iyi web sitesi trafiği

Web Sitesi Trafiğini Arttırmanın 21 Yolu

Web sitesi trafiği firmalar için önemlidir. Bu yüzden bütün firmalar web sitesi trafiğini arttırmak ister. İnternet üzerinde her sektörden pek çok markanın web sitesi vardır. Bu da milyonlarca rakip anlamına gelir. Web sitesi trafiğini arttırmak için ise bu rakiplerle edilen rekabette başarılı olmak gerekir. Kullanıcılar arama motorlarında, arama yaparken ilk sırada yer alan web sitelerine tıklama oranları çok daha yüksektir. Dolayısıyla her markanın hayali ilk sırada yer almak ve web sitesi trafiğini arttırmaktır. Bu yazımızda hayalinize giden yolu sizin için anlatacağız.

Web Sitesi Trafiğini Nasıl Artırabilirim?

“Web sitesi trafiğini nasıl arttırabilirim?” sorusunun aklınızı kurcaladığınızı biliyoruz. Bu noktada size ışık tutacak başlıklar altında sorununuza çözüm sunmak istiyoruz.

1.Arama Terimlerini Karşılayan İçerikler Üretin

İnternette paylaşılan içerikler bir amaca hizmet etmelidir. Bu nedenle içerik yayınlarken kullanıcı arama amaçlarına göre içeriklerinizi optimize etmelisiniz. Kullanıcı deneyimini destekleyen Google, algoritmasını da bu yönde şekillendirir. Arama hedeflerine cevap veren web sitelerini daha fazla ön plana çıkarır.

2. Özgün İçerik Üretin

Web sitesinin aktif olması arama motorları için önemlidir. Bu yüzden web sitesi için düzenli içerik üretilmelidir. Bu içerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. İçerikleriniz için bir içerik takvimi oluşturabilirsiniz. Böylece düzenli paylaşım yapabilirsiniz. İçerikleri toplu şekilde yayınlamak iyi bir strateji değildir. Düzenli içerik paylaşımı kullanıcıların dikkatini çeker. İçeriklerinizin SEO gerekliliklerini de karşılıyor olduğundan emin olmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız. SEO uyumlu içerik nasıl yazılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Kullanıcıların Muhtemel Sorularına Cevap Verin

Web sitesi trafiği arttırmak için soru şeklindeki aramalardan faydalanabilirsiniz. Google size bunları sunmaktadır. “Kullanıcılar bunları da sordu” alanında faydalanarak içeriklerinizde bu sorulara cevap verebilirsiniz. Böylece hem içerik fikri bulabilir hem de yazılarınızı zenginleştirebilirsiniz.

4. İçeriklerinizi Gerekli Uzunlukta Üretin

İçerik uzunluğu arama motorları için önemlidir. İçerik uzunluğu değişkenlik gösterebilir. Bazı içerikler için 500 kelime yeterliyken bazı içerikler için 750 kelime yazılmalıdır. Buna karar vermek için rakiplerinizi incelemeniz ve gereken kapsamlı içeriği oluşturup oluşturmadığınıza karar vermeniz gerekir.

5. Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Analiz Edin

Anahtar kelime araştırmaları sonunda içerik üretebilirsiniz. Fakat rakiplerinizin neye yoğunlaştığı da sizin için bir referans olacaktır. Rakiplerinizin iyi konumda olduğu anahtar kelimeleri tespit etmeli ve bu konularla ilgili anahtar kelime çalışması yapmalısınız. Böylece arama motorlarında onlardan daha üst sırada yer alabilirsiniz.

6. İçeriklerinize FAQs Ekleyin

Sıkça sorulan sorular alanı olan FAQs alanı web sitesi trafiği arttırmada size yardımcı olacaktır. Farklı bir algoritma olarak çalışan bu eklenti sayesinde arama motorlarında listelenmeniz kolay hale gelir. Ayrıca soru kalıbı oluşturduğunuz için bu şekilde arama yapan kullanıcılara da ulaşabilirsiniz. Böylece daha büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz.

7. Sesli Aramaları Unutmayın

Sesli aramalar günümüzde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bu yüzden mutlaka sesli aramalara yönelik bir anahtar kelime planı oluşturmalısınız. İçerik optimizasyonunu bu doğrultuda yaptığınızda daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

8. İçeriklerinizi Güncel Tutun

Web sitesi trafiğini arttırmak istiyorsanız içerik oluşturdum ve bitti gibi bir algıdan kaçınmalısınız. İçeriklerinizin takibini yapmalı ve gelen arama terimlerinin hangi sayfaya yönlendiğini değerlendirmelisiniz. İçeriklerinizi bu analizlerin sonucunda güncellemelisiniz. Böylece daha çok trafik elde edebilirsiniz. Fakat bu demek değildir ki; sürekli içeriklerin üzerinde oynama yapacaksınız. Yıllık periyotlarla bu yönteme başvurabilirsiniz.

9. Videolar Paylaşın

Web sitenizde videolara yer vererek web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Videolar kullanıcıların web sitesinde kalma süresini uzatır bu da içerik analiz raporlarınızda gözle görülebilir bir fark yaratır.

10. Başlık Optimizasyonu Yapın

Google arama sonuçlarında içeriğiniz kadar içeriğinizin başlığı da önemlidir. İçeriklerinizin dikkat çekici ve arama terimini karşılayan başlıkları olmalıdır.

11. Link Yapısı Oluşturun

Web sitesi trafiğinde link yapısı önemlidir. Web sitesinde genel link yapısı kısa ve anlaşılır olmalıdır. Arama terimini içermelidir. Ayrıca ürün sayfasında ürün olduğuna dair blog sayfasında blog olduğuna dair bir düzen kurulmalıdır.

12.Featured Snippet Oluşturun

Genelde “nedir?” gibi içerikler Google algoritmasında featured snippet şeklinde gösterilir. Burası son derece dikkat çekici bir alandır. Burada içeriğinizden bir paragraf google aramalarında gösterilir ve kullanıcıların böyle bir listelemeye tıklama oranı çok daha fazladır.

13. Site içi SEO Çalışması Yapın

Site içi SEO tıklanma almak için yapabileceğiniz başlıca çalışmadır. Bu çalışmada kırık linklerden meta açıklamalarına kadar bütün detaylar düzenlenir ve web sitesi arama motoru algoritmalarının beklentilerini karşılar hale gelir.

14. Site Açılış Hızı Optimizasyonu Yapın

Site açılış hızı web sitesi trafiğini etikeleyen bir faktördür. Yavaş açılan web siteleri kullanıcıların rakiplerinize yönelmesine neden olur. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Site Açılış Hızı yazımızı okuyabilirsiniz.

15. Doğru Backlink Çalışması Yapın

Backlinkler web sitesi otoritesinde yer alır ve arama motorlarında sitenizi üst sıraya çıkararak web sitenizin trafiğinin artmasında rol oynar. Bot backlinkler ise web sitenize zarar verebilir. Bu yüzden etkili bir backlink stratejisi oluşturmalısınız.

16. Hemen Çıkma Oranını Düşürün

Kullanıcılar web sitenize girip hemen çıkarlarsa bu durum web sitenizin trafiğini etkiler. Web sitesine ekleyeceğiniz kaliteli içerikler bu oranı düşürecektir. Ayrıca görsel ögeler de bu amaca hizmet eden çalışmalardır. Bu yüzden web sitenizi bu doğrultuda tasarlamalısınız.

17. Reklam Verin

Reklamlar belirli bir ücret karşılığında web sitenizin trafiğini arttırabileceğiniz ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayan dijital stratejilerdir. Doğru reklam kampanyaları ile verimli bir trafik oluşturabilirsiniz.

18. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Web sitesi trafiğini arttırmak için mutlaka sosyal medya mecralarına da özen göstermelisiniz. Viral olan içerikler sayesinde birden çok fazla kullanıcıya ulaşabilir ve kullanıcıları web sitenize yönlendirebilirsiniz.

19.Görsel Optimizasyonu Yapın

Web sitenizi her zaman görsellerle zenginleştirin ve destekleyin. İçeriklerinize ilgi çeken görseller eklemeyi unutmayın. Özellikle uzun yazılarda ara görseller kullanıcının ilgisini çekerek okumaya devam etmesini sağlayacaktır. Görsellerinizi anahtar kelimeleri içeren isimlerle oluşturmalı ve web sitesine bu şekilde yüklemelisiniz. Ayrıca görsellerinizi boyut olarak da optimize edebilirsiniz.

20. Mobil Uyumluluğa Özen Gösterin

İnternet kullanıcılarının çoğu mobil aygıtları tercih ediyor. Bu yüzden web sitesi mobil uyumlu olmalıdır. Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi hemen çıkma oranını arttırarak trafiğe etki edecektir. Bu da trafik arttırma çabalarında eksi hanesine yazılacak bir durumdur.

21. Profesyonel Bir SEO Ajansı ile Çalışın

SEO ajansları profesyonel bir strateji uygulayarak web sitenizin trafiğini arttıracaktır. Böylece organik bir şekilde web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir