sosyal medya

Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya ajansı ve sosyal medya hizmetleri markaların ve kişilerin dijital platformlarda içerik üretebildiği ve bu alanlarda belirlenen hedef kitlelerine pazarlama stratejilerini sunduğu dijital mecralardır. Bu alanda kullanıcılar, dijital dünya üzerinden oluşturdukları içerikleri etkin bir şekilde hedef kitlesine ulaştırmalıdır.

Markalar, sosyal medya ihtiyaçlarını sosyal medya ajansları üzerinden yürütmektedir. İstanbul, sosyal medya ajansları bakımından en yoğun bölgelerin başında gelmektedir. Bu yazımızda bir sosyal medya ajansı tarafından hangi hizmetleri alabileceğinizin ve ne türde bir hizmet ihtiyacınızın olduğunu görebileceksiniz. Bu sayede markanız için en doğru yöntemi seçerek, marka bilinirliğiniz arttırabileceksiniz.

Sosyal Medya Ajansı ve Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya danışmanlığı profesyonelce alınması gereken hizmetlerdendir. Markanızın ya da sosyal medya hesaplarınızın etkili bir şekilde yönetilmesi, bu alanda dil kalıplarının oluşturularak; sosyal medya dilinin belirlenmesi ve yine dijital dünya üzerindeki trendlerin güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir. Sosyal medya danışmanlığı veren firmalar işte bu noktada tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için faaliyet göstermektedir.

Sosyal medya platformları, bu alanda hizmet veren sosyal medya ajansları ile daha çok iletişim halindedir. Bu sayede markanızın, sosyal medya platformları üzerinde temsilini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için profesyonel bir hizmet alınması gerekmektedir.

MSH Creative olarak, sosyal medya danışmanlığı sağladığımız onlarca markamız için etkin bir sosyal medya yönetim hizmeti sunmaktayız.

Pazarlama Stratejileri ve Dijitalleşme

Pazarlama stratejileri, bir markanın önceden belirlemesi gereken stratejiler bütünüdür. Markanın dijital platformlar üzerinden sağlanan iletişim modelleri ne kadar etkin olursa, x dönüşüm oranı da o kadar yüksek olacaktır. Hangi pazarlama alanlarının tercih edileceği önceden belirlenmelidir. Pazarlama faaliyetlerinin yürütüldüğü platformlarda belirlenecek plan doğrultusunda hareket edilmelidir.

Ülkemizde ağırlıklı olarak GoogleYoutubeFacebookTwitter ve Instagram platformları kullanılmaktadır. Yandex ise bu konuda yeni yeni yükselişe geçerek, markaların dikkatini çekmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal medya pazarlama yöntemleri, geçmişten günümüze gelişerek ve değişkenlikler göstererek ulaşmıştır. Sosyal medya pazarlama yöntemleri içerisinde yer alan başlıca temel yöntemler;

Sosyal medya reklamcılığıhashtag kullanımı, kreatif içerik üretimi, sosyal medya dilinin oluşturulması, etkileşim odaklı iletişim vb. şeklinde sıralayabiliriz. Bu sayede markalar ya da kişiler, hedef kitlesine etkin bir şekilde ulaşarak başarı elde edecektir. Etkili bir sosyal medya yönetimi için dijital stratejilerin de önceden planlanması gerekmektedir.

Sosyal medya pazarlaması herkesin merak ettiği ve kendi kuruluşu ya da pazarladığı bir öğeyi daha üst sıralarda göstermek için kullanmak istediği yöntemler bütünüdür. Dolayısıyla sektör analizini doğru yaptığımızda, markanın ihtiyaçları doğrultusunda planlamalar oluşturarak, daha etkin bir sosyal medya pazarlaması yapmış oluruz.

Sosyal medya içerikleri bir markanın sahip olduğu kurumsal kimlik öğeleri arasında yer almaktadır. Üretilen içeriklerin kreatif bir süreçten geçerek hedef kitleye ulaştırılması gerekmektedir. Bu sayede markanın alacağı geri dönüşleri daha pozitif hale getirerek, marka iletişimini kuvvetlendirecektir.

Dijital Reklam ve Reklam Yönetimi

Dijital reklamlar iki ana yapıdan oluşur. Bunlar; görüntülü (display) reklamlar ve metin (arama ağı) reklamlarıdır. Sıklıkla display reklamlar olarak duyduğumuz görüntülü reklamlar, Google, Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn vb. platformlarda aktif olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklam yönetimi ve planlaması için alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır.

