diş hekimleri

Diş Hekimleri İnternetten Yurtdışından Hasta Nasıl Bulabilir?

Türkiye son yıllarda sağlık turizmi açısından önemli bir konuma sahip hale gelmiştir. Diş tedavisi bu alanda en çok tercih edilen tedavilerden biri olarak karşımıza çıkar. Deneyimli diş hekimleri, kaliteli hizmet, modern sağlık altyapısı ve uygun fiyatlı hizmet anlayışı ülkemizi bu konuda rağbet gören bir konuma getirmiştir. Yurtdışından diş tedavisi almak isteyen hastalar için dijital pazarlama çalışmaları yürütülmesi de bir nevi mecburi hale gelmiştir.

Türkiye’de diş tedavisi almak isteyenler, dünya standartlarında teknolojik ekipmanla donatılmış kliniklerde tedavi alabilirler. Peki, diş hekimleri yurtdışında tedavi almak isteyen hastalara nasıl ulaşabilir?

Dental Turizm için Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama çalışmaları yeni hastalara ulaşmayı sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalardır. Yurtdışındaki hastalara erişmede önemi son derece büyüktür. Yurtdışından Türkiye’ye gelmek isteyen hastalar ilk olarak internette arama yapmayı tercih eder. Çünkü kullanıcıların Türkiye’deki kliniklere ulaşabileceği yer internettir. “Türkiye diş kliniği” ve “İstanbul diş hekimi” gibi çeşitli anahtar kelimeler bu hastalara ulaşmanızda rol oynar.

Dental Turizm için Web Sitesi

Web sitesi dijital pazarlama çalışmalarında temel yapı taşıdır. Reklam faaliyetleri ve SEO çalışmaları web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir web sitesi tasarlanmalıdır. Yurtdışında yaşayan hastalar web sitesini bilgi almak amacıyla ya da dental turizme dair detayları öğrenmek amacıyla ziyaret edebilir. Dolayısıyla web sitesi kullanıcıların bu beklentisini karşılamalıdır. Ziyaretçi formları, doktoru anlatan kurumsal metinler, hizmetlerin detaylı içerikleri, hastanın güvenini kazanacak detaylar ve çok daha fazlası web sitesinde yer almalıdır. Web sitesinde şunlar bulunmalıdır;

 • Yönlendirme butonları ile kullanıcı iletişim alanına yönlendirilmelidir.
 • Sıkça sorulan sorular olmalıdır.
 • Türkiye’de dental turizm süreci anlatılmalıdır.
 • İletişim sayfasında form yer almalıdır.
 • Hizmet içerikleri özgün ve tek bir sayfada yer almalıdır. Her sayfanın altında kullanıcıların sorabileceği sorular yer almalıdır.

Bunun yanı sıra;

 • Web sitesi kolay ve anlaşılır olmalıdır.
 • Kullanıcılar aradıkları sayfalara kolayca ulaşabilmelidir.
 • Hızlı bir web sitesi olmalıdır ve kullanıcıların bekleme süresini uzatarak başka sayfalara bakma ihtimalini düşürmelidir.

Dental Turizmde SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanmalıdır?

Dental turizmde diş hekimleri için SEO stratejisi kurgularken birkaç detaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle hedef yurtdışından gelen hastalar olduğu için mutlaka global SEO çalışması yapılmalı ve dil desteği verilerek hedeflenen ülkelerin anahtar kelimeleri için çalışma yapılmalıdır. Örnek verecek olursak; “Dental tourism” gibi genel anahtar kelimeler hedeflenerek “Dental turizmde nelere dikkat edilir? gibi bilgi verici içerikler üretilmelidir. Bunun yanı sıra “Türkiye” ve “İstanbul” odaklı anahtar kelimelere yer verilmelidir. “Türkiye en iyi diş kliniği” ve “İstanbul’da diş tedavisi olanları neler bekliyor?” vb. içerikler üretilmelidir. Hizmet odaklı anahtar kelimeler unutulmamalıdır. “Hollywood smile” gibi hizmeti hedefleyen anahtar kelimeler ve bu hizmeti hedefleyen “Hollywood starlarının gülüşüne nasıl sahip olunur?” gibi arama sorguları SEO stratejisinde kullanılmalıdır.

Dental Turizmde Sosyal Medya Yönetimi

 • Dental turizm için diş hekimlerinin sosyal medya hesapları yönetilirken yine yurtdışı odaklı olacağı için içerikler İngilizce olarak üretilmelidir.
 • Burada klinikten lifestyle fotoğraflar, hasta fotoğrafları, öncesi sonrası görselleri gibi güven oluşturucu içeriklere yer verilmelidir. Bunun yanı sıra hizmetleri anlatan içerikler oluşturulmalıdır.
 • Hekimlerin röportajlarını içeren ve hastaların olası sorularına cevap verecek içeriklere yer vermek önemlidir.
 • Hastaların dikkat çeken dental fotoğraflarını paylaşarak yeni hastalara ulaşmak mümkündür.
 • Hastaların yorumlarını içeren video içerikleri ile doğrudan güven oluşturulabilir.

Dental Turizm için Sosyal Medya Reklamları

Dental turizm için sosyal medya reklamı oluştururken hizmet odaklı içerikler oluşturarak fiyat belirtmek mümkün olduğu gibi bu reklamlarda Türkiye’de dental turizm için sağlanan avantajlara da yer verilebilir. Bunun yanı sıra hasta yorumları ve klinik videoları ile de bir reklam stratejisi kurgulanabilir.

Dental Turizm için Google ADS

 • Dental turizm için ADS reklamı oluşturmak istenilen anahtar kelimede ilk sırada çıkmayı sağlar. Örneğin; “dental turizm” anahtar kelimesini tercih edilirse, marka bu anahtar kelimede rakiplerinden daha üst sırada konumlanır.
 • Dental turizm için Google Ads stratejisi kurgularken randevu oluşturmaya yönelik bir strateji kurgulayabilirsiniz. İlgili anahtar kelimelere reklam vererek “avantajlı fiyatlar” gibi dikkat çeken reklam metinleri oluşturulmalıdır. Böylece kullanıcı bir landing page’e yönlendirilmelidir. Açılan bu sayfada Türkiye’de dental turizm sürecinde hastaları neler beklediğine yönelik olmalı ve klinik fotoğrafları yer almalıdır. Öncesi sonrası görsellerle kullanıcının güven duygusu pekiştirilmelidir. Oluşturulan bu form müşteri datası elde etmeyi sağlar. Böylece hastalar iletişime geçmese de marka iletişime geçerek, kullanıcıyı sürece ikna edebilir. Daha detaylı bir pazarlama çalışması yürütebilir.

Dental turizm için dijital pazarlama danışmanlığı almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diş hekimleri internetten yurtdışından gelen hasta bulabilir. Bunun için yalnızca profesyonel bir destek gerekmektedir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir