Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Ana Unsurlar Nelerdir?

Sosyal medya kullanması basit, keyifli ve yönetimi dikkat isteyen bir alan. Birçok marka, toplumsal medyanın müşterileriyle kontakt oluşturmak için en etken platform bulunduğunu düşünüyor. Ancak toplumsal medya yönetimi için doğru adımlar atılmadığında markalar için fazlaca zarar verici olabiliyor.

Markanız toplumsal medyada ne kadar popüler olursa olsun onun toplumsal platformlardaki itibarı adeta pamuk ipliğine bağlı. Herhangi bir mevzuda yapacağınız en küçük bir hata, yıkıcı tesir yaratabilir.

Durum bu şekilde olunca toplumsal medya yönetimi mevzusunda kırılgan davranmak, markalar için fazlaca mühim.

Sosyal Medya Kanallarınızın Erişimi Güvenilir Kişilerde Olsun

Markanızın toplumsal medya kanallarının kullanım şekli, marka kimliğinize direkt tesir eder. Özellikle, sağlam alan kişi ilişkileri geliştirme mevzusundaki önemini göz önünde bulundurduğumuzda, toplumsal medyanın markanızın itibarı üstünde ciddi bir etkiye haiz bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle, toplumsal medya yönetiminde doğru bir strateji oluşturabilmek için doğru kişiler ile çalıştığınızdan güvenilir olun. Sosyal medya kanallarınızın erişimini ancak güvendiğiniz çalışanlarınıza verin.

Planlama Yapın ve Takip Edin

Başarılı bir toplumsal medya yönetimi gerçekleştirmek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta, planlama yaparak yola çıkılmasıdır. Sosyal medya faaliyetlerinizi başarı göstermiş bir biçimde yürütmek istiyorsanız, planlama yapın ve periyodu takip edin. Planlama aşamasında yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey: “Neden toplumsal medyadayım?”, “Neyi başarmayı umuyorum?” ve “Nasıl başarabilirim?” benzer biçimde soruları kendinize sormak olsun.

Ayrıca, kullanmak arzu ettiğiniz toplumsal platforma göre dil, üslup ve ton geliştirmek de öteki mühim noktalardan. Sosyal medyadan paylaşacağınız gönderileri de marka kimliğinize göre oluşturun. Örneğin haber ajansıysanız, son dakika haberlerini Twitter’dan paylaşmak sizin için yararlı olabilir. Bunun yanı sıra, takipçilerinize destek olabileceğiniz herhangi bir paylaşım yapmanız markanız için kıymet oluşturur. 

Sosyal Medya Kanallarınızı Sık Sık Kontrol Edin

2016, toplumsal medyada alan kişi hizmeti yılı olarak görülüyor. Bu da birçok markanın alan kişi ilişkileri periyodunu toplumsal medya üstünden gerçekleştirdiği anlamına geliyor. Markaların toplumsal medya yönetiminde başarı göstermiş bulunduğunu yayınlayan bir müessir de, müşterilerden gelen arzu ve şikayetlere süratli bir biçimde yanıt vermeleridir. Bununla da kalmayıp, müşterilerin arzu ve şikayetlerini, onarıcı ve yönlendirici bir biçimde yanıtlayan markalar, başarılarını sürdürerek arttırmaya devam ediyor.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir