influencer pazarlama

Dijital Pazarlama ve Influencer Marketing

Influencer marketing, sosyal medyanın hızla gelişmesi ile değer kazanmaya devam ediyor. Üretilen ürünlerin hedef pazara daha hızlı bir şekilde tanıtılmasında etkili olan bu kavram, dijital pazarlama süreci ile gelişmeye devam etmektedir.

Teknoloji çağı olarak anılan yeni dönem, küreselleşmenin etkisiyle hızla gelişmektedir. İletişim çağının getirdiği yenilikler, geleneksel pazarlamanın gelişmesini zorunlu kılmıştır. Hedef kitlesine daha kısa ve daha etkili bir şekilde ulaşmak isteyen firmalar, dijital pazarlamanın getirdiği yeniliklerden faydalanmaya devam etmektedir. Rakiplerinden ayrışmak isteyen her marka, teknoloji çağının getirdiği yenilikleri takip etmenin ne kadar önemli olduğunun bilincine varmıştır. Bu doğrultuda markalar, gelişen sürece hızlıca entegre olma yoluna gitmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yeni iletişim mecraları, bilgi akışının daha hızlı yayılmasına sebep olmuştur. Geleneksel pazarlamanın bazı noktalarda yetersiz kalması marketing çalışmaları hızlandırmıştır. Firmalar, tüketiciyi satın alma davranışına yönlendirebilmek için dijital dünyanın getirdiği stratejileri takip etme ve uygulama yoluna sokmuştur.

Influencer Marketing Neden Önemli?

Dijital çağın gelişmesi ile ortaya çıkan sosyal medya platformları influencer marketing kavramın hızla gelişmesine neden olmuştur. Pazarlama tekniklerini bilinçli bir şekilde kullanan firmalar, satın alma sürecine daha kolay ve daha etkili bir şekilde ulaşmıştır. Bugün çoğu büyük firma fenomenlerin yardımı ile tüketiciyi markaya, kuruma çekmeye çalışmaktadır. Sosyal medya kanallarında yüksek takipçi oranına sahip olan influencerlar markaların ilgisini çekmeye devam ediyor. Fenomenler üzerinden yürütülen sponsorluk çalışmaları sayesinde markalar ürün ve hizmetlerini daha kolay bir şekilde duyurmaktadır.

Influencerların yardımı ile markasını destekleyen firma sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte fenomen kavramı da değerlenmeye devam ediyor. Geleneksel pazarlamanın, reklam verme alanlarının giderek etkisini kaybetmesi günden güne dijital dünyanın daha çok yükselişe geçmesine sebep olmuştur. Gözde pazarlama teknikleri arasında yer alan influencer pazarlama, tüketicinin satın alma sürecini önemli oranda etkilemektedir. Tüm bu gelişmeler influencer marketing kavramınıönemli bir noktaya getirmiştir.

Influencer Pazarlamanın Tüketici Üzerindeki Etkisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hepimiz sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanmaya başladık. Bugün her kullanıcı; takip ettiği hesaplar, reklamlar ya da öneriler sayesinde satın alma sürecine dahil olmaktadır. Satın alma sürecini etkileyen önemli mecralardan biri olan sosyal medya, influencerların etkisi ile desteklenmektedir. Markanın, ürünün, hizmetin tanıtımını yapan fenomenler kullanıcıların satın alma süreni etkilemektedir. Bu etmenlerden dolayı markalar, ürünlerini tanıtmak için yüksek takipçi oranına sahip olan Influencerlar ile çalışma yoluna girmektedirler.

Markalar Influencer arayışına girdiklerinde belli başlı özelliklere dikkat ederler. İş birliği yapılan, tanınmış kişinin markanın imajını iyi temsil etmesi gerekiyor. Ünlü seçimi basit bir iş gibi görünse de Influencer pazarlamanın en önemli aşamaları arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok tüketici sosyal mecralar üzerinden edindiği bilgi sonucunda satın alma sürecine yönelir. Durum böyle olunca influencer pazarlamanın tüketici üzerinde yoğun etki bıraktığı gözlemlenmektedir.

Bugün Influencer pazarlama pek çok mecrada etkin olarak kullanılmaktadır. En belirgin olanın Instagram ile Youtube olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Diğer mecralar arasında; Facebook, Twitter, Bloglar, LinkedIn bulunmaktadır.

Influencer Pazarlamanın En Yoğun Kullanıldığı İki Mecra;

1. Instagram

Dünyanın en büyük paylaşım platformları arasında yer alan Instagram, dijital pazarlamanın etkin kullanıldığı kanallar arasında yer almaktadır. Günümüzün en popüler video ve fotoğraf paylaşma kanalları arasında bulunan Instagram, kullanıcılarına birçok imkan tanımaktadır. Kullanıcıların Instagram üzerinden hazırladıkları fotoğraf ve videolar diğer sosyal platformlar tarafından da anlık olarak paylaşılabilmektedir.

Her geçen gün yeni özelliği ile daha da aktif kullanılmaya başlayan bu platform, markalar tarafından keşfedilmeye, profesyonel bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, sosyal aktivitelerin, gündelik paylaşımların yanı sıra ticari amaçla da kullanılmaktadır. Satın alma sürecine ciddi etkide bulunan Instagram, küçük-büyük pek çok işletme tarafından tercih edilmektedir.

2. Youtube

En büyük video içerik platformlarından birisi belki de birincisi olan Youtube, kişiler arası etkileşimin en yoğun gerçekleştiği mecralar arasında yer almaktadır. Bunun bilincinde olan markalar Youtube’u pazarlama stratejisi geliştirmede etkin olarak kullanmaktadır. Herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği, dünyanın en büyük video içerik platformu olan Youtebe, influencer marketing kavramının etkin olarak kullanıldığı kanallar arasında yer almaktadır. Markasını, ürününü, hizmetini geliştirmek isteyen her firma özenli bir çalışma sonucu başarıya ulaşmaktadır.

Sosyal medya kanalları, marketing çalışmaların en öneli kaynakları arasında yer almaktadır. Yüksek takipçi sayısına sahip olan fenomenler, dijital dünyanın getirilerinden faydalanmaktadır. Markanızın hedef kitleye ulaşmasında tercih edebileceğiniz yollar arasında bulunan pazarlama yöntemlerinden doğru bir şekilde faydalanmayı unutmayın!

Influencerların (fenomenlerin) sosyal medya hesaplarından yaptıkları sponsorluk içerikli paylaşımlar sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmektedir. Sosyal medya kullanıcılarının çoğunluğu, değişik düzeylerde de olsa, fenomenlerin satın alma davranışında yönlendirici olduğunu düşünmektedirler. Sonuç olarak dijital pazarlamada influencer marketing etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemin markalara avantaj sağlayabilmesi, belirlenen çalışmaların pazarlama metoduna uygun olması ile gerçekleşmektedir.

Detaylı bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir