influencer marketing

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Influencer kavramı uzun yıllardır hayatımızın içinde olan bir kavram. Influencer pazarlama olarak da tanımladığımız bu hizmet; Influencerın marka tanıtımı yapması ve marka ile ilgili deneyimlerini takipçilerine aktarması anlamına gelir. Sosyal medyanın çok güçlü olduğu aşikar. Influencerlar bu güçten yararlanarak, çok yüksek etkileşimleri ve takipçilerini onlara marka tanıtımı yapacak şekilde işbirlikleri yaparlar.

Yeni nesil dijital pazarlama çalışmalarının arasında adından sıkça söz ettiren influencer marketing, küçük ya da büyük fark etmeden bütün markaların başvurduğu bir pazarlama çalışmasıdır. Bu blog yazımızda influencer marketing hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplayacağız.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer pazarlama etkileyici pazarlama olarak anlatılabilir. İnfluencer kavramı bildiğiniz üzere sosyal medyada etkin gücü bulunan kullanıcıları temsilen kullanılan bir kelimedir. Influencer marketing bir sosyal medya stratejisi olarak bu kişilerin reklam yapmasını içeren çalışmadır. Sosyal medya platformlarında aktif olan ve yüksek etkileşim alan kişiler, alıcı rolünde ya da üçüncü bir şahıs olarak ürün ya da hizmet pazarlayabilirler.

Markaların burada dikkat etmesi gereken nokta ise hedef kitlesine yönelik bir influencer ile anlaşmaları gerektiğidir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer marketing ajansları tarafından bu stratejiyi yürütmek mümkündür. Dilerseniz süreci kendiniz de yürütebilirsiniz. Fakat bu sizin için hem zor olacaktır hem de doğru kişiyi bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden uzman influencer ajansı ile çalışmalı ve doğru kişiyi sizin için bulmalarını sağlamalısınız. Böylece aranızda bir köprü görevi görerek sizin için pazarlama faaliyetlerinin işlemesini sağlayacaklardır.

Influencer marketing çalışmasında markaya yönelik algı ve sempati değişecektir.

Influencer Marketing Stratejileri Nelerdir?

Trendyol influencer marketing reklamı markalar tarafından en çok kullanılan stratejilerden biridir. Pek çok e-ticaret firması bu alan için ciddi bütçeler ayırmaktadır. Markalar genellikle güçlü influencerlar ile çalışma gerçekleştirmektedir.

YouTube videosunda ürünün dekor olarak durmasından ürünün videoda kullanılmasına kadar pek çok strateji mevcuttur. Influencerlara özel kupon tanımlamaları gibi stratejiler yapılabilir. Bu noktada influencer ajansları size yardımcı olacaktır.

Influencer Marketing Yapmak Neden Önemlidir?

Pek çok dijital ve geleneksel pazarlama yönteminin önüne geçen influencer marketing yoğun bir ilgi görmektedir. Peki, neden bu kadar önemli? Influencer pazarlamanın önemini şu şekilde maddeler halinde anlatabiliriz;

  • Markaların ulaşmak istediği alıcılara doğrudan ulaşması. Niş bir kitle oluşturması… Geleneksel pazarlamada reklamınız herkese gösterilirken influencer marketing sayesinde seçtiğiniz kitleye gösterilir.
  • Markaya olan güveni tazeler. Gerçek kişiler tarafından aktarılan bilgi ile markanızın imajı sağlamlaşır.
  • Influencerların satın alma eğilimine yöneltme gücü vardır. Kanaat önderi oldukları için pek çok kullanıcı da onun kullandığı ürünleri kullanma dürtüsü mevcuttur.

Influencer Marketing Güvenilir Mi?

Bu kişilerden hizmet almak son derece güvenilirdir. Araştırmalara göre özellikle genç kuşağın %70’i önerilen markalara yönelmiştir. Burada önemli olan nokta doğru mesajı doğru kişi ile tanıtmaktır.

Influencer Marketing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Influencer pazarlamada dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralamayabiliriz;

  • Influencer seçimine dikkat edilmelidir. Influencer marka ile örtüşmeli; markanın ürünleri ya da konsepti ile ilişkili olmalıdır. Örneğin makyaj markası, makyaj videoları hazırlayan bir influencer ile çalışmalıdır.
  • Ulaşılan hedef kitlenin geniş olduğundan emin olunmalıdır.
  • Hangi hizmet ya da ürünün hangi influencer tarafından tanıtılacağına karar verilmelidir.
  • Hangi sosyal mecra üzerinden tanıtım yapılacağı seçilmelidir. Marka ile örtüşen influencerın nerede daha fazla takipçisi varsa oraya yönelmek daha faydalı olacaktır.
  • Ürünlerin tanıtımında sadece profesyonel videolar değil günlük ve doğal videolarda olmalıdır.
  • Sadece ürün özellikleri ve hizmet detayları anlatılmamalı organik bir anlatım oluşturulmalıdır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir