Google Adwords İle Etkileşim Arttırma Yolları Nelerdir?

Her işletmenin dijital sektöre girmek istemesindeki amaç pazarladığı ürün yahut hizmetin satışını arttırmak ve satış hacmini büyütmektir. Dünya’nın en büyük ve en oldukça kullanılan arama motoru olan Google’ın Ads platformu bu alanda en oldukça tercih edilen marketing alanıdır.

Google Ads’te ise işletmelerin en büyük amacı etkileşimlerini kısaca satışları artırırken, bir taraftan da bunun için ödediği reklam tutarlarını düşürebilmektir.

Etkileşimi ancak satılan ürün ile değerlendirmek doğru olmaz. Hizmet satan şirketler için telefonla arama, biçim doldurma, yahut mobil uygulamalarını indirmeyi de etkileşim olarak değerlendirebiliriz.

Peki bu etkileşimleri arttırırken aynı zamanda maliyet/etkileşim, kısaca tek bir etkileşim için ödediğiniz ücreti düşürmenin yolları nelerdir?

Kalite Puanlarınızı Yükseltin

Kalite puanı, seçtiğiniz anahtar kelimeler için belirlenen ve birçok bileşenden oluşan Ads’in en çokca üzerinde durduğu konulardan birisidir. Kalite puanlarınız yüksek olursa, tıklama başı maliyetleriniz düşer ve etkileşimlerin maliyetini düşürmüş olursunuz.

Kalite puanlarınızı yükseltebilmeniz için doğru kurgulanmış bir kampanya yapısı, alakalı anahtar kelimelerin bir araya toplanması, reklam metinlerinin anahtar kelimelere ahenkli yazılması, reklam açılış sayfasının reklamla&anahtar kelimelerle alakalı olması ve tıklama başı maliyetinizin oldukça düşük olmamasına bağlıdır.

Negatif ve Çapraz Negatif Anahtar Kelime

Google Ads, arama ağı kampanyalarında en büyük sorunlardan biri ilgisiz aramalar ile reklamlarınızın tetiklenip, bütçenizin lüzumsuz harcanmasıdır. Bunun önüne geçebilmek için kampanya kurulumunda lüzumlu araçları kullanarak, anahtar kelimeniz ile ilgisiz arama neticelerini belirlemeniz ve bu tarz şeyleri olumsuz anahtar kelime olarak belirlemeniz gerekmektedir.

Ayrıca şayet reklam gruplarınız, birbirinde geçen anahtar kelimelerin bir kısmını kapsıyor ise, kapsanan kısmın her arama sorgusunda tetiklenmemesi için çapraz olumsuz anahtar kelime eşlemesi yapmalısınız.

Görüntülü Reklamlarda Negatif Yerleşim

Aynı arama ağı reklamlarında olduğu şeklinde, görüntülü reklam ağında da bütçeyi etkileyen en büyük sorunların başlangıcında görsel reklamlarınızın sizinle alakasız sitelerde gözükmesi gelir.

İşletmenizle alakası olmayan ve hedef kitlenizde bulunmayan (oyun, mp3, video) şeklinde sitelerin kampanya kurulumunda belirlenerek olumsuz olarak eklenmesi maliyetlerinizi düşürecek ve daha alakalı yerlerde reklamlarınızın gözükmesini sağlayarak geri bildirimleri artıracaktır.

Ayrıca bir çok mobil uygulamada reklamlar insanların yanlışlıkla tıklaması üstüne kurgulanmıştır. Bu yüzden oldukça mühim internet sitelerinin uygulamaları haricinde bütün mobil uygulamaları da olumsuz olarak eklemeniz aynı etkiyi yaratacaktır.

Ürün Listeleme Reklamlarında Tek Ürün Grubu Hedefi

Kısaca ürün listeleme reklamları e-tecim sitelerinin en çokca etkileşim almış olduğu ve bu nedenle en mühim reklam alanıdır.

Hesap yöneticileri çoğu zaman bu yapının kurulumunda bütün ürünleri kapsayan bir reklam grubu açarak reklamları bu halde yönetirler.

Oysa yapılması gereken, marka yada kategori bazında ürünleri sınıflandırıp bu tarz şeyleri ayrı ayrı reklama çıkmaktır. Tek bir “bütün ürünler” reklam grubuyla, hangi kategorinin yahut hangi markanın ne kadar başarıya ulaşmış bulunduğunu ölçümleyemez ve başarısız olanları eleyemezsiniz.

Her bir marka yada kategoriye ayrı öneri verdiğiniz reklam grubu oluşturursanız performansınızı ölçebilecek ve doğru hamlelerle maliyetinizi düşürerek dönüşümlerinizi arttırabileceksiniz.

Açık Arttırma Bilgileri Bölümünü Kullanma

Reklamınızın ilk 3 sırada olması, satışınızın öteki reklamlara göre `-70 aralığında daha çok olması anlamına gelmektedir. Aynı arama motoru optimizasyonunda olduğu şeklinde mühim olan şey bu sıralamaya girdikten sonrasında doğru hamlelerle yerinizi koruyabilmenizdir.

Açık Arttırma Bilgileri raporunda, sizin anahtar kelimelerinizde birebir rakibiniz olan şirketler ile sizin Google reklam sonuçlarındaki yayın payınız, sayfanın üst kısmında kalma oranınız ve rakiplerle çakışma oranlarınız gösterilmektedir.

Buradan incelemeler yaparak şayet yayın payındaki yahut sayfanın üst bölümü konumundaki oranınız azalırsa, derhal müdahele etmeniz ve reklamlarınızın konumunu korumanız gerekmektedir.

Bu sayede daha çok ilk 3 sırada gözükecek ve etkileşimlerinizi arttırabileceksiniz.

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir