Sosyal medya demokratik bir ortamdır. Herkesin kendi söz hakkına sahip olduğu ve kullanıcıları odaklayan bir platformdur. Doğru şekillerde kullanıldığında etki değeri ve gücü sınırların ötesindedir. Bu kapsamda baktığımızda, özellikle kurumsal markalar bu ihtiyacını sosyal medya ajansları üzerinden karşılamaktadır.

Markalar, her geçen zamanda sosyal medya ve dijital pazarlamaya yani dijital dünyaya daha fazla bütçeler ayırmaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken, belirlenen bütçeyi bir strateji belirleyerek yönetmektedir. Bu sayede markanızı sosyal medya üzerinde daha görünür hale getirmiş olacaksınız. Markanızın hangi sosyal medya alanlarını kullanacağı konusunda bir düşünceye sahipseniz, bu tip soruların cevabını biz sosyal medya ajansları olarak cevaplayalım. Bu sayede markanızın gelişimini izleyerek markanızın yükselişini görebilirsiniz.

geleneksel-medya-ve-sosyal-medya

Sosyal medyanın hızlı gelişmesi bu tip platformların daha çok gelişmesine destek olmaktadır. Son zamanlara özellikle baktığımızda Instagram, Twitter, LinkedIn, Tik-Tok, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya mecraları çok yoğunlukta kullanılıyor.

İçerik üretimi ve paylaşımında sıklıkla tercih konusu olan sosyal medya mecralarının geleneksel yani yaygın medyaya göre en önemli avantajı, hedef kitleye doğrudan ulaşım oranında tespit edilebiliyor olmasıdır. Hatta sosyal medyada kullanıcılara tanınan özgürlükler ve etkileşim imkanı yine sosyal medyanın en büyük farkları arasındadır.

İkinci en büyük farklılık ise geleneksel medyanın maliyet oranıdır. Sosyal medya mecraları üzerinde markanız için çok ufak bütçelerle daha büyük kitlelere ulaşabilir, maliyetinizi daha da aza düşürebilirsiniz.

sosyal-medya-platformları

 Sosyal Medyada Neden Yer almalısınız?

Kullanıcılar artık günümüzde sosyal medyayı tercih etmektedir. Özellikle dijital  dünyada ve teknolojinin bu kadar hayatımıza girdiği noktada, geleneksel medyanın etkinliği giderek azalmaktadır. We Are Social‘ın 2020 raporuna göre dünya nüfusunun %59’u interneti aktif olarak kullanmaktadır.

Bu değerin rakamsal karşılığı ise 4,54 Milyar kullanıcıya denk gelmektedir. Bu denli bir kullanıcı sayısına sahip dijital dünyada da büyük dijital medya platformları (Facebook Twitter ve Google), markalara müşterileri hakkında önemli veriler sunmaktadır. Bu sebeple de dijital reklam dünyasında her gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Markanızın gelişmesini isteyen bir yöneticiyseniz, satışlarınızı arttırmak ve marka imajını yükseltmek için sosyal medya araçlarını en doğru yöntemlerle sürdürmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde rakiplerinizle olan rekabetin gerisinde kalacak ve trendleri fark edemeyeceksiniz. Marka gücünüzü arttırmak için sosyal medyada müşterilerinizden gelen etkileşimleri yakalayarak marka gücünüzü arttırmanız gerekmektedir.

 

 

Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın İpuçları Nedir?

Çağımızda sosyal medya kullanımının artması ile birlikte rekabet değeri markalar özelinden çıkmıştır. Tüketiciler de birbirleri arasında rekabet ortamı yaratmıştır. Değişen trendler, moda anlayışı ve teknolojiyi yakından takip etmek isteyen kullanıcılar, beğendikleri markaların sosyal medya hesaplarını yakından takip etmektedir. Bu durum sosyal medya kullanıcıları için aldıkları ürünler hakkında olumlu ya da olumsuz yorum yapma olanağı sağlamaktadır.

Sosyal medya içeriklerine baktığımız zaman en doğru iletişimi sağlayan büyük markalar marka bilinirliğinin üzerinde durmaktadır. Bu nedenle üretilen içeriklerin kullanıcıyı etkilemesi ve onda iz bırakması gerekmektedir. Sizde markanız için üretilen paylaşımların ne kadar etkin olduğunu aldığınız etkileşim aracılığı ile ölçebilirsiniz.

sosyal-medya-ipuçları

Social CRM olarak da bilinen bu durum, markanın sahip olduğu hedef kitleyi elinde tutma gayreti içerisine sokmaktadır. Markanız için doğru stratejiyi ve doğru pazarlama anlayışı belirleyecek olan MSH Creative Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Ajansı, alanında uzman bir sm ajansıdır. Ajansımız sahip olduğu deneyimle kadrosuyla markanız adına en doğru hizmeti vermektedir.

Şimdi gelelim “sosyal medyayı etkin kullanmak için neler yapmalı?” sorusuna… Hangi yöntemlerin izlenmesi gerektiğini hep birlikte görelim.

 

Belirlediğiniz Sosyal Medya Ajansı ile Birlikte Dijital Strateji Belirleyin

dijital-strateji

Markanız adına ilk yapmanız gereken hamle; yer almayı istediğiniz sosyal medya platformunun belirlenmesidir. “Neden bu sosyal medya platformunu kullanmam gerek?” doğru bir cevap bulmak gerekmektedir. Sonrasında ise belirlenen platformlar üzerinden ilerlenecek amacın belirlenmesi ve belirli bir hedef/sonuç ilişkisinin kurulması düşünülmelidir. Bu konuları yanıtladığınızda ise doğru bir dijital strateji oluşturmuş ve emekleme adımlarını atmış olacaksınız.

 

Doğru Hedef Kitle ve Doğru Söylem (Marka Dili)

Kullandığınız sosyal medya hesaplarınız için asıl gereklilik, makro ölçekte değil mikro ölçekte takipçi kazanmaktır. Markanızı sosyal medya üzerinden takip edecek  kullanıcıların sizin hedef kitleniz olduğu mu yoksa genel geçer bir kalabalık olduğu mu ayrımını yapmak gerekmektedir.

Birçok marka sosyal medyada etkin olmanın ölçümünü çok takipçili olmak ile bağdaştırmaktadır. Ancak takipçileriniz ürettiğiniz içeriklerle ilgilenmiyor ya da etkileşime geçmiyorsa, markanıza herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Siz de hesabınızın organik takipçi sayısını merak ediyorsanız, takipçi sayınız ile etkileşim oranlarınızı karşılaştırabilirsiniz.

Şu da bilinmelidir ki sosyal medya sürekli gelişen ve değişen bir mecradır. Bu nedenle hedef kitlenizi keşfetmek ve trend öncüsü olmak için de yeni şeyler denemeyi hedeflemeniz gerekmektedir.

hedef-kitle

Hedef Kitlenizi Sosyal Medyada İyi Analiz Edin: Onlarla İletişime Geçin

Sosyal medya üzerinde hedef kitlenizi aktif olarak dinleyen takipçilerin istekleri, ihtiyaçları ve ilgi alanları ile alakalı içerik üreten markalar, kalıcı ve doğru adımlarla ilerlemektedir. Hedef kitleleri ile iletişim sağlayan markalar karşılıklı iletişim kurduğunda daha güvenilir bir alışveriş ortamı sağlanmaktadır. Bu sayede de kullanıcılar kendilerini daha iyi hissederek, eylemde bulunmaktadır.

Olumlu bir izlenim bırakan bu yöntem, geleneksel pazarlama yöntemlerinin izlenimini sunarak, kullanıcı için akılda kalıcı ve sempatik bir etki oluşturmaktadır. Bu sayede etkili bir sosyal medya pazarlaması gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Sosyal Medyada Güvenilir Olun

Yapılan araştırmalara göre, sosyal medya kullanıcıları üretilen içeriğin hangi mecradan geldiğini değil, kimin üzerinden paylaşıldığına dikkat etmekte. Bu nedenledir ki ilk olarak hedef kitlenizin güvendiği markalarla iş birliği yapın. Bu sayede sizin paylaşımlarınıza yer veren diğer markların hedef kitlesinin size yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Ürettiğiniz içeriklerin gerçekliği yansıttığından ve sadece göz boyamak adına yapılmadığından emin olmanız gerekmektedir.

güvenilir

Devamlılık Sağlayarak Akılda Kalıcı Olun

Sosyal medya üzerinde yer alan bir markanın imaj başarısının kanıtlayan en önemli unsur güçlü duruşu ve devamlılık halidir. Akif olarak kullanılan sosyal medya platformları için düzenli olarak içerik üretmeniz gerekmektedir. Sağladığınız bu süreklilik ilkesi ile takipçileriniz üzerinde beklenti oluşturmuş olacaksınız. Beklenti ile birlikte gelen merak duygusu sayesinde de kullanıcıların hesabınızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Süreklilik anlayışı içerisinde sürdürülen içerik yönetiminin yanı sıra takipçilerle kurulacak etkileşimi de bu konuya dahil ederseniz, sayfanıza olan ilgi yükselerek organik takipçinizin artmasını sağlayacaktır. MSH Creative olarak markanız için tavsiyemiz her hafta en az 2 içerikle takipçilerinize ulaşmanız doğrultusundadır.

 

Sosyal Medya Yönetiminin Platformlara Göre Normları Bulunmaktadır

Sizinle paylaştığımız maddeler haricinde önemli olan bir diğer nokta: özgünlük. Markanız için oluşan rekabet ortamında diğer markalardan sıyrılmak ve markanızın dikkat çekmesini sağlamak için özgür içerikler üretmeye özen gösterin. Var olan rekabet ortamında benzer içerikler üretirseniz, diğer kullanıcıların daha az ilgisini çeker ve onların gözünde negatif bir ivmeye doğru ilerlemenize neden olacaktır.

Sosyal medya üzerindeki kişiler,  ürün odaklı üretilen içeriklerle ilgi göstermediklerini ve üretilen içeriklerin kendileri adına faydalı olması tarafıyla yakınlık kurduklarını ifade etmektedir.

Markaların son zamanlarda sosyal medya üzerinde yürüttüğü bir çok çalışma ve pazarlama yöntemi çok sayıda arttı. Bu nedenle markanız için

Markaların sosyal medya kullanımı ve bu mecra üzerinden pazarlama anlayışı yürütme çalışmaları, özellikle son zamanlarda fazlasıyla arttı. Markanızı bu medya havuzunda parlatacak ve öne çıkaracak olan şey ise tamamen özgünlüğü yakalamanız.

 

Planlı Şekilde Hareket Edin

Sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımlarda aklıda kalıcılığı ve düzenli hareket etmekten söz etmiştik. Kalıcı bir algı yaratmak için yapılacak paylaşımları önceden planlamalar yaparak sunmanız gerekmektedir. Genellikle bir ay ya da bir hafta önceden hazırlanan içerikler tutarlı bir imaj yaratacaktır.

planlı

Tutarlı bir imaj sergilemek, sosyal medya pazarlaması adına başarı getirecek en iyi yöntemdir. Markanıza bu hedefte katkı sağlayan destekçiniz ise içerik planlamadır. Bu noktada sosyal medya yönetiminizi MSH Creative Agency gibi profesyonel bir ajansa bırakabilir ya da kendiniz doğru adımları izleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca, özel günler ve kültürel olaylar için de markanızla özdeşleştirebileceğiniz içerikler oluşturmak marka imajınıza olumlu katkı sağlayacaktır.

 

Son Konu: Markanız İçin Doğru Ajans İle İş birliği Yapın

Tüm sayılan bu maddeleri gerçekleştirmek kolay gibi görünebilir. Ancak tüm konuların içerisinde bulunduğunuzda belirttiğimiz adımların zaman ve tecrübe istediğini gözlemliyorsunuz. Sosyal medya yönetimi hizmeti, değişkenlikler barındıran ve profesyonel bir yaklaşım isteyen dijtal bir alandır. Bu doğrultuda markanız adına deneyimli ve bu sektörde kendini kanıtlamış sosyal medya ajansları ile ilerlemeniz daha doğru olacaktır.

Sosyal medya ajansları, markanızı hedefinize doğru taşırken, benzersiz içeriklerle de rakiplerinizle olan rekabetinizde sizi daha çok öne taşıyacaktır.

 

MSH Creative Reklam Ajansı  Diğer Ajanslara Göre Markanıza Ne Gibi Bir Katkı Sağlar?

İster E Ticaret alında hizmet veren bir marka, ister imaj odaklı çalışan bir marka olun. Özgün içerik ve kreatif fikirlerle markanızla fark yaratabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde almak istediğiniz reklam yönetimi, içerik yönetimi gibi konularda doğru ve profesyonel bir hizmeti sizler için en uygun modellerle oluşturabiliriz. Bu tür hizmetleri veren birçok sosyal medya ajanslarının web sitelerine girmiş ve konu ile ilgili bilgi edinmiş olabilirsiniz.

MSH Creative Reklam Ajansı olarak markanız adına dijital pazarlama stratejileri oluşturarak, doğru adımlar ile hareket etmeniz için 360 hizmet anlayışıyla biz buradayız. Markanızı daha çok ön plana çıkarmak istediğiniz noktada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Diğer Hizmetlerimiz:

Ve daha onlarcası için hemen bizi arayın.