Belirlenen kampanya ve kampanya bütçesinin yönetimi profesyonel ekiplerce yapılmalıdır. Kampanya süresince tutarlı bir dönüşüm elde edebilmek için gerekli optimizasyonların yapılması ve hedef kitleye etkin bir şekilde ulaşılması gerekmektedir.  Metin (arama ağı) reklamları daha çok arama motorları üzerinden karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde kampanya bütçesi; tıklama başına, gösterim ve edinim başına harcanmış olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya yönetiminin önemini her alanda görebiliriz. Kurumsal markalar, sosyal medya yönetimini marka iletişimini etkili sürdürebilmek ve güçlendirmek zorundadır. Etkin bir pazarlama anlayışını benimseyen şirketler, dijitalleşmenin getirdiği trendleri yakından takip ederek; pazardaki rakiplerinin daha önünde bir konumlandırma elde edebilir. İletişim çağının gerekliliklerinden olan ve daimi olarak bizi aynı başlangıca sürükleyen bu yapı, geleneksel bir yapıdan kurtulmamız gerektiğini diretmektedir.

Sosyal medya yönetimi denince ilk akıllara gelen ifade “account menager” olarak bilinse de, sosyal medya yönetimi sadece bundan ibaret değildir. Dijital pazarlama ve kurumsal iletişim alanlarını da kapsayan bu alan, marka iletişiminin en etkin yolları arasındadır. Sosyal medya yönetimi ile markalar kullanıcılara doğrudan ve çok daha hızlı ulaşarak oluşabilecek krizlerin önüne geçebilirler. Hali hazırda geleneksel medyanın yansımaları da artık sosyal medya platformları üzerinden duyurularak daha geniş kitlelere yayılmaktadır.

“Tüzel ya da gerçek kişi olmanın bir ayrımı yoktur.”

Rekabet ettiğiniz düzeyde bir marka ya da gerçek kişi olmanızın önemi yoktur. Sosyal medya tüm bireyleri ve oluşumları hedef alan ve dijital bir dünya yaratan platformlar bütünü olduğu için, yenilikçi bir anlayışla hareket etmek her zaman kazanç sağlayacaktır.

Markalaşma Sürecinde; Marka Bilinirliği

Markalaşma yolunda marka bilinirliği elde edebilmek için, dijital dönüşüm süreçlerinin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Marka bilinirliğini arttırmak için dijital pazarlama araçlarının doğru kullanılması, marka imajının doğru yönetilmesi ve iletişim süreçlerinde profesyonel hizmet alınması gerekmektedir. Ancak bu kavramlar bütünün tamamını doğru şekilde kullanılmasıyla marka bilinirliği elde edilir.

Web Tasarım, Web Sitesi ve SEO Danışmanlığı

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için web tasarım ve web sitesi öğelerinin SEO ile uyumlu olması gerekmektedir. Web tasarım dilinin sade, anlaşılır ve kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Google bu konuda daima kullanıcıların yanında yer almaktadır. Bu sebeple arama yapan kullanıcıların en etkin sonucu aldığı web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda gösterecektir.

Kodlama ve altyapının SEO uyumlu olması yine web sitesi için pozitif etki sağlayacaktır. Mobil uyumluluk ve AMP sayfalara da önem veren Google, hızlandırılmış mobil sayfalar deneyimini her alanda kullanmaktadır. Bu sayede sayfa hızının artması, kullanıcının daha efektif erişim sağlamasını sağlayacaktır.

E Ticaret ve Dijital Pazarlama

Markanızın sunduğu ürünleri pazarlamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Öncelikli olarak Marketplace alanlarını tercih eden Kobiler, işletmelerini büyüterek daha büyük hedef kitlelerine ve daha çok pazar payına sahip olacaktır. Sosyal medya ajansı ve sosyal medya hizmetleri ile dijital medyada yerinizi alın!

Artan talebin karşılayabilmek adına doğru altyapıya sahip e ticaret sitesinin oluşturulması elzemdir. En büyük iki kriter olan arayüz ve kodlama altyapısının SEO uyumlu olması gerekmektedir. Böylelikle müşterileriniz daha hızlı bir alışveriş deneyimi elde edecektir.

Dijital pazarlamanın e ticaret sitesi ile koordineli olarak gerçekleştirilmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Elde edilen dönüşümleri ve kazançları değerlendirerek, hangi alanda dijital pazarlama yapılması gerektiği tartışılmalıdır. Google pazarlama araçlarının kullanılması, geleneksel pazarlama yöntemlerini de kapsayarak bir pazarlama dilinin oluşturulması, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

MSH Creative Sosyal Medya Ajansı olarak markanızın ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde belirleyerek, müşteri portfolyonuzu genişleterek rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlıyoruz. Daha detaylı bilgi ve teklif almak için lütfen iletişim sayfasından bize ulaşınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir