Boston Consultin Group Çalışmaları

it oluyoruz. Teknolojinin hayatımızın her noktasına girmesiyle birlikte, makine öğreniminin önemi artıyor. Verilerin toplanması, verilerin işlenmesi ve uygulanma süreçlerinin hızlandırılması  sonucunda pazarlamacılar, bu alanda müşteri ihtiyacını karşılamak adına önemli veriler elde edebiliyor. Pazarlama alanında elde edilen verilerin önemli bir güç olduğu da ifade ediliyor.

Boston Consultin Group‘un (BCG) Google için yaptığı çalışmaya göre; veriye yönelik yeni teknolojiler işletmelerin gelişmesini ve büyümesini sağlıyor. Araştırma için yapılan testlerde pazarlama faaliyetlerini uygulayan markaların, ilk dört ila altı hafta arasında %50 oranında işlem sayısını arttığı fark edilmiştir. Bu sayede  satış grafiğinde yükselmenin yaşandığı bulgusu elde edilmiştir.

Bu büyüme, işlem başı maliyeti %44 oranında azaltırken, dijital pazarlama harcamalarından elde edilen geliri de %33’e varan oranda artırıyor. BCG, 200’ün üzerinde anket, 15’in üzerinde test ve 40’ın üzerinde uzman ile görüşmeler gerçekleştirerek bu sonuçları elde ettiğini açıklıyor.

Etkin İnsan Kaynağıyla Dijital Pazarlama Performansı %15 Artırılabilir

BCG tarafından yapılan araştırmada ortaya konan diğer bir önemli konu ise dijital pazarlamada başarılı olmak için yararlanılan insan gücüdür. Mevcut teknolojiler ne denli güçlü olsalar da sürekli insan girdisine ihtiyaç duyuyor. Kampanya hedefi, kategori özelliği ve müşteri davranışına makine öğrenimi tabanlı algoritmaları entegre etmenin en iyi yollarına karar vermek, akıllıca stratejik kararlar almak ve teknolojiyi optimize etmek için işletmelerin insan gücünede ihtiyacı var.

BCG’ye göre, şirketler veriye dayalı ileri teknolojilerden yararlandığında kampanya metriklerinde %20’yi bulan gelişme sağlayabilir ve kampanyaya insan eliyle yapılan düzenlemelerle %15’lik ek performansla güçlendirebilir.

Teknolojiye Hükmetmek, Yetkin İnsan Kaynağı ile Mümkün

Dijital pazarlamada insan kaynağının önemine dikkat çeken EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, bu konuda yaptığı açıklamada, “Dijital pazarlama alanında sürekli gelişen teknolojilerin, şirketlerin iş hacimlerine yaptığı kaldıraç etkisi, kısa zamanda yüzde 50’lere ulaşıyor. BCG’nin yapmış olduğu araştırma sonuçları pazarlamada insan kaynağının ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Etkin insan kaynağı, doğru veri analizi ve doğru veri girişi ile şirketler hedeflerine çok daha hızlı ulaşabiliyor.” dedi.

Kurumların pazarlama stratejilerinde hacimsel büyüklüğün yanında sadakatin de önem kazandığına dikkat çeken Bülbül, yetkin insan kaynağı tarafından optimize edilen verilerin sadık müşteri kitlesi oluşturmanın en hızlı yolu olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle noktaladı:

  1. “Hemen hemen her alanda olduğu gibi,  pazarlamada yetkin insan kaynağı hedeflere ulaşmada büyük önem kazanıyor. EG Bilişim olarak, yetkin insan kaynağına sürekli yatırım yapıyoruz. Alanında uzman ekibimiz, dijital pazarlama alanında yaşanan küresel gelişmeleri anlık olarak takip ediyor ve müşterilerimizin dijital pazarlama etkinliklerine bu gelişmeleri anında entegre ediyor.”

Bizi instagramdan Takip Edin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir