Web Sitenizin İçerik Bilinirliğini Artırmak

Bir oldukca şahıs bir blog veya benzeri bir içerik sitesi kurup, onun bilinirliğini artırarak sponsor yada Google reklamları ile para kazanmayı hedefler. Aynı zamanda bilinirliği artırmaya yönelik olarak tek yol reklam şeklinde gelir. Fakat bu oldukca büyük miktarda yapılan bir yanlış olmasının yanı sıra, ciddi maddi kayıplara niçin olup kalıcı ve uzun süreli bir başarı sağlamaz.

Peki bir içerik sitesinin bilinirliği iyi mi artırılır ve gelir elde etme potansiyeline haiz bir site haline iyi mi getirilir buna bakalım.

İçeriğiniz Kıymetlidir

İçerik sitelerinin bilinirliklerini arttırmalarının en temel yolu emsalsiz, aktüel ve kaliteli içerik üretmesinden geçmektedir. Bir kaç günde bir tane içerik girilen içerik siteleri, her ne kadar kaliteli yazıya ve görselliğe haiz olsalar dahi, ziyaretçileri tarafınca bir kaç günde bir ziyaret edilerek, gereken günlük yüksek ziyaretçiye ulaşamazlar. Dolayısıyla reklam vererek siteye çekilen ziyaretçi, siteyi beğense dahi, bundan önceki gün ulaştığında son olarak eklenen içeriğin hala son olarak eklenmiş olarak durduğunu görürse, ziyaret etme sıklığını azaltır.

Sosyal Medya

Günümüzde geniş kitlelere ulaşmanın en basit ve süratli yolu toplumsal medyadır. Ziyaretçi sayısını ve bilinirliğini arttırmak isteyen tüm siteler toplumsal medyada kaliteli bir idare yapmak zorundadır. Fakat laf mevzusu paylaşımlar ancak siteye yönelik paylaşımlar olursa, bu ancak siteyi takip eden kişilere ulaşmanızı sağlar. Halbuki amaç olabildiğince çok kişiye ulaşmak olduğu için, olabildiğince oldukca bireyin dikkatini ve ilgisini çekecek, beğenisini kazanacak paylaşımlarda toplumsal medya hesabında yapılmalıdır.

Sosyal medya hesabına girip, ancak site ile alakalı bağlantıların paylaşıldığını bulan şahıs, toplumsal medya hesabını izlemek için kayda kıymet bir gerekçe bulamayabilir ve toplumsal medya hesabını takip etmez. Bu da toplumsal medyadan site ile alakalı paylaşılan bir bağlantıyı o şahıs veya kişilerin görmemesine niçin olarak potansiyel ziyaretçi yitirilmesine neden olur.

Arama Motoru Optimizasyonu

Bir internet sitesi için eğer olmazsa olmazların içinde arama motoru optimizasyonu yani SEO gelmektedir. Çünkü bir internet sitesinin en büyük ziyaretçi deposu arama motorlarıdır. Arama motorlarının kurallarına müsait bir biçimde hareket etmeniz, arama motorlarında siteniz hakkında içerik ve kelimelerde üst sıralarda olmanızı sağlar. Bu da sitenizin sitenizin hem bilinirliğini hemde ziyaretçi sayısını arttırır.

Dolayısıyla internet sitesinden tutun, sunduğunuz içeriklere kadar her şeyi arama motorlarının kurallarına nazaran yapmalı ve arama motorlarında üst sıralarda olmanızı sağlayacak biçimde hareket etmelisiniz.

Reklam

Elbette reklam vermek aktifliği ve bilinirliği arttırmak için lüzumsuz bir uğraş veya masraf değildir. Fakat bu noktaya kadar belirtilen içerik yoğunluğu, toplumsal medya yönetimi ve arama motoru optimizasyonu oldukça iyi bir biçimde yapılması niteliğinde işe yarar.

Reklam, kişilerin sizi sık ziyaret etmesi için fazlasıyla içerik sunuyorsanız, bilinirliği ve ziyaretçi sayınızı arttırmaya, kaliteli bir SEO emek harcaması yapıyorsanız, arama motorlarında daha üst sıralarda olmanıza, kaliteli bir toplumsal medya yönetimi yapıyorsanız, takipçi sayınızı yükseltme mevzusunda ciddi katkı sağlar. Fakat tüm bunların yapılmaması niteliğinde daha oldukca ciddi maddi kayıplara niçin olur.

 

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir