bir başka özellikten bahsedecek olursak, bazen sadece istediğimiz kişileri takip etmekten ziyade istemediğimiz kişileri takip etmek zorunda kalabiliyoruz. Durum böyle olunca takipten çıkarmayı düşünemiyoruz tabi işte tamda bunun için Instagram yeni bir özellik daha getirdi.

İstemediğin kişileri takip etmeye devam ediyormuş gibi görünürken o kişiyi reel’ de takip etmemek için ‘Sessize Al’ butonunu çıkardı. Takipten çıkmıyorsunuz ama gönderilerini de görmüyorsunuz o kişiyi sessize aldığınız zaman. Peki kişileri nasıl sessize alırım?

Kişinin profiline girerek sağ üst köşede (top of the screen) bulunan üç noktalı menüye tıkladıktan sonra ‘Sessize Al’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra ‘Gönderileri Sessize Al’, ‘Hikayeyi Gizle’ ya da ‘Gönderileri ve Hikayeyi Sessize Al’ şeklinde seçenekler karşınıza çıkacak. İstediğiniz seçeneği tıklamak sizin elinizde.

3. Instagram Reels Nedir?

Instagramda reel ne demek? Bu özelliğe sahip olan TikTok uygulamasının da  dikkatini çeken kullanıcılar 15 saniyelik kısa ama birbirinden farklı içerikler üretebiliyorlar. Tiktok uygulamasına rakip gelen bu özellik için yeni bir akım diyebiliriz.

TikTok kullanıcılarının dikkatini çekerek çoğu kullanıcısının bu uygulamayı bırakarak, direkt Instagram Reels’e geçtiğini de söyleyebiliriz.

4. Nasıl Reels Çekerim?

Instagramın yeni özelliğini keşfedelim. Reels özelliği, yeni bir post (fotoğraf) paylaşır gibi instagram ana sayfanızda yer alan kare içinde + simgesinin bulunduğu kutucuğa tıkladığınızda, yeni bir gönderi, hikaye, reels ve canlı seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Reels çekmek için reels seçeneğine tıklayarak ( create reels), 15 saniyelik kısa videolar halinde yeni bir içerik çekebilirsiniz. Ardından reeli paylaş butonundan (share a reel) paylaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz kendi sesiniz ile dilerseniz size sunulmuş olan efektler ile ve yine dilerseniz instagram müzik seçeneği ile birbirinden çeşitli içerikler hazırlayabilirsiniz.

Reels videolarında, videonun hızını, efektlerini, müziklerini seçmek sizin elinizde. Çektiğiniz Reels videosunun sadece arkadaşlarınız tarafından izlenmesini istemiyorsanız, görünürlüğünüzü  herkese açık olarak değiştirmeniz gerekir. Reels videoları profilde görüntülenmektedir. Aynı zamanda, ayarlardan Reels butonuna tıkladığınız zaman Reels videolarını cihaza kaydet (record a reel) seçeneğinden, çektiğiniz tüm videolar telefonunuza da kaydolacaktır.

5. Reels Video

Instagram reels nedir ? Reels video nedir ne işe yarar diye soracak olunursa da, başta sadece eğlenceli gibi gelen sosyal medyanın bu yeni akımı bazı firmaların, influencerların, bu platformda kendilerini geliştirmek isteyen insanların da işine yaradı. Reels kullanıcılara iş geliştirmede de imkan sundu.

Örneğin; yemek sektöründe olan bir kişi ve ya evde sadece kendi kendine bir şeyler üretmek isteyen bir kişinin daha çok dikkatini çekti. Yemek sektöründen yola çıkacak olursak, uzun süren işlerin günümüzde artık çok fazla yeri yok. İnsanlar herşeyi daha hızlı daha daha pratik istiyor bunun içerisinde zamanda var tabiki. Youtube’da bir yemek videosu izlemek enaz 15 dk olurken instagram reels’te aynı şekilde bunu 15 saniyeliğini çekip koyduğunuz zaman insanlar reels izlemeyi tercih ediyorlar.

Yani birebir aynı içerik olmasada instagramın açıklama kısmından yararlanarak tarifler sunuluyor. Instagram Reels özelliği ile de youtube’da çekilen 15 dk’lık videonun daha eğlenceli ve daha kısa sürede insanlara sunulması sağlanıyor. Bu da yaptığınız işin izlenebilirliğini artırıyor.

Eğer hesabınız gizli değilse, Instagram Reels’de çekilen videolar aldığınız beğeni (like) ve yorumlara göre keşfete düşmenizi de sağlıyor. Bu da tabiki çekmiş olduğunuz reels videosu’nun izlenebilirliğini daha çok artıyor, daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlıyor. Ama hesabınız gizli ise çektiğiniz videolar sadece arkadaşlarınız tarafından görüntülenmektedir.

6- Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

  • Reels videosunda istediğiniz efektleri kullanabilme
  • Videoyu düzenleyebilme
  • Instagram Reels’in müzik özelliği ile istediğiniz şarkıyı videoya ekleyebilme
  • Videonun istediğiniz kısmını kırpabilme aynı şekilde müzik kısmını da kırpma özelliği
  • Önceden kaydetmiş olduğunuz videoları düzenleyerek yükleyebilme
  • İndirmek istediğiniz videoyu seçip indirebilme
  • Hız video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor

7. Instagram Reels Özelliği Görünümü:

Aynı zamanda sizin çektiğiniz müzik eşliğindeki başka Reels videolarını izlemek istiyorsanız bunu da yapabiliyorsunuz. Instagram’ın artık Reels butonu var, anasayfanın en altında ortada kalan kutucuğa tıkladığınız zaman, oradan keşfete düşen Reels videolarına erişebiliyorsunuz.

Reels videolarına eşlik eden müzikler hemen sayfanın altında görünebilir şekilde çıkıyor ona tıkladığınız zaman o parçada çekilmiş olan diğer Reels videolarına da göz atabiliyorsunuz. Yukarıda koymuş olduğumuz videoda hemen alt kısıma baktığınız zaman çalan şarkıların isimlerinin yazdığını göreceksiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir